COVID utáni kezelés

COVID utáni kezelés

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2022.04.06 16:20

A koronavírus fertőzés rövid- és hosszútávú hatásairól szinte napról napra derülnek ki új információk, azonban látszik, hogy a cukorbetegek és más krónikus betegséggel élők esetén jóval magasabb a fertőzés lefolyásának súlyossága.

A COVID  influenza-szerű légúti fertőzés formájában jelentkezik lázzal, köhögéssel, fáradtsággal, légúti váladékképződéssel és / vagy légszomjjal. Ez a több szervrendszert is érintő fertőzés a jelenlegi adatok alapján 80%-a tünetmentes vagy enyhe; az esetek 15%-a súlyos (a beteg már oxigént igényel) és 5%-a kritikus (gépi lélegeztetést igényel). A tünetek általában a fertőzés után néhány nappal jelentkeznek.

Milyen szervrendszereket érinthet a koronavírus?

A koronavírus a főbb tünetek megszűnése és a pozitív tesztek után is többeknek elhúzódó szövődményeket, állapotot okozhat. Sokan még hetekig panaszkodnak általános fáradtságra, izom- vagy ízületi fájdalmakra még azoknál is, akiknél a vírus csak enyhe lefolyású volt. Ilyenkor javasolt további vizsgálatokkal kiszűrni az esetleges szervi elváltozásokat, és tudatosan, fokozatosan visszatérni a korábbi aktív mindennapokhoz.

Mire figyeljenek a cukorbetegek koronavírus esetén?

Ha a cukorbeteg elkapja a vírusfertőzést, akkor arra lehet számítani, hogy emelkedni fognak a vércukorértékek. Ennek oka, hogy a fertőzés (vagy más betegség) során felszabaduló hormonok emelik a vércukorszintet, és ezzel egy időben az inzulin is nehezebben tudja kifejteni vércukorszint-csökkentő hatását. Emiatt a koronavírus idején több inzulinra lehet szükség az emelkedett vércukorszint miatt még akkor is, ha a beteg nem tud úgy táplálkozni vagy inni, mint általában. Ennek szükségességét és mértékét azonban minden esetben a szakorvossal kell egyeztetni! Ezt akár távkonzultáció formájában is meg lehet tenni.

Koronavírus esetén (a betegség mértékétől és dehidráltságtól függően) fontos lehet a metformin vércukorszint csökkentő gyógyszer szedésének szüneteltetése, de ennek eldöntése a kezelőorvos feladata!

Mikor kell felkeresni a szakorvost COVID betegként?

  • ha bizonytalan abban, hogy mit kell tennie egészségének megőrzése érdekében
  • ha a vírus következtében rendszeres hányás lép fel, és nem képes megfelelő mennyiségű élelmiszert, folyadékot fogyasztani több mint 6 órán keresztül. Ez az állapot gyors kiszáradáshoz és a vércukorszint jelentős emelkedéséhez vezethet.
  • ha vércukorértékei tartósan, 24 óránál tovább magasak maradnak
  • ha a tünetei diabéteszes ketoacidózisra utalnak

Tanácsok koronavírusos cukorbetegek részéreKoronavírus és a cukorbetegség

  • A terápiát a megszokott módon folytassa, az inzulinkezelést nem szabad abbahagyni
  • Mérje a vércukorszintjét négyóránként, és jegyezze fel az eredményeket!
  • Igyon több (energiamentes) folyadékot, és igyekezzen a szokásos módon étkezni!
  • Mérje naponta a testsúlyát! Ha normál étkezés mellett csökken a súlya, az a magas vércukorszint egyik jele lehet.
  • Mérje a testhőmérsékletét minden reggel és este! A láz fertőzés jele lehet.

Milyen szövődményei lehetnek a koronavírusnak?

Akár a tünetmentesség, vagy enyhe-mérsékelt tünetek elmúlása után is kialakulhatnak szervi elváltozások több szervrendszerben is. Érintett lehet:

 

Több esetben is a 2-es típusú cukorbetegséget diagnosztizálták szövődményként a koronavíruson átesett betegeken. Ha a cukorbetegség jeleit figyeli meg önmagán, feltétlen forduljon diabetológushoz!

Mozgásterápia koronavírus után

Gyakran a vírus és a karanténban töltött, inaktív hetek együttesen okozzák még a tünetek elmúlását követő hetekben is a mindennapi fáradékonyságot, a fittség jelentős csökkenését. Amennyiben a kardiológiai és más vizsgálatok nem találtak szervi elváltozást, érdemes fokozatosan növelni a fizikai intenzitást, rendszeres sportolást.

Ha korábban nem sportolt rendszeresen, az orvosi vizsgálatok után érdemes ezt mozgásterápiás felméréssel kezdeni. A szakszerűen felépített és felügyelt mozgásterápia segít visszaállítani (vagy meghaladni!) a vírus előtti egészséget, miközben a krónikus betegségek (mint cukorbetegség, magas vérnyomás, metabolikus szindróma) állapotán is jelentősen javít.

 

Forrás: http://diabet.hu/upload/diabetes/document/covid19_diabetes_20200504.pdf?web_id

[getTeamWithLabelID]

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK