Nincs egészség nélkülük- beszéljünk a rostokról!

Nincs egészség nélkülük- beszéljünk a rostokról!

Drégely Anikó Módosítva: 2022.09.07 09:30

A rostok nagyon fontos összetevői az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásnak, hiszen számos jótékony élettani hatással bírnak szervezetünkre nézve. A cukorbetegek étrendjét pedig alapjaiban meghatározza, számukra kiemelt fontosságú megfelelő mennyiségű bevitelük.

Mik is a rostok valójában?

Élelmi rostoknak nevezzük azokat a növények azon részeit, amelyeket az emésztőrendszerünk nem, vagy csak részlegesen tud lebontani. Tehát felszívódásra nem alkalmasak, és emésztés nélkül áthaladnak a tápcsatornán, így kifejtve számos jótékony tulajdonságukat. 
 

A rostokat alapvetően két nagy csoportra osztjuk:


1. Vízben nem oldódó
(például: cellulózt, a hemicellulóz, lignin)

Megtalálod őket nagyobb mennyiségben a teljes kiőrlésű gabonákban, búza- és zabkorpában, a zöldségek héj részében, illetve hüvelyesekben, olajos magvakban is.
 

2. Vízben oldódó:
(például pektin, inulin, béta-glükán, agaragar)

A rostok ezen csoportjának pedig remek forrásai például az alma, birsalma, banán, répa, tökfélék, burgonya, csicsóka, zab. 

 

Miért előnyös a rostok fogyasztása az étrendben?

  • Lassítják a szénhidrátok felszívódását, ennek köszönhetően nem emelkedik meg hirtelen nagy mértékben a vércukorszint, tehát elkerülhető a gyakori rád törő farkas éhség is. ezáltal befolyásolják a szénhidrátanyagcsere működését, és segítik az optimális vércukorgörbe elérését.
     
  • Szabályozzák az étkezések utáni vércukorszintet, segítik az optimális vércukorgörbe elérését, így kiemelt fontosságúak az 1-es, és 2-es típusú cukorbetegség, és inzulin rezisztenciával élők számára. 
     
  • Vízmegkötő képességük révén megduzzadnak, és teltségérzetet okoznak, így a jóllakottságérzet korábban érkezik és tovább kitart. Ezzel a hasznos tulajdonságukkal járulnak hozzá a testsúlycsökkentő étrend sikerességéhez, és hosszútávú fenntartásához.
     
  • Részt vesznek a zsíranyagcsere működésében. Rendszeres fogyasztásuk a vér koleszterin- és trigliceridszintjének optimalizálásához járul hozzá, ezáltal a szívvédőétrend szerves részét képezik. 
     
  • Az emésztőrendszer karbantartásáért felelősek, ugyanis védőbevonatot képeznek a tápcsatorna felületén.
     
  • Természetes módon segítik az egészséges bélmozgást, valamint növelik a széklet tömegét így a székrekedés megelőzésében és kezelésében is óriási szerepük van. 
     
  • Közvetett módon az immunrendszerünk optimális működéséhez is hozzájárulnak, mivel egy részüket az emésztőrendszerünkben élő hasznos baktériumok fermentálják, ezáltal táplálva a bélfalat.

 

A napi ajánlott egészséges élelmirost bevitel 25-30 gramm!
 

Ahhoz azonban, hogy a rostok jótékony hatásai érvényesüljenek nagyon fontos a megfelelő folyadékbevitel is. A rostdús étrenddel párhuzamosan fontos emelni a folyadékfogyasztást is, ez a napi minimum 2 liter tiszta víz elfogyasztását jelenti.

 

Rostszegény táplálkozás esetén, illetve egy emelt rostbevitel melletti nem megfelelő folyadékpótlás esetén kellemetlen emésztőrendszeri panaszok, székrekedés jelentkezhet.

 

Ha bizonytalan vagy elegendő rostot fogyasztasz-e, vagy nem tudod hogyan építsd be őket megfelelő mennyiségben az étrendedbe javasolt dietetikus szakember felkeresése!

 

Az Allergiaközpont, Cukorbetegközpont, Endokrinközpont és a Kardioközpont közös összefogással szeptemberben elindítja, a Hadd egyek jól!- kezdeményezést, melynek keretein belül ingyenes kiscsoportos dietetikai foglalkozást tart az alábbi témakörökben:

  • inzulinrezisztencia
  • ételallergia, ételintolerancia
  • cukorbetegség – fókuszba helyezve a terhességi cukorbeteg kismamákat
  • meddőség - PCOS, Hashimoto, Endomtriózis
  • szív és érrendszeri betegség
  • tudatos táplálkozás kialakítása gyermekkorban

 

Szakértőink segítenek elsajátítani a helyes étkezés alapjait. Támogatást nyújtanak a megfelelő étrend összeállításában. Gyakorlatban mutatják meg, hogy mi mennyi tápanyagot tartalmaz, és hasznos tanácsokkal látnak el, mely kamatozik majd a konyhában is!

 

A részvétel ingyenes, de bejelentkezéshez kötött! Foglalj időpontot és tudj meg többet betegségedről és a hozzá kapcsolódó táplálkozásról.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
2 hónapja diagnosztizàltak nàlam 2-es típusú cukorbetegséget.(60 éves vagyok)
Egyelőre Meforal tablettàt kaptam ,de most megyek még diabetológushoz megbeszélni a tovàbbiakat.
Kérdésem az lenne, hogy gyógyszerrel, több mozgàssal, diétàval milyen életkilátásaim lehetnek.
Tüneteim nem voltak, kontroll laborvizsgàlat mutatott magas(14) vércukorszintet.
Mit tehetek még az egészségéért?
Köszönettel: Edit

Kedves Edit !

A 2-es típusú diabetes, ami Önnek is van, lassan évek alatt fejlődik ki.
Amikor megtudjuk kezdjük el a beteg kezelését.
A Meforal származékok ma a diabetes kezelésének alap gyógyszerei. Emellett nagyon fontos a rendszeres legalább napi 30 perces mozgás és a meghatározott szénhidrát tartalmú diéta.
Ezt fontos hogy az orvosával és diétás nővérrel pontosan beszélje meg. A továbbiak rendszeres kontroll, évi 2-3 alkalommal laboratóriumban végzett vérvizsgálat, évente szemészeti vizsgálat javasolt. Amennyiben szövődmények nem alakulnak ki ez nem korlátozza életkilátásait. Ennek az a feltétele hogy jók legyenek a vércukor értékei.



Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász -diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK