Diabéteszes fekély
A diabéteszes fekély általában a lábon, a lábfejen vagy a boka körül jelentkezik. A cukorbetegség miatt sokkal nehezebben és lassabban gyógyulnak a sebek, valamint a fájdalomérzet csökkenése miatt nehezebb is észrevenni a sérüléseket. Ezek miatt gyakori, hogy kisebb sérülésekből is diabéteszes fekély alakuljon ki.
Mit jelent a diabéteszes fekély?
Hogyan alakul ki a diabéteszes fekély?
Mik a diabéteszes fekély tünetei?
Miért veszélyes a diabéteszes fekély?
Hogyan kezelhető a diabéteszes fekély?
Mit lehet tenni a diabéteszes fekély megelőzése érdekében?Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Cukorbeteg Központban
- Szakorvosi diabetológiai vizit
- Laborvizsgálatok
- Cukorbetegség kivizsgálása
- Cukorbetegség kezelése
- Neuropátiás vizsgálat
- Cukorbeteg láb kezelése
Mit jelent a diabéteszes fekély?
A diabéteszes fekély egy nehezen gyógyuló, mély sebet jelent, amely cukorbetegeknél alakul ki. Leggyakrabban a lábon, különösen a talpon és a lábujjakon fordul elő diabéteszes fekély. A diabéteszes fekély lehet sekély vagy mély, a körülötte lévő bőr pedig általában piros, duzzadt, vagy fertőzött. A fekélyek fájdalmat okozhatnak, de a neuropátia miatt a beteg nem mindig érzi. Valójában a diabéteszes fekély a cukorbetegség szövődményének tekinthető, ami kezelés nélkül súlyos szövődményekhez vezethet. A sebek könnyen felülfertőződhetnek, szövetelhalást okozhatnak, ami végtagamputációhoz vagy akár halálhoz is vezethet.
A cukorbetegségnek két fő típusát különíthetjük el, az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegséget. Mindkét állapotban kezelés nélkül tartósan magas a vércukorszint, azonban különböző okból. 1-es típusú cukorbetegség esetén a szervezet nem termel elég inzulint (a sejtek vércukor felvételéhez szükséges hormont), ami miatt a sejtek éheznek, míg a vércukorszint magas. 2-es típusú cukorbetegség esetén kezdetben ugyan van elegendő inzulin, ám a sejtek nem reagálnak rá, rezisztenssé válnak vele szemben. Így szintén nem veszik fel a vércukrot, aminek a koncentrációja magas marad a vérben, míg a sejtek éheznek. Mindkét típusú cukorbetegség következtében tehát magas lesz a vércukorszint kezeletlen esetben. A tartósan magas vércukorszint idővel károsítja az idegeket és az ereket. Az idegek károsodása miatt csökkenhet a beteg fájdalom- és hőérzékelése, így nem mindig érzi a sérülést. Az érzékelés csökkenése miatt előfordulhat, hogy valaki égési sérülést szenved (például forró kályhához érés miatt), ám mivel nem érzi a forróságot, nem kapja el a lábát, hanem nagyfokú sérülést szenvedhet. A rossz keringés ráadásul lassítja a gyógyulást, és növeli az elfertőződés kockázatát. Ezek miatt a cukorbetegség egy olyan állapotot jelent, ami hajlamosít a fekélyek képződésére. A cukorbetegség mindkét típusában kialakulhat diabéteszes fekély, de a 2-es típusú cukorbetegek körében ez gyakoribb.
A diabéteszes fekély általában apró sérülésként indul, ám a fent leírt mechanizmusok miatt nagyobb méretű fekéllyé fejlődhet. A diabéteszes fekély három fú típusa különíthető el:
- Neuropátiás diabéteszes fekély: Az ilyen típusú fekély kialakulásában a csökkent vagy elveszített érzékelés játszik szerepet. A neuropátia miatt a beteg nem érzi a fájdalmat.
- Iszkémiás diabéteszes fekély: Ezek a sérülések iszkémia miatt alakulnak ki, ami azt jelenti, hogy a test egy részében károsodik a véráramlás. A csökkent véráramlás szöveti hipoxiát okoz, ami pedig sejtelhalást indíthat el. A cukorbetegség károsítja a kisereket, így könnyebben alakul ki bennük érelmeszesedés vagy trombózis, amik iszkémiát okozhatnak.
- Neuroiszkémiás diabéteszes fekély: Ez a neuropátia és az iszkémia következtében együttesen kialakuló sérülésekre utal.
Kapcsolódó cikkünk
Tanulmányok is bizonyították a mézes sebkezelés diabéteszes fekélyre gyakorolt hatékonyságát
A cukorbetegség okozta lábszárfekély komoly életminőség romlást eredményezhet, mivel nagyfokú fájdalommal és fertőzésveszéllyel jár. Súlyos esetekben tartós mozgásképtelenséghez vezethet, szélsőséges esetekben a végtag amputációját is szükségessé teheti. Sajnos a már kialakult fekéllyel szemben egy idő után sokan feladják a harcot, hiszen kezelése igen nehézkes, főleg a súlyosabb, hosszabb ideje fennálló formájában. Dr. Pop Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze szerint létezik azonban hatékony terápia, méghozzá a mézes sebkezelés, amivel meglepő eredményeket lehet elérni.
Hogyan alakul ki a diabéteszes fekély?
Ahogyan már korábban is említettük a diabéteszes fekély a cukorbetegség szövődményének tekinthető. A cukorbetegség ugyanis két olyan mechanizmust is elindít a szervezetben, amik megnövelik a diabéteszes fekély kialakulásának kockázatát. Ezek a következők:
- Idegsérülés (perifériás neuropátia): A magas vércukorszint károsíthatja az idegeket, így a beteg nem érzi a nyomást, a hőt vagy a fájdalmat; cserébe különböző mértékű zsibbadást, bizsergést vagy égő érzést okozhat a végtagokban. A cukorbetegek közel felében alakul ki perifériás neuropátia. A csökkent érzékelés miatt könnyen megsérülhet a bőr és a sebek észrevétlen maradhatnak. Emiatt elmaradhat a sebek megfelelő ellátása és tisztítása és könnyebben elfertőződhetnek.
- Érkárosodás (perifériás artériás betegség): A cukorbetegség az ereket is károsítja, és érelmeszesedéshez vezethet. Ez csökkenti a véráramlást a lábakban, ami miatt a sebek nehezebben gyógyulnak, mert nem kapnak elegendő oxigént és tápanyagot.
A magas vércukorszint elsődlegesen a kis, perifériás ereket és idegeket károsítja. Éppen ezért – illetve a nagyobb sérülékenységük miatt – főként a végtagokon, azon belül is inkább a lábakon alakul ki a diabéteszes fekély. Idővel a nagyobb ereket és idegeket is károsítja a cukorbetegség. A diabéteszes fekély általában ott alakul ki, ahol fokozott nyomás éri a bőrt, például a sarkon, a talppárnák és a nagylábujj alatt. A rosszul illeszkedő cipő szintén fekélyeket okozhat. A diabéteszes fekély egyéb kockázati tényezői a következők:
- idősebb életkor
- hosszú ideje fennálló cukorbetegség
- dohányzás
- elhízás
- magas vérnyomás
- rossz vérkeringés a végtagokban, például a lábakban
- gyulladás
- a fehérvérsejtek számának változása
Mik a diabéteszes fekély tünetei?
A diabéteszes fekély kezdetben apró, fájdalmatlan sebből indulhat ki. Ahogy fejlődik, nagyobbá válhat, és a következő tüneteket okozhatja:
- Vörösség
- Duzzanat
- Fájdalom
- Váladékozás
- Kellemetlen szag
- Fekete, elhalt szövet
A diabéteszes fekély leggyakrabban a lábakon alakul ki, ahol négy stádiumba sorolható a súlyossága szerint (PEDIS beosztás). Az első stádiumban jelen van ugyan a seb, de gennyesedés, fertőzés vagy gyulladás jele nélkül. A második stádiumban a sebhez két vagy több gyulladásra utaló jel társul (például gennyesedés, erythema (bőrpír), fájdalom, érzékenység, melegség vagy a bőr megkeményedése), de a bőrpír még 2 cm-nél kisebb, és a fertőzés is felületes, szisztémás toxicitás vagy helyi szövődmények nélkül. A diabéteszes fekély harmadik stádiumába tartozik a közepesen súlyos fertőzéssel járó seb, aminél még továbbra sem állnak fent szisztémás betegség jelei. A bőrpír viszont 2 centiméternél nagyobb, és nyirokcsíkok (vörös csíkok a bőrön) jelenhetnek meg, valamint terjedhetnek a felületes fascia mentén. Gyakori a mélyszöveti tályog, üszkösödés, izom, ín, ízület vagy csont érintettsége is. A diabéteszes fekély negyedik stádiumában már súlyos fertőzés áll fent, ami testszerte szisztémás tüneteket okoz. Megjelenhetnek a metabolikus instabilitás jelei: például láz, hidegrázás, tachycardia, alacsony vérnyomás, zavartság, hányás, emelkedett fehérvérsejtszám, acidózis, magas vércukorszint vagy azotémia. Ezek a jelek arra utalnak, hogy a szervezet az életveszélyes szeptikus sokk állapotába jutott.
Miért veszélyes a diabéteszes fekély?
Az előző bekezdésben bemutattuk, hogy hogyan súlyosbodik a diabéteszes fekély állapota. A legnagyobb veszély abban rejlik, hogy a cukorbetegség miatt nehezen gyógyul a seb és könnyen az egyre súlyosbodó és felülfertőződő útra léphet. Az apró sérülésből egyre nagyobb, mélyebb és már szisztémás tüneteket is adó diabéteszes fekély alakulhat ki. A diabéteszes fekély előrehaladott stádiumaiban súlyos szövődményekhez vezethet, például:
- Osteomyelitis: Ha a fekély és a fertőzés mélyre hatol, a csontot is károsíthatja.
- Amputálás szükségessége: A fertőzés akár életveszélyessé is válhat, amikor a végtag (lábujj, lábfej vagy lábszár egy részének) amputálásával akadályozható csak meg a továbbterjedés, és menthető meg az élet.
- Vérmérgezés (sepsis): Súlyos fertőzés esetén a véráramba kerülhetnek a baktériumok, ami életveszélyes állapotot, a már említett szeptikus sokkot okozhatja.
Amint látható tehát a sokáig nem kezelt diabéteszes fekély igen komoly problémákat és életveszélyes állapotot okozhat. Ilyen esetekben sokszor csak a végtag részleges amputációjával menthető meg az élet, ami hatalmas életminőségromlást, testi és lelki megterhelést jelent a későbbiekben. A diabéteszes fekély könnyen súlyosbodik, így a cukorbetegeknek érdemes már az apró sérülésekre is fokozottan odafigyelni és hamar orvoshoz fordulni a nem gyógyuló sebekkel.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Hogyan kezelhető a diabéteszes fekély?
A diabéteszes fekély kezelését nagymértékben meghatározza, hogy milyen súlyosságú a fekély és jelen vannak-e szisztémás tünetek. Éppen ezért minden esetet egyénileg kell értékelni és dönteni a terápiát illetően. Általánosságban összegyűjtöttük, hogy milyen elemeket tartalmazhat a diabéteszes fekély kezelése:
- Sebkezelés: Tisztítás, fertőtlenítés és steril kötés alkalmazása
- Gyógyszerek: Antibiotikumok adása fertőzés esetén
- Keringés javítása: A keringés fokozására gyógyszerek is adhatóak, de fontos az érszűkület kezelése és a vércukorszint kontrollálása
- Sebészeti beavatkozás: Ez súlyos esetekben lehet szükséges, például ha el kell távolítani az elhalt szövetet
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
- A gluténmentes étrend cukorbetegséget okoz? - Budai Allergiaközpont
- A diabéteszes neuropátia 4 fő formája - érinti valamelyik? - Neurológiai Központ
- Orvosi méz terápia - Cukorbeteg Központ
- A makacs gombás fertőzés cukorbetegséget is jelezhet! - Endokrin Központ
Mit lehet tenni a diabéteszes fekély megelőzése érdekében?
A diabéteszes fekélyek megelőzésében fontos a vércukorszint szoros, napi ellenőrzése és a lábak gondos ápolása. A vércukorszintet céltartományon belül kell tartani, hogy megelőzzük a további ér- és idegkárosodásokat. A lábakat naponta érdemes megvizsgálni, különös figyelmet fordítva a sérülésekre és a bőrirritációkra. Ha új sérülést fedezünk fel és ez nem gyógyul napokon belül, érdemes vele orvoshoz fordulni. A lábak tisztán tartásával és a hidratáló kenőcsök alkalmazásával is csökkenthetjük a bőrrepedések és fertőzések kockázatát. Sokat segíthet a diabéteszes fekély megelőzésében a jó cipőválasztás is: kényelmes, jól illeszkedő cipőt érdemes viselni. Kerüljük a mezítláb járást, hiszen ennek során könnyen keletkezhetnek apró sérülések.Téma szakértői