Cukorbeteg mozgásfelmérés
A mozgásszegény életmód az elhízással együtt nagymértékben hajlamosít inzulinrezisztencia vagy II. típusú cukorbetegség kialakulására. Azonban a testmozgás nem csak a megelőzésben, hanem az anyagcsere betegségek összes típusánál számít bizonyított terápiának a táplálkozásterápia és a gyógyszeres kezelés mellett. Rendszeres mozgással továbbá kezelhető, gyógyítható többek között az elhízás, magas vérnyomás, és magas koleszterinszint is. Ahhoz, hogy mindenkinek egyénileg, saját erőnléti állapotának és betegségénk megfelelően lehessen a mozgásterápiát elkezdeni, feltétlenül szükséges egy mozgásterápiás felmérésen részt venni.
A rendszeres testmozgás javítja a vércukorszintet, kedvezően befolyásolja a keringési kockázati tényezőket, továbbá a cukorbetegség előállapotaiban jelentősen csökkenti kialakulásának veszélyét. A teherbíró képességhez és az edzettségi állapothoz igazodó fizikai tevékenység ezért az „intenzív életmódkezelés” része kell, hogy legyen..
A rendszeres testmozgás ma már orvosilag elfogadott terápiája különböző anyagcsere betegségek esetén, mint:
- I. és II. típusú cukorbetegség, prediabetes
- inzulinrezisztencia
- terhességi cukorbetegség
- elhízás, metabolikus szindróma
A biztonságos, hatékony és szakszerű mozgásterápiát azonban minden esetben meg kell előznie egy diabetológiai szakorvosi vizsgálatnak és egy mozgásterápiás felmérésnek.
Kapcsolódó cikkünk
Az életmódterápia hatásai cukorbetegekre
Nagyon fontos az életmódterápia – beleértve a mozgás- és táplálkozásterápiát – a cukorbetegség kezelésében, személyre szabott edzéstervekkel, folyamatos vércukormérésekkel, kontrollvizsgálatokkal. Dvorák Márton mozgásterapeuta, a Cukorbetegközpont munkatársa számolt be tapasztalatairól.
A mozgásterápiás felmérés részei
Kapcsolódó cikkünk
Az életmódterápia hatásai cukorbetegekre
Nagyon fontos az életmódterápia – beleértve a mozgás- és táplálkozásterápiát – a cukorbetegség kezelésében, személyre szabott edzéstervekkel, folyamatos vércukormérésekkel, kontrollvizsgálatokkal. Dvorák Márton mozgásterapeuta, a Cukorbetegközpont munkatársa számolt be tapasztalatairól.
- Anamnézis felvétele (külön kitérve a jelenlegi és korábbi sportolási szokásokra és életmódra)
- Nyugalmi vizsgálatok
- Testsúly, testmagasság
- Testösszetétel
- Vércukorszint
- Nyugalmi vérnyomás, pulzus
- Kerékpáros fittségi teszt
- Izomerő és hajlékonysági tesztek
- Az eredmények kiértékelése, tanácsadás
Kerékpáros fittségi teszt
Az állóképesség és a fittség kezdeti felméréséhez elengedhetetlen egy terheléses teszt, amit a legkönnyebb a pácienseknek kerékpáron végrehajtani. Az egyre nehezedő, többlépcsős teszt a terhelésre adott pulzusnövekedésnek megfelelően személyre szabottan növeli az intenzitást. A teszt során folyamatos pulzusmérés és lépcsőfokonként vérnyomás-, és vércukorszint ellenőrzés történik.
A vizsgálat célja:
- felmérni a mozgásterápiát megelőző, kezdeti fittséget
- meghatározni a terápiás célnak megfelelő pulzuszónát
- terhelés közben követni a vérnyomás növekedését és a vércukorszint csökkenését
- biztonságos, kontrollált körülmények között felmérni a beteg terhelhetőségét
- megadni azt az ajánlott edzésintenzitást, amivel elkerülhető a hipoglikémia
Izomerő és hajlékonysági tesztek
Cukorbetegség esetén is a mozgásterápia részét kell, hogy képezzék az izomerősítő edzések is. Tudományos kutatások támasztják alá, hogy a legjobb mozgásprogram a kardio és az izomerősítő edzések kombinálása, így fontos, hogy végezzenek súlyzós, saját testsúlyos gyakorlatokat, emiatt fontos izomerő-állapotuk felmérése is.
A tesztek felmérik:
- törzsizmok erejét
- alsó és felső végtag erejét
- fontosabb mozgásláncok hajlékonyságát
Az eredmények kiértékelése, tanácsadás
A tesztek után a mozgásterapeuta átbeszéli az eredmények alapján javasolt mozgásterápiás programot, ami minden esetben alkalmazkodik a beteg jelenlegi állapotára, életvitelére és lehetőségeire.
A betegek részt vehetnek a Cukorbetegközpont egyéni vagy csoportos, mozgásterapeuta által felügyelt edzésein, az első alkalommal ingyenesen is. Ezeken az edzéseken megtanulhatják, mire kell figyelniük az otthon végzett edzéseiken is, ami minden esetben fontos a mozgásterápia hatékonyságának növelése érdekében.
A pulzus- és aktivitásmérő órák segítségével azonban az otthoni edzések is kielemezhetővé válnak: a mozgásterapeuta akár online képes kiértékelni az edzéseket, és további tanácsokat adni a gyógyulás segítése érdekében.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés cukorbeteg mozgásfelmérésre
Téma szakértői