Cukorbeteg étrend - Dietetika

Cukorbeteg étrend - Dietetika

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2022.11.23 00:43

Cukorbetegség fennállása esetén elengedhetetlen a személyre szabott étrend összeállítása dietetikussal a vércukorszint stabilizálása érdekében, mind az 1-es típusú, 2-es típusú és a terhességi cukorbetegség esetében is. Személyre szabott étkezési terv összeállítása érdekében javasolt témában jártas dietetikus segítségét kérni.

Kiemelt jelentőségű az inzulinkezelés alatt álló cukorbetegnek a cukorbeteg étrend vagy diéta tartása, mert az alkalmazott inzulinkészítmények hatásgörbéje enélkül nem fedi le a táplálékból felszívódó szénhidrátok okozta vércukor-emelkedést, mert - az étkezést követő vércukorszint-emelkedés maximuma általában egy óra múlva alakul ki, és három órán belül rendszerint lecseng. A különböző inzulinok hatásgörbéje ettől eltérő, ezért a hipoglikémia ( alacsony vércukorszint) és hiperglikémia (magas vércukorszint) elkerülése érdekében fontos az étkezések szénhidrát tartalmának folyamatosan nyomonkövetése, kontrollálása. 


Cukorbetegközpont szolgáltatásai cukorbetegség kezelésére

  • Diabetológiai szakorvosi vizit a cukorbetegség kivizsgálására
  • Dietetikai szolgáltatás a cukorbeteg étrend kialakítására
  • Vércukornapló
  • Telediabetológiai szolgáltatás a kényelmesebb diabetológiai gondozásért
  • Cukorbetegség gondozási csomag
  • Labor vizsgálatok
  • Mozgásterápia a vércukorérték javítására
  • Szöveti cukormonitorozás
  • Neuropátia kivizsgálás
  • Sebkezelés

Cukorbeteg étrend meghatározó elemei:

Étkezések gyakorisága

A napi szénhidrát- és energiabevitel minden esetben napi több alkalomra, inzulin nélkül kezelteken általában három-ötszöri, inzulinnal kezelteken a készítmény típusától függően három-hatszori alkalomra javasolt elosztani. A cukorbeteg diéta étkezéseit gyakoriságának elosztását minden esetben a kezelőorvossal és dietetikussal kell egyeztetni.

Étrend szénhidrát tartalma

cukorbeteg étrend, cukorbeteg diétaCukorbeteg diéta esetén kiemelt jelentőséggel rendelkezik a napi szénhidrát bevitel megfelelő elosztása az egyes étkezések között, és szem előtt kell tartani minden cukorbetegnek, hogy mennyi szénhidrátot visz be napi szinten, és azok milyen minőségűek. Általános szabály, hogy kismértékben javasolt csökkenteni a napi szénhidrát bevitelt, de nem az a cél, hogy egyáltalán ne fogyasszon a cukorbeteg kenyeret, gyümölcsöt, tejterméket, csak meg kell tanulnia, hogy mikor, melyik alapanyagból mennyit fogyaszthat egy alkalommal, illetve, hogy melyik élelmiszer milyen mértékben fogja a vércukorszintet megemelni - ez a cukorbeteg diéta alapja.

  • Kerülendő cukorbeteg étrend a hozzáadott cukrot tartalmazó termékek fogyasztása: így azok az élelmiszerek, amik répacukrot, nádcukrot, mézet, barna cukrot, glükóz-fruktóz szirupot tartalmaznak nem javasoltak.

  • E közben érdemes előtérbe helyezni a magas rost tartamú élelmiszereket, mint a teljes kiőrlésű kenyér, barna rizs, zabpehely, teljes kiőrlésű tészta, zöldségek - ezek képzik a cukorbeteg étrend fő vonalát.

  • Mértékkel fogyaszthatóak a gyümölcsök és a natúr tejtermékek is.

Ételek glikémiás indexének ismerete

A GI, vagy másnéven glikémiás index megmutatja egy étel vércukorszint emelő hatását a cukorhoz képest. Célszerű főként alacsony glikémiás indexű ételekből összeállítani az étrendet cukorbetegség esetén, amelyek nem emelik meg nagymértékben a vércukorszintet. A glikémiás index megítélését nehezíti, hogy a glikémiás indexet befolyásolja számos tényező. Ha egy ételt alaposan mepárolunk, pürésítünk, akkor könnyebben emészthetővé válik, magasabb lesz a GI-e ezért is kerüli a cukorbeteg diéta ezeket az ételeket. Ha pedig bő zsírban sütjük ki, vagy magas fehérje tartalmú étellel fogyasztjuk együtt, akkor kevésbé fogja megemelni a vércukorszintet. Tehát az étkezéseknél nem csak az alapanyagokat kell figyelnünk, hanem az ételkészítés módját és az együtt fogyasztott ételeket is.

Cukorbeteg étrend energia tartalma

Fontos szem előtt tartani, hogy a cukorbetegség kezelésében döntő jelentőségű a testsúly optimalizálása. Normál testsúlyú egyéneknél nem szükséges az energia bevitelt korlátozni, míg túlsúllyal rendelkezők esetében csökkenteni szükséges az energia bevitelt is. A legtöbb esetben ehhez elegendő a szénhidrát- és zsírbevitel kismértékű csökkentése, de a kalóriák számolása segíthet a súlycsökkentésben. Tartós fogyás elérése érdekében pedig elengedhetetlen a napi rendszerességű fizikai aktivitás, rendszeres kardio és erősítő edzés beillesztése a mindennapokba.

Élvezeti szerek alkalmazása cukorbeteg diétában

A kávé és a tea fogyasztását nem kell jelentősen csökkenteni a cukorbeteg étrendben, hiszen nem befolyásolják önmagukban a vércukorszintet. Míg az alkoholos italoknál már figyelembe kell venni az ital alkohol tartalmát és cukortartalmát is. Édesített alkoholok (likőr, koktél) nem javasoltak cukorbetegség esetén, és mindenfajta alkoholfogyasztást érdemes étkezéshez kapcsolni cukorbetegség során. Az alkoholtartalom tekintetében cukorbetegekre és egészséges anyagcseréjűekre azonos irányelvek érvényesek: Nők számára naponta legfeljebb 1, férfiak részére 2 egység fogyasztása jöhet szóba. Egy egység = 1-1,5 dl bor; 3 dl sör; 2-3 cent töményital, azaz ~ 15 gramm tiszta alkohol. A mérsékelt alkoholfogyasztás (napi 1-2 dl száraz −vörös− bor) a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében kockázatcsökkentő tulajdonságú, de érdemes figyelembe venni, hogy a nagy mennyiségű alkohol fogyaszt követően hipoglikémia alakulhat ki.

Az étkezések előtt és után érdemes táplálkozási naplót tölteni a pontosabb kezelés beállítása érdekében!

Recepteket a megfelelő táplálkozáshoz itt találhat.

Téma szakértői

Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Drégely Anikó

Drégely Anikó

sportdietetikus
Imre Noémi

Imre Noémi

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK