Felnőtt 1-es típusú cukorbetegség

Felnőtt 1-es típusú cukorbetegség

Módosítva: 2024.06.21 16:26

Az 1-es típusú cukorbetegség a gyermek- vagy fiatalkori cukorbetegségként ismert, ugyanis jellemzően először ilyen korban mutatkoznak meg a tünetei. Az 1-es típusú cukorbetegség azonban életreszólóan velünk marad, így nagyon sok felnőtt él együtt ezzel az állapottal. Érdemes tudni, hogy a felnőtt 1-es típusú cukorbetegség kialakulása és éppen ezért a kezelése is nagy mértékben különbözik a felnőtt korban gyakoribb 2-es típustól. 

Online Bejelentkezés

Dr. Fövényi József PhD

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Cukorbetegközpontban

Mit jelent a felnőtt 1-es típusú cukorbetegség?

Az egyes típusú cukorbetegség (diabetes mellitus) egy autoimmun betegség, amely során a szervezet immunrendszere megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő béta-sejtjeit. A hasnyálmirigy (pancreas) egy létfontosságú szervünk, amely a hasüregben, a gyomor mögött helyezkedik el. Kettős funkciója van: exokrin és endokrin mirigyként is működik. A hasnyálmirigy exokrin sejtjei emésztőenzimeket termelnek, melyek segítik a táplálék (zsírok, szénhidrátok, fehérjék) lebontását. Az endokrin rész, az úgynevezett Langerhans-szigetek a vércukorszint szabályozásában vesznek részt hormonok termelésével. A hasnyálmirigy által termelt hormonok és fő feladataik a következők:

  • Inzulin: Ez a hormon a béta-sejtekben termelődik, és feladata, hogy csökkentse a vércukorszintet azáltal, hogy elősegítse a glükóz sejtekbe történő bejutását és raktározását.
  • Glukagon: Az alfa-sejtek által termelt hormon növeli a vércukorszintet, ugyanis elősegíti a májban tárolt glikogén glükózzá történő lebontását és a véráramba jutását.
  • Szomatosztatin: Ez egy gátló hormon, ami gátolja az inzulin és a glukagon termelését, és szabályozza azok hatását.

Amint látható a szervezetünk szigorúan szabályozza a vércukor mennyiségét, hormonok segítségével gondoskodik róla, hogy se túl alacsony, se túl magas se legyen ez a szint. Ennek oka, hogy az alacsony vércukorszint (hipoglikémia) és a magas (hiperglikémia) is mindkettő olyan állapotok, amik nagymértékben károsítják a szervezetet és amit nem tud hosszútávon elviselni. 1-es típusú cukorbetegség esetén azonban a vércukor szabályozásának kontrollja megszűnik: a szervezet egy autoimmun mechanizmus révén károsítja és elpusztítja az inzulint termelő béta-sejteket. Ezek pusztulása hatására megszűnik a lehetőség a kellő mennyiségű inzulin termelésére. Inzulin hiányában a vércukorszint kontrollálatlanul magas lehet, nincsen ugyanis jelen az a segítő hormon, ami beviszi a glükózt a sejtekbe. Mivel a sejtek nem jutnak tápanyaghoz (glükózhoz), éheznek és olyan mechanizmusokat indítanak be, hogy a szervezet lebontsa a tartalék tápanyagait. A zsírok lebontása diabéteszes ketoacidózishoz vezethet. Emellett a magas vércukorszint is károsítja az ereket, idegeket és a szerveket. Az 1-es típusú cukorbetegség általában gyermekkorban vagy fiatal felnőttkorban kezdődik, de bármely életkorban előfordulhat, és felnőttkorban is fentmarad.

Kapcsolódó cikkünk

A cukorbetegeknek az ünnepek után is ajánlott a mértékletesség

A cukorbetegek számára a mértékletesség a legfontosabb, valamint szénhidrát és zsírszegény táplálkozásra kell törekedniük – mondta el az InfoRádiónak Fövényi József diabetológus professzor, a Prima Medica Egészséghálózat Cukorbetegközpontjának munkatársa.

 

Mi a különbség a felnőtt 1-es típusú cukorbetegség és a 2-es típus között?

Sokan nem tudják, hogy mi a különbség a felnőtt 1-es típusú cukorbetegség és a cukorbetegség másik nagy típusa, a 2-es típus között. Habár a tünetek és a klinikai kép hasonló lehet, mégis más mechanizmussal alakul ki a cukorbetegség két fő típusa, emiatt pedig a kezelésük is eltérő lehet.

Hasonlóságok

Mind a 2-es, mind a felnőtt 1-es típusú cukorbetegség középpontjában a vércukorszintet szabályozó inzulin hormon rendellenessége áll. Ennek következtében egyik esetben sem tudnak kellő mennyiségű glükózt felvenni a sejtek és éheznek, míg a vércukorszint túl magas. Ez ronthatja a szervek működését. A cukorbetegség mindkét típusának hasonló tünetei vannak, amiket a magas vércukorszint és a sejtek éhezése okoz (például homályos látás, lassú sebgyógyulás, túlzott szomjúság, nagy étvágy, sok vizelet stb.). Mindkét típusú cukorbetegség hasonló szövődményekhez is vezethet az erek és az idegek károsítása révén. További hasonlóság a cukorbetegség két típusában, hogy mindkettő krónikus állapot, melyek élethosszig tartó kezelést és életmódváltást igényelhetnek.Felnőtt 1-es típusú cukorbetegség

Különbség

A hasonlóságok ellenére nagy különbségek is vannak a felnőtt 1-es típusú cukorbetegség és a 2-es típus között. Fontos megérteni ezeket a különbségeket, mert ezek alapján tudjuk elkülöníteni a két betegséget és ezek alapján érthetjük meg a javasolt terápiákat is. A felnőtt 1-es típusú cukorbetegség valójában egy autoimmun betegség, amelyben az immunrendszer megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő béta sejtjeit. Ennek következtében a szervezet nem termel inzulint, ami inzulinfüggő cukorbetegséghez vezet. A sejtek inzulin hiányában nem tudják felvenni a vércukrot. A felnőt 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának oka ismeretlen, de valószínűleg genetikai és környezeti tényezők kombinációja okozza. Gyakran már fiatalkorban, gyermekeknél jelentkezik ez a forma. Kezelése inzulin adásával oldható meg.

A 2-es típusú cukorbetegség esetén szintén nem tudják felvenni a sejtek a vércukrot, ám ennek oka kezdetben az inzulinrezisztencia. Ez azt jelenti, hogy a sejtek nem reagálnak a vércukor felvételét szabályozó inzulinra. A hasnyálmirigy több inzulint termel, de idővel kimerül, és csökkenni kezd a termelt inzulin mennyisége is. A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához gyakran hozzájárul a túlsúly, az elhízás és a mozgásszegény életmód. A 2-es típusú cukorbetegség általában idősebb felnőtteknél alakul ki, de egyre gyakoribb a gyermekek és serdülők körében is. A 2-es típusú cukorbetegség kezdetben étrenddel, testmozgással és súlycsökkenéssel kezelhető. Szükség esetén gyógyszereket is alkalmaznak, például a metformint, a cukorbetegség súlyosabb eseteiben pedig további gyógyszerekre lehet szükség. Habár a 2-es típusú cukorbetegség gyakoribb a felnőttek körében, de manapság már egyre többször látjuk gyermekeknél és serdülőknél is, különösen az elhízottaknál vagy akik cukorbetegségre hajlamos családban születettek.

Hogyan jön létre a felnőtt 1-es típusú cukorbetegség?

A felnőtt 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun betegség miatt jön létre, mely során az immunrendszer a hasnyálmirigyben található inzulintermelő béta-sejteket támadja és semmisíti meg. Ez a folyamat hónapokig, évekig is eltarthat, míg végül az inzulin termelés teljes hiánya jöhet létre. Emiatt a felnőtt 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek naponta (többször is) inzulint kell beadniuk, hogy pótolják a hiányt. Vírusfertőzések és egyéb környezeti hatások is szerepet játszhatnak az autoimmun reakció kiváltásában. Emellett a genetikai öröklődés, családi hajlam szerepe is bizonyított az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásában, bizonyos gének jelenléte ugyanis növeli a betegség kialakulásának kockázatát.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Mik a felnőtt 1-es típusú cukorbetegség jellemző tünetei?

A felnőtt 1-es típusú cukorbetegség általában enyhe tünetekkel kezdődik, majd fokozatosan (hetek, hónapok alatt) súlyosbodnak a tünetek. A felnőtt 1-es típusú cukorbetegség tüneteinek súlyosbodása hátterében az áll, hogy a hasnyálmirigy egyre kevesebb inzulint termel.

A felnőtt 1-es típusú cukorbetegség tünetei a következők:

Ha Ön vagy gyermeke ezeket a tüneteket észleli, mihamarabb forduljon orvoshoz és kérje a kivizsgálást 1-es típusú cukorbetegség irányába. Minél hamarabb kerül felismerésre a betegség, annál jobb, így megelőzhető a cukorbetegség legsúlyosabb akut állapotának, az életveszélyes diabéteszes ketoacidózis kialakulása. Ennek tünetei a következők lehetnek:

  • Szapora légzés
  • Hasi fájdalom
  • Hányinger és hányás
  • Gyümölcsös szagú lehelet
  • Zavartság
  • Álmosság
  • Eszméletvesztés

Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, azonnal keresse fel a legközelebbi sürgősségi ellátást!

Milyen más betegségekre hajlamosít a felnőtt 1-es típusú cukorbetegség?

Mivel a felnőtt 1-es típusú cukorbetegség is egy autoimmun betegség, gyakori, hogy más autoimmun betegségek is megjelennek mellette. Gyakori társbetegségek a felnőtt1-es típusú cukorbetegség esetén:

Hogyan vizsgálható ki a felnőtt 1-es típusú cukorbetegség?

A felnőt 1-es típusú cukorbetegség diagnosztizálásához többféle vizsgálati módszert is alkalmazhatunk:

  • Vércukorszint mérése: Az éhomi vércukorszint és a random vércukorszint mérése megmutathatja, ha kórosan emelkedett a vércukorszint.
  • Hemoglobin A1c teszt: Az elmúlt három hónap átlagos vércukorszintjét mutatja, így jobban képes a krónikus folyamatok kimutatására, valamint a kezelés hatásosságának megítélésére.
  • Autoantitestek vizsgálata: Ez a vizsgálat az inzulint termelő sejtek elleni antitestek jelenlétét mutatja ki vérvételt követően.

A fentieken kívül további vizsgálatokat is kérhet az orvos a szervezet állapotának felmérése céljából, valamint akkor is további vizsgálatokra van szükség, ha felmerül a diabéteszes ketoacidózis gyanúja.

Hogyan történik a felnőtt 1-es típusú cukorbetegség kezelése?

A felnőtt 1-es típusú cukorbetegség nem gyógyítható a tudomány mai állása szerint, viszont tudjuk pótolni a hiányzó inzulint. 1-es típusú cukorbetegség esetén egész életen át tartó inzulinpótlásra van szükség, a betegek naponta többször is inzulin injekciókat adnak be maguknak, vagy inzulinpumpát használnak. Emellett is szükség van a vércukorszint monitorozására és az inzulin adagok ennek megfelelő igazítására. Ezt minden 1-es típusú cukorbetegnek meg kell tanulnia. A megfelelő étrend is segíthet a vércukorszint szabályozásában, az étrendet és az étkezési szokásokat is át kell alakítani a betegség sikeres kezelése érdekében. A rendszeres fizikai aktivitás is javíthatja az inzulin hatékonyságát és segíthet a vércukorszint szabályozásában.  

Téma szakértői

Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Nagy Abonyi András

Nagy Abonyi András

gyógytornász, mozgásterapeuta
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK