Alvásdiagnosztika
Az alvászavar a cukorbetegek között nem ritka probléma. Maga a cukorbetegség megnöveli az alvási apnoe és a nyugtalan láb szindróma kialakulásának kockázatát. A cukorbetegséggel együtt járó egyéb egészségügyi problémák, mint például a szívbetegség, a krónikus fájdalom vagy a depresszió szintén jelentősen befolyásolják az alvást.
Az elegendő és megfelelő minőségű alvás hiánya befolyásolhatja egészségünket, kedvünket és életminőségünket. Bár az alvásigény mindenkinél más, sőt bizonyos élethelyzetekben, életkorban is változhat, a napi nyolc óra alvás tekinthető ideálisnak.
Ha néhány éjszakán keresztül nem alszunk eleget vagy nem elég jól, akkor
- fáradtak vagy álmosak leszünk
- ingerlékenyebbekké válunk
- nem tudunk koncentrálni és új dolgokat megtanulni
- magasabb lesz a vérnyomásunk
- magasabb lesz a vércukorszintünk
A több éven át alvászavarral küzdők között nagyobb a kockázata
- a hízásnak
- a cukorbetegség kialakulásának
- a szívbetegség kialakulásának
- a gyakoribb megbetegedéseknek
- a rövidebb élettartamnak
Mindezen felül a nem elegendő alvás befolyásolja a saját és mások biztonságát, főleg, ha gépjárművet vezet vagy bármilyen gépet üzemeltet.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Alvási apnoe
Az éjszakai légzéskimarás légúti szűkület okozta tünet-együttes. Más kifejezéssel OSAS (Obstruktív Sleep Apnoe Szindróma). Gyakori jelenség, amit átmeneti garatelzáródás okoz alvás közben. Az éjszakai légzéskimaradás ártalmatlan tünetnek tűnhet, viszont ha alvás közben sokszor előfordul, már komoly egészségi károsodást is okozhat, sőt életveszélyt is okozhat. A légzéskimaradás kivizsgálására alvásvizsgálat, kikezelésére pedig fül-orr-gégészeti kisműtétek jelentenek megoldást.
Az éjszakai légzéskimaradás - alvási apnoe tünetei
Az éjszakai légzéskimaradás általános tünete az egyenetlen horkolás, szünetekkel megszakítva. Gyakorlatilag a légzés ilyenkor átmenetileg leáll, majd újra indul. Akinél az éjjeli légzéskimaradás jelentkezik, gyakran fáradt nappal, ingerlékennyé válik, kevésbé tud koncentrálni. Jelentkezhet az éjjeli ébredéskor szájszárazság, gyomorsav visszacsorgás a nyelőcsőbe (reflux), fejfájás, éjszaka jelentkező magas vérnyomás.
Alvásdiagnosztika
A Cukorbetegközpont neurológusa az alvásdiagnosztikát egy speciális géppel végzi, ami az Ön otthonában végzi el a szükséges méréseket alvás közben. Ezzel az eljárással amit kínálunk, nyugalomba végezhető el a vizsgálat.
Az így kapott eredményeket kiértékelve a neurológus, szomnológus (alvás specialista) pontos képet kap az Ön állapotáról esetleges éjszakai légzéskimaradásáról. Ezeknek ez információknak köszönhetően felállítható a pontos diagnózis és rögötn elkezdhető a megfelelő kezelés is.
Bővebben az alvázskivizsgálásról itt olvashat.
Alvásdiagnosztika és a horkolás
Az alvási apnoe gyakran jár együtt a horkolással is, de különálló kórállapotnak is tekinthető a horkolás. Amennyieben az alvásdiagnosztika alkalmával nincs neurológiai elváltozás úgy érdemes egy fül-orr-gégészeti kivizsgálás, hiszen számos elváltozás okozhatja a kellemetlen horkolást.