
A cukorbetegség leggyakoribb okai- vajon önt is veszélyezteti?
A 2-es típusú diabetes-szel diagnosztizált betegek száma növekvő tendenciát mutat. Ennek egyik legmeghatározóbb oka a nem megfelelő életmód. Sajnos sokan vannak, akiknél olyan későn derül fény a magas vércukorszintre, hogy az már szövődményeket okozott. De vajon milyen tünetek vezetnek a cukorbetegség kialakulásához?
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Melyek a cukorbetegség leggyakoribb okai?
Helytelen életmód
A 2-es típusú cukorbetegség egyik leggyakoribb oka a helytelen életmód. A nem megfelelő táplálkozás és a mozgáshiány számtalan betegség forrása, hiszen igen negatív változásokat hoz létre a szervezetben.
Először inzulinrezisztencia lép fel, vagyis a sejtek kevésbé lesznek érzékenyek az inzulinra. A nagy mennyiségű, valamint gyors felszívódású szénhidrátok feldolgozása egyre több és több inzulint igényel, mely kompenzációként fokozott inzulintermeléshez vezet. Ez a folyamat egészen addig tart, míg a hasnyálmirigy béta sejtjei ki nem merülnek, így lecsökken az inzulintermelés és már nincs ami csökkentse a vércukor szintjét, ezért az megemelkedik.
Mozgáshiány
Mint már említettük, nem csak az egészségtelen táplálkozás, hanem a mozgásszegény életmód is cukorbetegséget eredményezhet. A következtében kialakult hasi zsír (és a láthatatlan zsigeri zsír) inzulinrezisztencát, cukorbetegséget okozhat. Ugyanis ekkor az üres zsírsejtek trigliceriddel telítődnek, melynek következtében a felületük jelentősen megnő, így egy adott felületre jutó inzulin receptorok száma csökken.
Tanulmányok szerint a mozgáshiányra szinte azonnal reagál a szervezet. Ha valaki hirtelen inaktívvá válik, úgy az étkezések utáni glükóz-csúcs egyre magasabb lesz. Amennyiben ez hosszan így marad – vagyis az illető nem kezd el ismét mozogni-, úgy a vércukorszint nehezebben fog visszatérni a normál tartományba, majd később nem is lesz rá képes.
Genetika
A 2-es típusú cukorbetegégre való hajlam öröklődik, így akinek a családjában volt már cukorbeteg, úgy megnő az illetőnél is az esély. Viszont nem törvényszerű, hogy ez be is következzen, ugyanis, ha valaki odafigyel az életmódjára, úgy a betegség kialakulása elkerülhető- ám a rendszeres szűréseken való részvétel erősen ajánlott nekik!
Terhesség
Bár a terhesség maga nem okoz 2-es típusú diabetes-t, ám érdemes megemlíteni, mint rizikó tényezőt. A várandósság során felfedezett cukorbetegséget terhességi - gestacios- diabetesnek nevezzük. Ekkor ugyanis az kismama eleve inzulinrezisztens állapotba kerül, így, ha valakinél már a terhesség előtt fennállt IR, esetleg valamilyen prediabetes, úgy igen könnyen cukorbeteggé válhat a babavárás során. Bár az esetek többségében a probléma a szülés után megszűnik, ám az illető utána már fokozottan ki lesz téve annak, hogy cukorbeteggé válik a későbbiekben- figyelmeztet Prof. Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Bizonyos betegségek
Vannak olyan betegségek, melyek fennállása megnöveli a cukorbetegség kialakulásának esélyét (másodlagos cukorbetegség). Ilyen pl. a hasnyálmirigygyulladás/daganat, vagy a cisztás fibrózis, mivel ez a szervünk termeli az inzulint. Ezért, ha egy része sérül, úgy nem lesz képes megfelelően ellátni a funkcióját, és emiatt a beteg inzulinterápiára szorul.
Ezen kívül még több más betegség is van, melyek esetén megnő a diabetes rizikója. Ilyenek a pajzsmirigy problémák (a pajzsmirigy alulműködés ugyanis gyakran túlsúlyt eredményez, a túlműködés pedig vércukoremelő hatású), a Cushing kór/szindróma, valamint magas vérnyomás, zsíranyagcserezavarok, egyes gyógyszerek szedése, bizonyos fertőzések, genetikai eltérések és immunológiai kórképek esetén is érdemes gondolni rá.
Ha már kialakult a baj
Ha már kialakult a 2-es típusú cukorbetegség, akkor több kezelési módszer jöhet számításba. Ha az értékek megengedik, úgy már önmagában az életmódterápia(diéta, mozgás) is elegendő lehet, ám súlyosabb esetben gyógyszerre és/vagy inzulinterápiára is szükség lehet. Ezek segítségével az értékek kordában tarthatók, ám ehhez a beteg aktív közreműködése és rendszeres kontroll szükséges!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Para Györgyi
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
-
Specialitások:
- Szöveti cukor monitorozás(CGM)
- Inzulinrezisztencia, prediabetes
- 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
- Terhességi cukorbetegség
- Ingadozó vércukorértékek beállítása
- Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
- Életmód terápia
Rendelés típusa:
- személyes rendelői vizit
- Mammut 2: K, Sze, P
- Kolosy tér: H
- Bosnyák tér: Csü
- távkonzultáció (skype, telefon)
- magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
2 hónapja diagnosztizàltak nàlam 2-es típusú cukorbetegséget.(60 éves vagyok)
Egyelőre Meforal tablettàt kaptam ,de most megyek még diabetológushoz megbeszélni a tovàbbiakat.
Kérdésem az lenne, hogy gyógyszerrel, több mozgàssal, diétàval milyen életkilátásaim lehetnek.
Tüneteim nem voltak, kontroll laborvizsgàlat mutatott magas(14) vércukorszintet.
Mit tehetek még az egészségéért?
Köszönettel: Edit
A 2-es típusú diabetes, ami Önnek is van, lassan évek alatt fejlődik ki.
Amikor megtudjuk kezdjük el a beteg kezelését.
A Meforal származékok ma a diabetes kezelésének alap gyógyszerei. Emellett nagyon fontos a rendszeres legalább napi 30 perces mozgás és a meghatározott szénhidrát tartalmú diéta.
Ezt fontos hogy az orvosával és diétás nővérrel pontosan beszélje meg. A továbbiak rendszeres kontroll, évi 2-3 alkalommal laboratóriumban végzett vérvizsgálat, évente szemészeti vizsgálat javasolt. Amennyiben szövődmények nem alakulnak ki ez nem korlátozza életkilátásait. Ennek az a feltétele hogy jók legyenek a vércukor értékei.
Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász -diabetológus
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Alapos és kedves
További véleményekA Doktornő nagyon kedves és alapos volt. Mindenről részletesen beszélt, figyelmesen meghallgatott és gyakorlati tanácsokat is adott. Mindenkinek ajánlom, ha egy kedves és alapos orvost szeretne, aki nem csak kiírja a laborokat, hanem személyre szabottan foglalkozik veled.