Nincs egészség nélkülük- beszéljünk a rostokról!

Nincs egészség nélkülük- beszéljünk a rostokról!

Drégely Anikó Módosítva: 2022.09.07 09:30

A rostok nagyon fontos összetevői az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásnak, hiszen számos jótékony élettani hatással bírnak szervezetünkre nézve. A cukorbetegek étrendjét pedig alapjaiban meghatározza, számukra kiemelt fontosságú megfelelő mennyiségű bevitelük.

Mik is a rostok valójában?

Élelmi rostoknak nevezzük azokat a növények azon részeit, amelyeket az emésztőrendszerünk nem, vagy csak részlegesen tud lebontani. Tehát felszívódásra nem alkalmasak, és emésztés nélkül áthaladnak a tápcsatornán, így kifejtve számos jótékony tulajdonságukat. 
 

A rostokat alapvetően két nagy csoportra osztjuk:


1. Vízben nem oldódó
(például: cellulózt, a hemicellulóz, lignin)

Megtalálod őket nagyobb mennyiségben a teljes kiőrlésű gabonákban, búza- és zabkorpában, a zöldségek héj részében, illetve hüvelyesekben, olajos magvakban is.
 

2. Vízben oldódó:
(például pektin, inulin, béta-glükán, agaragar)

A rostok ezen csoportjának pedig remek forrásai például az alma, birsalma, banán, répa, tökfélék, burgonya, csicsóka, zab. 

 

Miért előnyös a rostok fogyasztása az étrendben?

  • Lassítják a szénhidrátok felszívódását, ennek köszönhetően nem emelkedik meg hirtelen nagy mértékben a vércukorszint, tehát elkerülhető a gyakori rád törő farkas éhség is. ezáltal befolyásolják a szénhidrátanyagcsere működését, és segítik az optimális vércukorgörbe elérését.
     
  • Szabályozzák az étkezések utáni vércukorszintet, segítik az optimális vércukorgörbe elérését, így kiemelt fontosságúak az 1-es, és 2-es típusú cukorbetegség, és inzulin rezisztenciával élők számára. 
     
  • Vízmegkötő képességük révén megduzzadnak, és teltségérzetet okoznak, így a jóllakottságérzet korábban érkezik és tovább kitart. Ezzel a hasznos tulajdonságukkal járulnak hozzá a testsúlycsökkentő étrend sikerességéhez, és hosszútávú fenntartásához.
     
  • Részt vesznek a zsíranyagcsere működésében. Rendszeres fogyasztásuk a vér koleszterin- és trigliceridszintjének optimalizálásához járul hozzá, ezáltal a szívvédőétrend szerves részét képezik. 
     
  • Az emésztőrendszer karbantartásáért felelősek, ugyanis védőbevonatot képeznek a tápcsatorna felületén.
     
  • Természetes módon segítik az egészséges bélmozgást, valamint növelik a széklet tömegét így a székrekedés megelőzésében és kezelésében is óriási szerepük van. 
     
  • Közvetett módon az immunrendszerünk optimális működéséhez is hozzájárulnak, mivel egy részüket az emésztőrendszerünkben élő hasznos baktériumok fermentálják, ezáltal táplálva a bélfalat.

 

A napi ajánlott egészséges élelmirost bevitel 25-30 gramm!
 

Ahhoz azonban, hogy a rostok jótékony hatásai érvényesüljenek nagyon fontos a megfelelő folyadékbevitel is. A rostdús étrenddel párhuzamosan fontos emelni a folyadékfogyasztást is, ez a napi minimum 2 liter tiszta víz elfogyasztását jelenti.

 

Rostszegény táplálkozás esetén, illetve egy emelt rostbevitel melletti nem megfelelő folyadékpótlás esetén kellemetlen emésztőrendszeri panaszok, székrekedés jelentkezhet.

 

Ha bizonytalan vagy elegendő rostot fogyasztasz-e, vagy nem tudod hogyan építsd be őket megfelelő mennyiségben az étrendedbe javasolt dietetikus szakember felkeresése!

 

Az Allergiaközpont, Cukorbetegközpont, Endokrinközpont és a Kardioközpont közös összefogással szeptemberben elindítja, a Hadd egyek jól!- kezdeményezést, melynek keretein belül ingyenes kiscsoportos dietetikai foglalkozást tart az alábbi témakörökben:

  • inzulinrezisztencia
  • ételallergia, ételintolerancia
  • cukorbetegség – fókuszba helyezve a terhességi cukorbeteg kismamákat
  • meddőség - PCOS, Hashimoto, Endomtriózis
  • szív és érrendszeri betegség
  • tudatos táplálkozás kialakítása gyermekkorban

 

Szakértőink segítenek elsajátítani a helyes étkezés alapjait. Támogatást nyújtanak a megfelelő étrend összeállításában. Gyakorlatban mutatják meg, hogy mi mennyi tápanyagot tartalmaz, és hasznos tanácsokkal látnak el, mely kamatozik majd a konyhában is!

 

A részvétel ingyenes, de bejelentkezéshez kötött! Foglalj időpontot és tudj meg többet betegségedről és a hozzá kapcsolódó táplálkozásról.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
2 hónapja diagnosztizàltak nàlam 2-es típusú cukorbetegséget.(60 éves vagyok)
Egyelőre Meforal tablettàt kaptam ,de most megyek még diabetológushoz megbeszélni a tovàbbiakat.
Kérdésem az lenne, hogy gyógyszerrel, több mozgàssal, diétàval milyen életkilátásaim lehetnek.
Tüneteim nem voltak, kontroll laborvizsgàlat mutatott magas(14) vércukorszintet.
Mit tehetek még az egészségéért?
Köszönettel: Edit

Kedves Edit !

A 2-es típusú diabetes, ami Önnek is van, lassan évek alatt fejlődik ki.
Amikor megtudjuk kezdjük el a beteg kezelését.
A Meforal származékok ma a diabetes kezelésének alap gyógyszerei. Emellett nagyon fontos a rendszeres legalább napi 30 perces mozgás és a meghatározott szénhidrát tartalmú diéta.
Ezt fontos hogy az orvosával és diétás nővérrel pontosan beszélje meg. A továbbiak rendszeres kontroll, évi 2-3 alkalommal laboratóriumban végzett vérvizsgálat, évente szemészeti vizsgálat javasolt. Amennyiben szövődmények nem alakulnak ki ez nem korlátozza életkilátásait. Ennek az a feltétele hogy jók legyenek a vércukor értékei.



Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász -diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre

Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre

A folyamatos szöveti glükózmonitor használatának elsősorban a glikémiás kontroll javításában van elévülhetetlen érdeme, ami által jelentősen mérsékelheti többek között a diabétesz szövődményei miatti halálozási kockázatot is. Dr. Para Györgyit, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát kérdeztük egy nemrégiben megjelent amerikai vizsgálatról, amely a szöveti glükózmonitorozás cukorbetegek életkilátásaira gyakorolt hatásait is vizsgálta.

További részletek
Szakmai Nap - A diabetes mellitus korszerű terápiája

Szakmai Nap - A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája címmel rendezi meg januári szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a Cukorbetegközpont. 

További részletek
A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer

A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer

Az elhízás a kardiovaszkuláris megbetegedések fő rizikófaktora, és a cukorbetegek jelentős része is túlsúlyos. A GLP-1-receptor-agonisták csoportjába tartozó egyik korszerű antidiabetikum jótékony hatású a szívbetegségek szempontjából is. Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint protektív hatása lehet a vénás trombózis ellen is. Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistáját kérdeztük a GLP-1 kardiovaszkuláris előnyeiről.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK