A cukorbetegség gyakori társbetegségei
A diabetes esetén gyakran észlelhető, hogy a betegség mellett más kóros állapotok is jelen vannak, ezért, ha cukorbetegségben szenved, érdemes ellenőriztetnie az alábbiakat is. Dr. Borus Hajnalt a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük a témában.
Online Bejelentkezés
Dr. Borus Hajnal
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
Lisztérzékenység
A cöliákia egy autoimmun betegség, melynek során a glutén immunreakciót vált ki, aminek következtében elsősorban a vékonybél nyálkahártyája (boholyatrófia) károsodik, s így jelentős felszívódási zavar alakulhat ki, ami nem csak emésztőrendszeri tüneteket okoz. Az autoimmun betegségek gyakran halmozottan fordulnak elő a szervezetben. Így tehát a cöliákia is gyakoribb az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél (ami szintén egy autoimmun betegség). Érdekesség, hogy néhány 1-es típusú cukorbetegnél csak az inzulinkezelés megkezdése után válnak észrevehetővé a cöliákia tünetei. Leggyakrabban az ún. „csendes” forma van jelen, ami azt jelenti, hogy nincsenek határozott panaszok, így főleg szűréssel derül fény rá.
Hemokromatózis
A hemokromatózis az az állapot, amikor túl sok a vas a szervezetben. A többlet vas lerakódik különböző szervekben, mint pl. a hasnyálmirigyben, és károsítja azt. Ezáltal pedig másodlagos cukorbetegség alakulhat ki. Ezért, ha valakinél diabéteszt diagnosztizálnak, érdemes a laborban a vasanyagcsere panelt ellenőriztetni.
Pajzsmirigyzavarok
A pajzsmirigy működésében kétféle rendellenesség állhat be: hypothyreosis (amikor a pajzsmirigy nem termel elég hormont) és hyperthyreosis (amikor túl sokat termel). Mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegség esetén gyakoribbak a pajzsmirigy rendellenességek, mint az átlagpopulációban. Az 1-es típusú diabétesz és az autoimmun pajzsmirigy betegségek (mint a Hashimoto thyreoiditis vagy a Graves- Basedow betegség) közötti fő kapocs az autóimmunitás. A 2-es típusú diabétesz és a pajzsmirigy betegségek közötti összefüggés bonyolultabb. Mindenképpen szerepet játszik a sejtek inzulinrezisztenciája. Jelentősége többek között abban is rejlik, hogy ha a két betegség együttesen fordul elő, akkor megemelkedik a szív és érrendszeri betegségek rizikója. Ráadásul köztudott, hogy egyes pajzsmirigy gyógyszerek befolyásolják a szénhidrátanyagcserét. Ez fordítva is igaz: a szénhidrátanyagcserét befolyásoló gyógyszerek hathatnak a pajzsmirigy funkcióra.
Ízületi problémák
A cukorbetegek közel felénél fordul elő arthritis, azaz az ízületek valamilyen fajta gyulladása. Ez körülbelül duplája annak, mint a nem diabéteszes populációban. Az autoimmun eredetű ízületi gyulladások - mint pl. a rheumatoid arthritis vagy az arthritis psoriatica – természetesen ismét inkább az 1-es típusú cukorbetegséggel korrelálnak. De látjuk azt is, hogy 2-es típusú diabétesz esetén is sokkal gyakoribb az ízületi gyulladás előfordulása. Ennek oka a gyakran előforduló obezitásban és az inzulinrezisztenciában keresendők. Ezen állapotok ugyanis kedveznek a szöveti gyulladásoknak. Éppen ezért itt ismét előtérbe kerül a megfelelő mozgás és testsúlykontroll, azaz az életmód jelentősége- mondja dr. Borus Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Látható tehát, hogy a cukorbetegség gyakran jár együtt más állapotokkal, melyek kezelést igényelnek, így érdemes diabetes esetén ezekre is gondolni (és fordítva, tehát, ha az említett állapotokban szenved, érdemes cukorbetegségre is gyanakodni).
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be hozzánk kivizsgálásra
Téma szakértője
-
Dr. Borus Hajnal
-
Szakterületek:
- endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
-
Specialitások:
- holisztikus szemléletű gyógyítás
- 2-es típusú cukorbetegség
- inzulinrezisztencia (IR)
- gesztációs diabétesz
- emelkedett éhgyomri vércukorszint (IFG)
- csökkent glükóztolerancia (IGT)
- pajzsmirigy betegségek
- PCOS
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Sajnos mindezidáig nem kaptam egyértelmű választ egyik orvostól sem, hogy az alábbi eredményeim alapján IR áll-e fent nálam.
Éhgyomori glükóz: 4,7 mmol/l
60 perces glükóz: 4,6 mmol/l
120 perces glükóz: 2,5 mmol/l
Inzulin: 4,53 mIU/l
Inzulin 60': 102,00 mIU/l
Inzulin 120': 49,80 mIU/l
Prolactin szintem folyamatosan magas 325 mIU/l) MR vizsgálaton már voltam, ott nem találtak semmit. Pajzsmirigy vizsgálatom eredménye is tökéletes volt. Erre az fentebbi eredményemre pedig még nem kaptam egyértelmű választ.
Segítségét előre köszönöm!
Viktória
A panaszait ugyan nem írta le, de ezek az értékek igazolhatnak inzulinrezisztenciát.
Forduljon hozzánk bizalommal !
üdvözlettel :
Dr. Borus Hajnal
diabetológus, belgyógyász
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Széleskörű tájékoztatás
További véleményekA konzultáció hossza megfelelő volt ahhoz hogy a lényegi problémákról beszélni tudjunk. Széleskörű tájékoztatást kaptam az állapotomról és a további teendőkről. Pozitívan távoztam.