A gyakori szemfertőzések cukorbetegséget is jelezhetnek

A gyakori szemfertőzések cukorbetegséget is jelezhetnek

Dr. Bibok György Módosítva: 2023.05.09 13:04

Olykor-olykor mindenkinél felléphetnek különböző szemfertőzések: gondoljunk csak az árpára, vagy a bakteriális kötőhártya gyulladásra. Szerencsére mindkét állapot gyorsan gyógyul, és utána legtöbbször hosszú ideig nem is jön elő. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra figyelmeztet, ha túl gyakran előfordul a probléma, akkor érdemes ellenőriztetni a vércukor szintjét, mivel cukorbetegségre is felhívhatja a figyelmet. 

Magas glükózszint és fokozott fertőzéshajlam 

A diabetes egyik jellemzője, hogy az érintettek lényegesen hajlamosabbak különböző fertőzésekre, mint azok, akiknek vércukorszintje a normál tartományon belül mozog. A tartósan magas glukóz mennyiség egyrészt olyan közeget teremt a baktériumok, gombák, vírusok számára, mely kedvez azok szaporodásának, másrészt akadályozza a fehérvérsejtek védekezését a mikroorganizmusokkal szemben, ráadásul a normál véráramlást is rontja, ami szintén kedvez a fertőzéseknek. 

A gyakori szemfertőzések jelezhetik a cukorbetegséget 

Érdemes tudni, hogy a fokozott fertőzési hajlam a szemet is érintheti. Így azoknál, akik gyakran szenvednek árpától vagy kötőhártya gyulladástól, gondolni kell arra, hogy ez cukorbetegséget is jelezhet- mondja Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa. 

Rendezze a vércukorszintjét  

diabetes gyakori szemfertőzésAmennyiben gyakran tapasztal különböző szemfertőzéseket (vagy más szervet érintő fertőzést), úgy éhgyomri vércukor meghatározással, majd, ha szükséges cukorterheléssel (OGTT vizsgálattal) érdemes ellenőriztetni a vércukor szintjét. Az eredmények ismeretében dönthető el, hogy fennáll-e szénhidrát anyagcserezavar, és ha igen milyen mértékben. Amennyiben kóros értékek igazolhatók, az értékek függvényében az alábbi kezelések jöhetnek számításba: 

  • Életmódterápia (speciális diéta, rendszeres testmozgás) 

Az életmódterápia minden esetben kötelező elem, gyógyszerre vagy/és inzulinra súlyosabb esetekben van szükség. Miután rendezésre kerültek a glükóz értékek, úgy a fertőzések gyakorisága is lecsökken, ám érdemes diabetológus orvos mellett szemész orvost is felkeresni, aki kiszűrheti a cukorbetegség esetleges szemészeti szövődményeit is. 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
2 hónapja diagnosztizàltak nàlam 2-es típusú cukorbetegséget.(60 éves vagyok)
Egyelőre Meforal tablettàt kaptam ,de most megyek még diabetológushoz megbeszélni a tovàbbiakat.
Kérdésem az lenne, hogy gyógyszerrel, több mozgàssal, diétàval milyen életkilátásaim lehetnek.
Tüneteim nem voltak, kontroll laborvizsgàlat mutatott magas(14) vércukorszintet.
Mit tehetek még az egészségéért?
Köszönettel: Edit

Kedves Edit !

A 2-es típusú diabetes, ami Önnek is van, lassan évek alatt fejlődik ki.
Amikor megtudjuk kezdjük el a beteg kezelését.
A Meforal származékok ma a diabetes kezelésének alap gyógyszerei. Emellett nagyon fontos a rendszeres legalább napi 30 perces mozgás és a meghatározott szénhidrát tartalmú diéta.
Ezt fontos hogy az orvosával és diétás nővérrel pontosan beszélje meg. A továbbiak rendszeres kontroll, évi 2-3 alkalommal laboratóriumban végzett vérvizsgálat, évente szemészeti vizsgálat javasolt. Amennyiben szövődmények nem alakulnak ki ez nem korlátozza életkilátásait. Ennek az a feltétele hogy jók legyenek a vércukor értékei.



Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász -diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Világosan fogalmaz

Dr. Bibok György minden várakozáson felül az egyik legnormálisabb orvos, akivel valaha dolgom volt. Világosan fogalmaz, egyenes, mindenféle sallang nélkül.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK