Gyermek diabetológia
A gyermekkori cukorbetegség sajnos egyre elterjedtebb hazánkban és külföldön is. Már nem csak 1-es típusú diabéteszes gyermekekkel találkozhatunk, amelyet eddig mindig a fiatal korhoz társított az orvostudomány, hanem sajnos egyre több 2-es típusú diabéteszes gyermek fordul elő.
Mikor fordulhat gyermek diabetológushoz?
Fontos, hogy a szülők azonnal forduljanak gyermek diabetológus szakorvoshoz, amint jelentkeznek gyermekükön a cukorbetegség lehetséges tünetei.
A gyermekkori cukorbetegség tünetei lehetnek:
- fokozott éhségérzet
- hirtelen fogyás, a nagymennyiségű elfogyasztott étel ellenére
- fokozott szomjúság érzet
- fokozott vizelet ürítés
- fáradékonyság
Fontos megjegyezni, hogy nagyobb a cukorbetegség kialakulásának a kockázata, ha a családban előfordult már cukorbetegség valamely rokonnál. Ilyen esetben érdemes legalább évente részt venni szűrő vizsgálatokon.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
Diagnosztikai módszerek a gyermek diabetológiai ellátásban
A gyermekek számára is hasonló diagnosztikai eljárások állnak rendelkezésre, mint felnőttek esetében.
Az első lépés mindig egy szakértő gyermek diabetológus szakorvos felkeresése, amint a tünetek észlelhetőek gyermekén.
A gyermek diabetológus először is a viziten fogadja a gyermeket és szüleit, ahol felméri a gyermek fizikai, illetve általános egészségi állapotát. Kikérdezi a szülőket a gyermek étvágyával kapcsolatban, a panaszokkal kapcsolatban, majd ezeket összegezve hoz egyénre szabott terápiát.
A diabetológiai vizitet követően, a szakorvos beutalhatja a gyermeket orális glükóz tolerancia tesztre (OGTT). A vizsgálat alkalmával tömény cukros oldatot kell meginnia a gyermeknek, majd meghatározott időközönként mérik a vércukorszintjét.
Milyen terápiát tud javasolni egy gyermek diabetológus?
A gyermek diabetológiai ellátása nagyban függ a diagnosztizált cukorbetegség típusától.
Gyermekkorban általában 1-es típusú cukorbetegség jelentkezik, ami egy autoimmun betegség, ilyenkor a hasnyálmirigy nem termel inzulint, így azt külön kell bevinni a szervezetbe egy inzulinadagoló pen, vagy inzulinpumpa segítségével.
2-es típusú diabétesz esetén a diabetológus szakorvos első terápiás módszere az életmód megváltoztatása, ami a rendszeres fizikai testmozgás bevezetését és a táplálkozás megreformálását jelenti. Azon gyermekek számára, akik eddig is egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásban részesültek, nem okoz különösebb váltás, ugyanakkor a hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket, italokat továbbra is kerülniük kell.
Egyes esetekben az életmód terápiát szükséges gyógyszerrel kiegészíteni, ilyenkor úgynevezett antidiabetikumok adását javasolja a gyermek diabetológus.
Látogasson el gyermekével budapesti magán gyermek diabetológiai ellátásunkra.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Cukorbetegközpont+36 70 409 3141 |
Téma szakértői