Diabéteszes ketoacidózis

Diabéteszes ketoacidózis

Módosítva: 2024.05.04 21:58

Ketoacidózis alakulhat ki ketonok (a zsíranyagcsere melléktermékei, például aceton) vérben történő felhalmozódása esetén, melyet diabéteszben az inzulin abszolút, vagy relatív hiánya okozhat. Kezeletlen esetben tudatzavar, eszmélet-vesztés és akár halál következhet be. Minden esetben a diabéteszes ketoacidózis kialakulásának a megelőzése a cél!

Mi az a diabéteszes ketoacidózis?

Mikor alakul ki diabéteszes ketoacidózis?

A diabéteszes ketoacidózis kialakulásának oka

A diabéteszes ketoacidózis tünetei

Mi a teendő diabéteszes ketoacidózis esetén?

A diabéteszes ketoacidózis kezelése

A diabéteszes ketoacidózis megelőzése

Mi az a diabéteszes ketoacidózis?

A diabéteszes ketoacidózis (DKA) egy súlyos anyagcsereállapot, amely általában a cukorbetegség (diabetes mellitus)1-es vagy 2-es típusában, de elsősorban 1-es típusban, szövődményeként jelentkezik. Ez az állapot akkor fordul elő, amikor a szervezetnek nincs elegendő inzulinja, hogy a glükózt (cukrot) energiává alakítsa. Ennek eredményeként a szervezet más forrásokból próbál energiát nyerni, például a zsírokból.

A DKA során a szervezetben nő a vér glükózszintje (hiperglikémia), és a vér savas pH-ját eredményezik (acidózis) a testben keletkező ketonsavak miatt. Ezek a ketonsavak, például az acetil-acetát és a béta-hidroxivajsav, a zsírok lebontásának melléktermékei. Az emelkedett ketonszintek és a savas pH súlyos állapotot eredményezhetnek, amely potenciálisan életveszélyes lehet.

A ketoacidózis a cukorbetegség kapcsán előforduló kórkép, ekkor túl magas a szervezetben lévő ketontestek száma, amely tüneteket okoz. Ketonok a zsíranyagcsere felborulását követően jelentkeznek, akkor is megjelenhetnek, ha a szervezet nem jut elég szénhidráthoz, ezért zsiradékot bont, azt hasznosítja. Ha ezek az anyagcsere termékek átjutnak a vér-agy gáton, diabéteszes kóma is előfordulhat. A keton kismamáknál minimálisan megjelennek élettanilag a vizeletben. Ha viszont a mennyiség megnő, akkor az gesztációs diabéteszre utaló jel, illetve ha már a betegség diagnosztizálásra került, akkor az emelkedett szint a nem megfelelő kezelést jelzi. 

A diabéteszes ketoacidózis tünetei általában nem mind egyszerre jelentkeznek, gyakran inkább lassan, fokozatosan, hét órán belül tapasztalhatóak. Azok, akiknek diabetikus ketoacidózisuk van:

  • nagyon fáradtnak érzik magukat
  • nagyon szomjasak, vagy többet vizelnek az átlagnál
  • kiszárad a szájuk, és a dehidratáció jelei is jelentkezhetnek

Az imént említett tüneteket a magas vércukorszint okozza, ami azelőtt történik, mielőtt valakinél beáll a diabetikus ketoacidózis. Ha az illető nem kap kezelést, akkor a diabéteszes ketoacidózis tünetei is megjelenhetnek:

  • hasi fájdalom
  • hányinger vagy hányás
  • gyümölcsillatú lehellet
  • gyors, mély légzés
  • zavarodottság
  • eszméletvesztés ("diabetikus kóma")

Fontos, hogy a diabéteszes ketoacidózis sokkal gyakrabban történik meg az 1-es típusú cukorbetegeknél de néha a 2-es típusúaknál is megeshet. Ez az állapot leggyakrabban tinédzsereknél, fiatal felnőtteknél alakul ki, akik étrendi kihágásokkal, a túlzott, hirtelen zsírbevitellel felborítják a szénhidrátok és a zsírok lebontásának arányát szervezetükben vagy elfeledkeznek a megfelelő inzulin bevitelről.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Mikor alakul ki diabéteszes ketoacidózis?

A diabéteszes ketoacidózis (DKA) akkor alakul ki, amikor a szervezetben nem elegendő  az inzulin ahhoz, hogy a glükózt energiává alakítsa. Ez a leggyakrabban az alábbi körülmények egyike vagy több együttese miatt következik be:

  • Új diagnózis esetén: Amikor valaki először kapja meg a cukorbetegség diagnózisát, lehet, hogy a hasnyálmirigye már kevés inzulint termel, vagy akár egyáltalán nem termel, ezért a glükóz nem jut be a sejtekbe energiaként.
  • Inzulinhiány: Ha valaki, aki már tudja, hogy cukorbeteg, nem kezeli megfelelően a betegségét, például elfelejti vagy szándékosan mellőzi az inzulininjekciókat vagy a gyógyszerek használatát, akkor a szervezetben inzulinhiány alakulhat ki, ami diabéteszes ketoacidózis kialakulásához vezethet.
  • Betegség vagy stressz: Betegség vagy stresszhelyzetek, például fertőzések, szív- és érrendszeri betegségek vagy nagy mértékű stressz, növelhetik a vér glükózszintjét, mivel a szervezet nagyobb mennyiségű stresszhormont termel (kortizol), ami inzulinrezisztenciát eredményezhet és hozzájárulhat a diabéteszes ketoacidózis kialakulásához.
  • Gyógyszerek vagy egyéb tényezők: Bizonyos gyógyszerek, például kortikoszteroidok vagy vízhajtók, valamint terhesség vagy egyéb állapotok is növelhetik a diabéteszes ketoacidózis kockázatát.

    Kapcsolódó cikkünk

    Gyakran jár együtt az alvászavar és a 2-es típusú cukorbetegség

    A 2-es típusú cukorbetegségre gyakran évekig nem derül fény, így nem ritka, amikor már egy-egy súlyosabb szövődménye hívja fel rá a figyelmet. Pedig vannak olyan hétköznapinak tűnő tünetek, melyek felvetik a betegség gyanúját, és a legújabb tanulmányok szerint az egyik ilyen az alvászavar. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa a diabetes mihamarabbi diagnózisára hívja fel a figyelmet.

A diabéteszes ketoacidózis kialakulásának oka

A diabéteszes ketoacidózis  kialakulásának fő oka az inzulin hiánya vagy elégtelensége. Az inzulin olyan hormon, amely a szervezetben a glükóz (cukor) felhasználását és tárolását szabályozza. Ha az inzulin mennyisége nem elegendő, vagy ha a szervezet nem tud megfelelően reagálni rá (inzulinrezisztencia), akkor a glükóz nem tud bejutni a sejtekbe energiaként való felhasználásra. Ennek eredményeként a vér glükózszintje megemelkedik.

Amikor a sejtek nem kapnak elegendő glükózt, a szervezet más energiaforrásokat kezd használni, például a zsírokat. Ennek eredményeként a zsírok lebomlanak, és ketonsavak keletkeznek, amelyek a vérben felhalmozódnak. A ketonsavak azért okoznak problémát, mert azok savas kémhatásúak, és ha túl sok van belőlük a vérben, akkor az vér savasabbá válik, ami acidózishoz vezet.

Tehát összefoglalva, a diabéteszes ketoacidózis kialakulásának fő okai:

  • Inzulinhiány vagy inzulin elégtelensége, ami miatt a glükóz nem tud bejutni a sejtekbe energiaként való felhasználásra.
  • Hiperglikémia, vagyis a vér glükózszintjének jelentős emelkedése.
  • A szervezet alternatív energiaforrásokhoz, például zsírokhoz való fordulása, ami ketonsavak termeléséhez vezet.
  • A ketonsavak felhalmozódása a vérben, ami savas pH-t és ketoacidózist eredményez.

A diabéteszes ketoacidózis tünetei

A diabéteszes ketoacidózis (DKA) számos tünettel járhat, melyek jellemzően hirtelen jelentkeznek és igen súlyosak lehetnek. A diabéteszes ketoacidózis leggyakrabban előforduló tünetei:

  • diabéteszes ketoacidózisFokozott szomjúság és szárazság: Az emelkedett vércukorszint és a dehidratáció miatt fokozott szomjúság és szárazság érezhető a szájban és a bőrön diabéteszes ketoacidózis esetén.
  • Fokozott vizelés: A magas vércukorszint miatt a vizeletmennyiség is növekedhet.
  • Fáradtság és gyengeség: Az energiavesztés és a test elégtelen energiabevitele miatt fáradtság és általános gyengeség jelentkezhet.
  • Légzési nehézségek: A test a ketonsavak miatt kialakult metabolikus acidózis kompenzálásaként a légzésszám fokozásával válaszol, ami tipikus gyors és mély légzést eredményezhet (Kussmaul-légzés).
  • Hányinger és hányás: Ezek a tünetek is gyakran előfordulhatnak a diabéteszes ketoacidózis során.
  • Szapora szívverés és légzés: A test próbálja kompenzálni az elégtelen oxigénellátást és a savas kémhatás miatti káros hatásokat.
  • Zavartság vagy eszméletvesztés: A diabéteszes ketoacidózis súlyos esetekben zavartságot, tudatzavarokat vagy akár eszméletvesztést is okozhat.

Mi a teendő diabéteszes ketoacidózis esetén?

A diabéteszes ketoacidózis (DKA) súlyos állapot, amely sürgős orvosi ellátást igényel. Ha valaki diabéteszes ketoacidózis megjelenését gyanítja, azonnal intézkedni kell. Íme néhány lépés, amelyeket meg kell tenni diabéteszes ketoacidózis gyanúja esetén:

  • Hívjon segítséget: Azonnal hívjon mentőt vagy szállítsa az illetőt egy olyan egészségügyi intézménybe, ahol azonnali orvosi ellátást tudnak biztosítani.
  • Ne várjon: A diabéteszes ketoacidózis súlyos állapot, amely gyorsan rosszabbodhat. Ne próbálja otthon kezelni vagy várni, hogy az állapot magától javuljon.
  • Ne hagyja magára az érintettet: Addig, amíg a mentő meg nem érkezik vagy az orvosi ellátás meg nem kezdődik, maradjon az érintett személy mellett, és figyelje állapotát.
  • Ne próbáljon inzulint adni: Ha a személy cukorbeteg és diabéteszes ketoacidózis a vélt probléma, ne próbáljon ebben az esteben inzulint adni, hagyja, hogy ezt az orvosok kezeljék.
  • Folyadékpótlás: Ha az érintett tud inni, adjon neki vizet, ezzel megelőzve a kiszáradást. Ne próbálja édes italokkal, gyümölcslevekkel vagy üdítőkkel pótolni a folyadékot, mert ezek tovább növelhetik a vér glükózszintjét.

Fontos, hogy a diabéteszes ketoacidózis súlyos állapot, amely szakszerű orvosi kezelést igényel. Az időben történő ellátás kulcsfontosságú a szövődmények elkerülése és az életveszély megelőzése érdekében. Ne habozzon hívni a segítséget, ha diabéteszes ketoacidózis gyanúja merül fel.

A diabéteszes ketoacidózis kezelése

Ez mindig attól függ, mennyire előrehaladott a betegség. A kómában lévő betegnek természetesen azonnali orvosi ellátásra van szüksége a kórház intenzív osztályán, ahol biztosítani kell a légzést és a keringést és a belső szervek akadálymentes működését.

Ugyancsak gondoskodni kell a megfelelő folyadékpótlásról, amelyet intravénásan végeznek. Súlyos esetben a vér alacsony PH-értéke miatt az infúzióba egyéb anyagok is adhatók hozzá, amely segítik eltolni az értéket a túl savas tartományból. Az elektrolit egyensúly miatt kálium és kalciumcserére is szükség van.

Az eddigiek elkerülése érdekében nagyon fontos, hogy a cukorbetegek konzultáljanak a témában orvosukkal, és mindig gondoskodjanak az inzulinbevitelről, különben a cukormolekulák nem tudnak a vérből a sejtekbe kerülni. Így a ketoacidózis is megelőzhető.

A diabéteszes ketoacidózis megelőzése

A megelőzésének legjobb eszköze a megfelelően beállított cukorbeteg kezelés. Ennek része a gyógyszeres és nem gyógyszeres terápia megfelelő beállítása, folyamatos kontrollálása a vércukorszintnek. 

A megelőzés első lépése egy diabetológus szakorvos felkeresése, aki megszabja a kívánt terápiát, és elirányítja a beteget mozgásterapeutához, dietetikus szakemberhez, ezzel támogatva az esetleges gyógyszeres kezelést.

Az optimális vércukorszint rendszeres fizikai aktivitással és helyes táplálkozással fenntartható.

Téma szakértői

Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász
Dr. Medgyesy Gábor

Dr. Medgyesy Gábor

sebész
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK