Szénhidrát Kisokos - 1. rész

Szénhidrát Kisokos - 1. rész

Drégely Anikó Módosítva: 2023.04.26 10:41

Egy cukorbeteg számára a szénhidrát nem ellenség! Hiszen a 3 fő tápanyagunk egyikét alkotja a zsír és a fehérje mellett.

Szervezetünknek ugyanúgy szüksége van a szénhidrátra, mint bármilyen más tápanaygra. Valamint a legkönnyebben és leggyorsabban hasznosítható energiaforrásunk! 

Azonban fontos betartani a meghatározott napi szénhidrát-mennyiséget, és azt a megfelelő elosztásban fogyasztani, ami természetesen mindig egyéni, és kezeléstől függően, szakember által meghatározott. Lényeges továbbá a mennyiségen felül a szénhidrátok minősége egyaránt! A diéta összeállításánál fontos figyelembe venni az egyes szénhidrátok típusát, vagyis milyen mértékű vércukor emelkedést okoznak.

Megkülönböztetünk - kémiai szerkezet alapján (vagyis hogy egy vagy több szénhidrát molekulából áll össze a szénhidrát)- emészthető egyszerű szénhidrátokat, későbbiekben cukroknak fogjuk nevezni, emészthető összetett szénhidrátokat, ezeket keményítőknek hívjuk, illetve nem emészthető élelmi rostokat

Egy táblázat segítségével összegyűjtöttük a cukorbeteg számára lényeges tudnivalókat róluk:

SZÉNHIDRÁT TÍPUSA

ELŐFORDULÁSA

EGYSZERŰ SZÉNHIDRÁTOK- CUKROK

Monoszacharidok

szőlőcukor (glukóz)

gyümölcsök, méz

gyümölcscukor (fruktóz)

gyümölcsök, méz

galaktóz

tejcukor egyik alkotója

Diszacharidok

Répacukor (szacharóz): glukóz + fruktóz egysége

gyümölcsök, asztali cukor

Tejcukor (laktóz): glukóz és galaktóz molekulából áll

tej, tejtermékek

ÖSSZETETT SZÉNHIDRÁTOK - KEMÉNYÍTŐ ÉS ROSTOK

Emészthető

keményítők (amilóz és amilopektin)

burgonya, gabonafélék

glikogén (állati keményítők)

májban, hús izomzatban

Nem emészthető - rostok

cellulóz

növények levelei

hemicellulóz

zöldségek

pektin

gyümölcsök

A monoszacharidok tehát a szénhidrátok építőkövei, nem bonthatóak már kisebb egységekre, ők alkotják a további, bonyolultabb szénhidrátokat is.

Az élelmi rostokra pedig jellemző, hogy azdietetikai kisokos - szénhidrátok - Cukorbetegközpont emberi szervezet által termelt enzimek segítségével nem bonthatóak le, tehát nem is tudnak felszívódni. Fogyasztásuk azonban nélkülözhetetlen az egészségünk fenntartása érdekében, hiszen számos hasznos tulajdonsággal rendelkeznek. Az emésztőrendszerünk karbantartásáért felelősek, elősegítik a megfelelő bélműködést, csökkentik az éhségérzetet, hiszen vizet képesek megkötni, befolyásolják a szénhidrát- és zsíranyagcsere működését, lassítják az emészthető szénhidrátok felszívódását.

Napi ajánlott rostbevitelünket fedezni tudjuk a rendszeres zöldség, gyümölcs illetve hántolatlan gabonafélék, és belőlük készült termékek fogyasztásával.

Ha pedig neked is ismerős a „gyors” és „lassú” szénhidrát fogalma, mindenképpen olvasd el a következő dietetikai rovatunkat is!

Cukorbetegség fennállása esetén elengedhetetlen a személyre szabott étrend összeállítása dietetikussal a vércukorszint stabilizálása érdekében, mind az 1-es típusú, 2-es típusú és a terhességi cukorbetegség esetében is. Személyre szabott étkezési terv összeállítása érdekében javasolt témában jártas dietetikus segítségét kérni. A Cukorbetegközpontban elérhetőek a cukorbeteg diétában több éves szakmai tapasztalattal rendelkező dietetikusok! A helyes alapok elsajátításában mindenképp érdemes szakember segítségét kérni!

Téma szakértői

Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
Drégely Anikó

Drégely Anikó

sportdietetikus
Szarka Dorottya

Szarka Dorottya

dietetikus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK