A diabéteszes fekély komplex terápiát igényel

A diabéteszes fekély komplex terápiát igényel

Dr. Medgyesy Gábor Módosítva: 2019.12.30 20:22

Az alsóvégtagi fekély kialakulásának egyik fő oka a cukorbetegség, és sajnos nem ritka, amikor olyannyira elfajul a probléma, hogy már csak a végtag amputációja hozhat megoldást. Hogy ez elkerülhetővé váljon, fontos a fekély mielőbbi szakszerű kezelése. Dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebkezelője a diabéteszes fekély terápiás lehetőségeit ismereti.

Miért alakul ki a fekély?

 A cukorbetegség azáltal is hajlamosít fekély kialakulására, hogy kedvezőtlenül befolyásolja az erek állapotát, ráadásul fokozza a fertőzésekre való hajlamot, továbbá számos egyéb módon is nehezíti a sebgyógyulást.  A diabétesz sajnos gyakran perifériás neuropátiát eredményez, melynek során romlik az érzékelés, és ennek következtében a beteg sokszor nem veszi észre, hogy sérülés keletkezik a lábán (pl. gyűrött zokni, szoros lábbeli, kisebb kavics vagy kő a cipőben, sérülés mezítláb járás közben). A sérülés érzékelésének elmaradása miatt nem történik meg időben a seb megfelelő fertőtlenítése, melyet csak tovább ront a magas glükóz szint és a károsodott keringés. Sajnos a cukorbetegeknél a probléma igen könnyen kialakul, és statisztikák szerint náluk fordul elő a legnagyobb arányban a fekély miatti amputáció, melyben hazánk az élen jár az EU-n belül.
 

Első a prevenció

A szakemberek nem győzik hangsúlyozni a prevenció fontosságát, hiszen a fekély kezelése lassú, költséges és igen nehéz feladat. Éppen ezért fontos, hogy a betegek ügyeljenek az alábbiakra:

  • diabéteszes fekélyRendszeres neuropátiás vizsgálatok
  • Vércukorszint normalizálása
  • Cipők ellenőrzésre (pl. Nincs-e bennük kő)
  • Lábak rendszeres otthoni ellenőrzése, sebek, sérülések után kutatva
  • Mezítláb járás hanyagolása
  • Sérülés esetén szakszerű sebellátás
  • Megfelelő lábbeli viselése

 

A fekély kezelése összetett feladat

A fekély kezelése igazi csapatmunkát kíván, nem elég a betegnek otthon - főleg nem házi módszerekkel- kezelgetnie a problémát. Hogy eredményes legyen a terápia, szükség van diabetológusra (cukorháztartás normalizálása), dietetikusra (diéta összeállítása), sebkezelőre (fekély kezelése), angiológusra (károsodott erek kezelése), gyógypedikűrösre (lábak tisztán tartása), gyógytornászra (az esetlegesen megváltozott lábboltozat miatt), szükség esetén sebészre, valamint magára a betegre.  Természetesen a kezelés mindenkinél személyre szabott, nincs egységes séma. Hogy ki, milyen kezelést kap, azt a szakorvos dönti el a beteg aktuális állapotát és gyógyulási hajlamát figyelembe véve.

Hogy a páciens a lehető leghatékonyabb kezelést kapja, ráadásul a lehető legkényelmesebben. Így jó szolgálatot tehetnek a modern technika vívmányai, mint a telediabetológia, az online vércukornapló, illetve a szöveti glükózmonitorozás. Ezek mind nagy segítséget nyújtanak a vércukorszint szabályozásában, a nyomonkövetésben, az diéta alakításában, valamint a szorosabb orvos-beteg kapcsolatban.

Hatékony kötszerek a fekély kezelésében

Amennyiben már kialakult a fekély szükséges lehet - természetesen a cukorháztartás rendezésén túl) a fertőzés megszűntetése antibiotikumos terápiával, valamint kiegészítő, helyileg ható készítményekkel, fertőtlenítő spray-kel, orvosi mézzel. Emellett a betegnek különösen ügyelnie kell a seb tisztán tartására, a megfelelő kötéscserére is.

cukorbetegség okozta fekélyLéteznek továbbá ún. Intelligens kötszerek is, melyek igen hasznos szolgálatot tesznek a fekély kezelésében. Ezek egyrészt hozzájárulnak a fertőzés megszűntetéséhez, a regenerálódáshoz, másrészt nagy nedvszívó képességüknek köszönhetően hatékonyan magukba szívják a kijövő váladékot, így ritkább kötéscseréket tesznek lehetővé.

Dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebkezelője felhívja a figyelmet a mézes sebkezelés létjogosultságára is a fekély terápiájában. Az orvosi méz (manuka) ugyanis kitűnő fertőtlenítő hatással bír, gyorsítja a sebgyógyulást, csökkenti a gyulladást és a váladékozást, megszűnteti a kellemetlen szagokat, a kötéscserét pedig egyszerűbbé, kevésbé fájdalmassá teszi.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

LÖKÉSHULLÁM TERÁPIÁVAL A CUKORBETEGSÉG OKOZTA FEKÉLY ELLEN

TANULMÁNYOK IS BIZONYÍTOTTÁK A MÉZES SEBKEZELÉS DIABÉTESZES FEKÉLYRE GYAKOROLT HATÉKONYSÁGÁT

MIÉRT NEM JAVUL SOKAKNÁL A DIABÉTESZ OKOZTA FEKÉLY?

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Cukorbetegközpont 

+36 70 409 3141

online bejelentkezés cukorbetegközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Cím!
Édesanyám 86 éves, a bal lábszár alsó részén (bokától - térdig) nagyobb kiterjedésű fekélyes sebek vannak és 2 éve nem gyógyulnak meg. Két évvel ezelőtt csípte meg bokában feltételezhetően egy pók a temetőben. Édesanyám vérképe jó, nem cukorbeteg. Bőrgyógyász szerint bőr alatti fertőzés, szívató tapaszokkal, kenőcsökkel kötéssel kezeljük. A sebek egyre nagyobbak lesznek.

Tisztelt Tóth Judit !

Vénás pangás esetleg érszűkület miatt is előfordulhatnak ilyen panaszok.
Érsebészeti konzultáció és Doppler vizsgálatot ajánlok Édesanyjának.

Üdvözlettel:
Dr. Arnold Dénes Arnold

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Precíz

A doktor úr rendkívül szimpatikus volt, mindent elmagyarázott és ellátott rengeteg hasznos tanácsal. Nagyon köszönöm!

További vélemények

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK