A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer
Az elhízás a kardiovaszkuláris megbetegedések fő rizikófaktora, és a cukorbetegek jelentős része is túlsúlyos. A GLP-1-receptor-agonisták csoportjába tartozó egyik korszerű antidiabetikum jótékony hatású a szívbetegségek szempontjából is. Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint protektív hatása lehet a vénás trombózis ellen is. Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistáját kérdeztük a GLP-1 kardiovaszkuláris előnyeiről.
Online Bejelentkezés
Prof. Dr. Somogyi Anikó
Kolosy tér - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet
Karcsú, mint a nádszál?
Online Bejelentkezés
Prof. Dr. Somogyi Anikó
Kolosy tér - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet
–Az elhízás és a diabétesz népbetegség, amely ellen az első frontvonalban az életmódterápiával igyekszünk felvenni a küzdelmet – ismerteti Prof. Dr. Somogyi Anikó, aki hozzáteszi, hogy a cukorbetegek életmódváltásának ösztönzése a következő lépcsőfokon gyógyszeres, illetve inzulinos kezeléssel is kiegészülhet. A többféle hatásmechanizmusú gyógyszeres készítmény közül a GLP-1 receptor agonistákat elsősorban azoknál a 2-es típusú cukorbetegeknél alkalmazzuk, akik jelentős túlsúllyal küzdenek, és a kvantált étrend, valamint a rendszeres mozgás ellenére sem csökken testsúlyuk. A nagy népszerűségnek örvendő szemaglutid hormon tartalmú injekció a GLP-1 hormon hatását utánozva kedvező hatással van a hasnyálmirigy inzulint termelő bétasejtjeire, gátolja az α-sejtekben a glükagon-elválasztódást, lassítja a beteg gyomorürülését, és az idegrendszeren keresztül éhségérzetét is csökkenti – ezáltal figyelemre méltó testsúlyoptimalizáló hatással bír. Elsősorban tehát a jelentős súlyfelesleggel rendelkező cukorbetegek profitálhatnak alkalmazásukból. Az elmúlt években azonban rohamos népszerűségre tett szert azok körében is, akik nem cukorbetegek, viszont minél gyorsabban szeretnének megszabadulni súlyfeleslegüktől. Ezek a készítmények azonban nem fogyókúrás csodaszerek! – figyelmeztet a szakember–, a megfelelő étrendet és mozgástevékenységet folytatva, kizárólag szoros orvosi kontroll mellett kaphatók, hogy az esetleges mellékhatásokat (hányinger, hányás, hasmenés, hasnyálmirigy-gyulladás) időben észlelhessük.
A pozitív hatásokról kérdezze meg kezelőorvosát
A GLP-1-receptor-agonisták hosszú távú előnyös hatásáról sok hír látott már napvilágot. Amint arra Prof. Somogyi Anikó rámutat, a cukorbetegséghez igen gyakran társul elhízás, magas vérnyomás, valamint emelkedett vérzsírértékek is. A metabolikus szindróma ezen elemei pedig szoros összefüggésben állnak egymással, és fokozzák a súlyos kardiovaszkuláris események kockázatát. A GLP-1 egyik ígéretes „mellékhatásának” egyike, hogy a végzetes kimenetelű kardiológiai események (szívroham, sztrók) kockázatát is jelentősen csökkenti.
Az Amerikai Hematológus Társaság éves találkozóján bemutatott retrospektív jellegű tanulmány összességében azt találta, hogy a GLP-1 gyógyszert szedőknél – testsúlytól függetlenül – 18 százalékkal alacsonyabb volt a vénás tromboembólia (VTE) kialakulásának kockázata, valamint csökkent a pulmonális embólia és mélyvénás trombózis előfordulásának valószínűsége is. A kutatók az elektronikus egészségügyi nyilvántartásban hozzáférhető több, mint félmillió 2-es típusú cukorbetegek adatát vették górcső alá.
–A mélyvénás trombózis a cukorbetegség nagyérszövődménye, amely az érfalsérülés és az érelmeszesedés talaján jön létre. Megelőzésben elengedhetetlen a dohányzás elhagyása és az alkoholfogyasztás mérséklése, továbbá a kóros vérzsírértékek normalizálása és magasvérnyomás kezelése. A GLP-1 agonistákról már korábbi klinikai vizsgálatokból tudjuk, hogy gyulladáscsökkentő, érelmeszesedést gátló és plakkstabilizáló hatást fejt ki az érfalban. Trombózist megelőző hatásának különösen azon betegek esetében lehet nagy jelentősége, akiknél familiáris okok vagy a korábbi trombotikus esemény miatt fokozottabb a vérrögképződés kockázata. Az elhízás a mélyvénás trombózis ismert rizikófaktora, ezért feltételezhető, hogy a GLP-1-receptor-agonisták súlycsökkenésre gyakorolt hatása a mélyvénás trombózisra is hatással lehet. További vizsgálatok szükségesek azonban a GLP-1 használatának és a VTE-kockázat csökkenése közötti összefüggés megértéséhez, mint ahogy az is tisztázásra vár, hogy a profilaktikus hatásból azok is részesülnek-e, akik a készítményt kizárólag testsúlycsökkentés céljából szedik, ám nem diabéteszesek.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Prof. Dr. Somogyi Anikó
-
Szakterületek:
- diabetológus, endokrinológus, belgyógyász
-
Specialitások:
-
1-es és 2-es típusú cukorbetegség (diabetes mellitus)
-
Lipidológia
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)