Angiológia

Angiológia

Módosítva: 2022.04.06 12:07

Az angiológia az erekkel foglalkozó belgyógyászati szakterület, mely magában foglalja az artériák (verőerek), a vénák (visszerek), valamint a nyirokerek betegségeivel való foglalkozást. Az érszűkület, a visszeresség, a trombózis, a mélyvénás trombózis után visszamaradó tünetek kezelése is az érgyógyászathoz, vagyis az angiológiához tartozik.

Artériás megbetegedések

Az artériás megbetegedések jelentős többsége érelmeszesedés miatt alakul ki és többségében az alsó végtagok verőereit érintik, illetve sajnos az esetek nagy százalékában az agyhoz futó erekben okoz problémát, ahol akár stroke kilakulásához is vezethet. Sokat lehet olvasni az érelmeszesedésről, érszűkületről, de azt kevesen tudjuk, hogy a probléma fennállása esetén az artériás megbetegedés a szervezet minden verőerét érinti és egy komplett rendszerbetegségről van szó. Éppen ezért nagyon fontos a szűrés, a megelőzés, majd az időben elkezdett megfelelő kezelés az artériás megbetegedések esetén.

Vénás megbetegedések

A vénás rendszer betegségei közül a legismertebb a visszeres probléma, mely a hazai lakosság, több, mint 20 %-át érinti. Fontos, hogy a kezdetben csak esztétikai problémát jelentő kórképpel a páciens már a visszértágulatok kialakulásának kezdeti szakaszában szakorvoshoz forduljon. A visszértágulatok hosszú idejű fennállása és növekedése esetén súlyos egészségkárosodáshoz is vezethetnek, mint például a vénás trombózis (következtében kilakauló tüdőembólia), lábszárfekély vagy un. krónikus vénás elégtelenség.

Nyirokerek betegségei

A nyirokredszer nem megfelelő működése kapcsolatban lehet a vénás rendszer elégtelenségével. Nyirokerek betegségei közül a legtöbbeket a limfödéma érinti, melyre elsősorban a végtagok duzzanata jellemző és hátterében az áll, hogy nyirokutak károsodtak, a nyirok nem tud a sejtek közül elszállítódni, a szövetekben felszaporodik, ezáltal duzzanatot, és ödémát okoz. Kezelése limfödémában jártas orvos feladata, illetve a kezelésnek része egy speciális masszázs, az úgynevezett nyirokdrenázs, illetve speciális harsinya hordása is.

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK