5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.09.09 07:34

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

1. Az injekció helyének kiválasztása

-Az injekció beadási helyének váltogatásával könnyebbé és biztonságosabbá válik az inzulin adagolása – mondja dr. Porochnavecz Marietta, aki azt tanácsolja a diabéteszes pácienseknek, hogy igyekezzenek az inzulint minél szélesebb területre injektálni, és ne adják be ismételten ugyanarra a területre. Az inzulin beszúrható a combok elülső és külső oldalába, a felkar külső oldalába, a has körüli területekbe (a deréktáj és a törzs körüli zsírszövetekbe), valamint a farpofák felső külső harmadába. A leginkább javasolt terület viszont a has és a comb külső oldala. Ha a diabéteszes beteg a hasába adja be a készítményt, tartson a köldöktől legalább 5 centiméter távolságot. Soha ne adjuk be azonban az injekciót a ruhán keresztül! A tű finom hegye könnyen meggörbül, a szövetfoszlányok eltömíthetik, vagy rosszabb esetben akár a bőrbe is kerülhetnek. Általános szabályként javasolható, hogy a soron következő injekció beszúrásakor tartsunk legalább egy ujjnyi távolságot az előző injekció beadási helyétől. Ezzel elkerülhető az úgynevezett lipohipertrófia (zsírszövetburjánzás) kialakulása, ami kiszámíthatatlanná teszi az inzulin hatását. Beadás előtt mindig alaposan meg kell vizsgálni a bőrt is. Kerülni kell az irritált, sebes vagy heges felületeket, az ízületek és az ágyék környékét. Mint Porochnavecz doktornő mondja, a cukorbetegek többféle jól bevált módszert alkalmaznak a beadás helyének megválasztásához. Ha a beadás helyére például egy órát képzelünk, akkor az óramutató járásának megfelelően folyamatosan változtathatjuk a beszúrási pontot (12 óra, 3 óra, 6 óra stb.).

2. Az inzulin hőmérséklete

Az inzulint hűtőben (2-7 fokon) kell tárolni, ám a használatban lévő ampullákat, patronokat érdemes szobahőmérsékleten tartani. A közvetlenül a hűtőszekrényből kivett hideg inzulin ugyanis csípő-égő érzést okoz beadáskor, és felszívódása tovább tart. Általánosságban elmondható, hogy óvni kell a készítményt a túlzott hőtől és hidegtől, mert könnyen károsodhat.

3. Relaxáció

Az inzulin beadása előtt üljünk le kényelmesen! Vegyünk egy mély lélegzetet, lazítsuk el izmainkat, ez csökkentheti a fájdalomérzetet.

4. Száraz bőr

A nedves bőrön nehezebb áthatolni tűvel, ami kellemetlen érzést és fájdalmat is okozhat – magyarázza a szakember, aki azt tanácsolja, hogy a beadás helye mindig legyen száraz. Ha alkoholos törlőkendőt használunk a bőr előkészítésére és tisztítására, hagyjuk a bőrt levegőn megszáradni, mielőtt folytatnánk az injekció beadását.

5. Helyesen megválasztott technika

Az inzulint közvetlenül a bőr alatti zsírrétegbe kell beadni. Amennyiben a beteg túl mélyre adja be a készítményt, az az izomba jutva gyorsan felszívódhat; ami alacsony vércukorszintet (hipoglikémiát) okozhat. Az izomba adott injekció rendkívül fájdalmas lehet, és kisebb-nagyobb véraláfutásokkal vagy bőrpírral is járhat. Nagyon vékony betegek és gyermekek esetében, akiknél korlátozottabb a zsírszövet mennyisége, rövidebb tűt kell használni, és az injekciót a két ujjal összecsippentett bőrredőbe kell adni. A tű mérete a beadás dőlésszögét is befolyásolja. Míg a kisebb tűket 90 fokos szöget zárva, a 6 mm-es tűket 45 fokos szöget zárva kell beszúrni.

Minél gyorsabban adjuk be az inzulint, annál kevésbé lesz fájdalmas az injekcióadás. Ha a tű bejutott a bőr alatti zsírrétegbe, nyomjuk ütközésig a dugattyút, de a tű kihúzásával várjunk 10-15 másodpercig. Amennyiben jó technikát alkalmazunk, és betartjuk a fent említett szabályokat, az inzulin adagolása teljesen fájdalommentes lesz – hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Téma szakértői

Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Nagy Abonyi András

Nagy Abonyi András

gyógytornász, mozgásterapeuta
Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK