A nyugtalan láb szindróma cukorbetegséget is jelezhet

A nyugtalan láb szindróma cukorbetegséget is jelezhet

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 19:10

A nyugtalan láb szindróma (Restless Leg Syndrome) olyan állapot, melynek során a benne szenvedő erős késztetést érez lábai mozgatására. Mivel a panasz rendszerint este, illetve éjszaka jelentkezik, ezért komoly alvászavarokat okozhat, hiszen gátolja a normál pihenést. Pontos kiváltó oka és létrejöttének mechanizmusa még nem ismert. Megfigyelések és tapasztalatok alapján lehet néhány tényezőt megnevezni mely növeli a gyakoriságot. Az elsődleges nyugtalan láb szindróma esetén gyakori a családi halmozódás. A másodlagos formája hátterében hajlamosító tényező lehet a vashiány, a vesebetegség, az alsó végtagok elégtelen keringése, terhesség, Parkinson kór és dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint cukorbetegségre is felhívhatja a figyelmet.

Kényszeres lábmozgatás pihenés során

A nyugtalan láb szindróma az érző és mozgató idegek zavara, mely az alvászavarok körébe tartozik, és nagyban hátráltatja a pihentető alvást. Ugyanis a benne szenvedő erőteljes késztetést érez alsó végtagjai mozgatására, melyet egyfajta viszkető, bizsergő, égő érzés vált ki. Mozgatás hatására a tünet megszűnik, de később újra jelentkezhet. Az érzés lehet enyhe, de akár igazán kellemetlen, sőt, fájdalmas is. A panasz rendszerint ülés vagy fekvés során jelentkezik, aktív időszakokban tünetmentes. 

Statisztikák szerint minden 10. ember érint a betegség, ám valószínű, hogy ennél többen szenvednek benne, ugyanis egyrészt nehezen diagnosztizálható, másrészt a betegek nem mindig fordulnak szakemberhez a problémáikkal. Megfigyelték, hogy életkorral a gyakoriság nő és nőknél valamivel gyakrabban fordul elő.

Cukorbetegség is kiválthatja

nyugtalan láb szindrómaA nyugtalan láb szindróma hátterében gyakran állhat cukorbetegség. Éppen ezért, ha ilyen panasza van, érdemes OGTT útján (terheléses vércukor vizsgálat) ellenőriztetnie a vércukor értékeit, mert meglehet, hogy diabetes okozza a tüneteket. Ismert diabetes-esek esetén fontos a vércukor értékek ismerete, mert esetleg az addigi terápiában van szükség módosításra. Továbbá célszerű perifériás neuropátia irányában is vizsgálatokat végeztetni!

Korábbi kutatások szerint ugyanis a diabetesben szenvedők közel 30 százaléka tapasztalja a problémát, míg a normál vércukorszinttel élők csupán 7 százaléka.

A cukorbetegség egyik veszélyes szövődménye az idegi károsodás/perifériás neuropátia, mely főként a végtagokon jelentkezhet. Ennek vezető tünetei a zsibbadás, érzékkiesés, bizsergés, paradox érzések, de megjelenhet ún. nyugtalan láb szindrómában is- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Megfelelő kezeléssel a nyugodt alvásért

Mivel a szindróma gátolja a nyugodt, pihentető alvást, ezért a problémát célszerű mihamarabb orvosolni, mert a krónikus alvászavar fáradékonyságot, aluszékonyságot, koncentráló képesség csökkenését okozza. Amennyiben cukorbetegség okozza a panaszokat, úgy fontos a vércukorszint megfelelő beállítása, a rendszeres testmozgás, valamint az egészséges, kiegyensúlyozott, dietetikus által meghatározott étrend. Mindezek mellett érdemes lehet még ellenőriztetni a vas szintjét is, hiszen annak hiánya is generálhatja vagy súlyosbíthatja a tüneteket. Ha bebizonyosodik, hogy túl kevés van a szervezetében, úgy vaspótló készítmény szedése is javasolt.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt doktornő/úr!

A terhességem során terhességi cukrom volt. 160g diétával sikerült stabilizálni a cukor szintet. 8 hete szültem, voltam cukor terhelésen újra.
Az eredménye
Éhgyomri 4,1 nmol/l
60 perces 3,6 nmol/l
120 perces 3,5 nmol/l
Ezek az értékek megfelelőek?

A választ előre is köszönöm!
Üdvözlettel Evelin

Kedves Evelin !

Azért alacsony a kétórás vércukra, mert inzulin működési zavar állhat fenn: relatíve magasra emelkedik az inzulinszint akkor, ha megemelkedik a vércukor, és mivel lassabban csökken az inzulin a kívánatosnál, emiatt lesz a vércukor később alacsony.
Mivel terhessége alatt cukorbeteg volt, a diéta folytatását javasolom 180- 200 g szénhidrátot fogyaszthat naponta, ezt el kell osztani 5-6 részre és a szénhidrát minőségén (lassú felszívódásúak előtérbe helyezése) érdemes változtatni. Emellett időnként mérje a vércukor értékeit étkezés után másfél órával. Hagyja ki továbbra is a cukorral készült ételeket. Fontos majd egy év múlva a vércukor terhelés megismétlése .Amennyiben panaszai jelentkeznének, kérem jöjjön vizitre,szeretettel várom.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK