A túlsúly terhességi cukorbetegséget okoz?

A túlsúly terhességi cukorbetegséget okoz?

Dr. Para Györgyi Módosítva: 2024.08.28 12:06

Az elhízás a modern társadalmak egyre gyakoribb, számtalan egészségügyi kockázattal járó krónikus anyagcsere-betegsége. A családtervezés időszakában a leendő kismamáknak is érdemes testsúlyukat optimalizálni, hiszen az elhízás növelheti a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázatát – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A terhességi cukorbetegség rizikótényezői

A terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) a várandósság során kialakuló vagy felismert szénhidrát anyagcsere-zavart jelenti, ami bármely várandós hölgynél kialakulhat. Vannak azonban olyan rizikócsoportok, amelyek fokozottabban ki vannak téve a GDM kockázatának. Ilyenek az idősebb, a túlsúlyos vagy elhízott várandósok, illetve akiknél korábban inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak. Veszélyeztetettek továbbá azok is, akiknek a családi kórtörténetében már szerepel cukorbetegség vagy asszisztált reprodukcióban vettek részt.

-Ha a kismama testtömegindexe (BMI) 25-29,9 közötti, akkor túlsúlyról; 30 feletti BMI-érték esetében pedig már elhízásról beszélhetünk. A gesztációs diabétesz rizikófaktorai között első helyen szerepel a teherbeesést megelőzően fennálló 30 feletti BMI érték. Az elhízás ugyanis fontos szerepet játszhat a terhességi cukorbetegség kialakulásában, és komoly kockázatokat jelenthet az édesanyára és magzatára egyaránt – hívja fel az érintettek figyelmét dr. Para Györgyi.

Túlsúly és elhízás- ezért vezethet terhességi cukorbetegséghez

A várandósság alatti hormonális változások jelentősen befolyásolhatják a kismama cukoranyagcseréjének szabályozását. Ennek következménye az a fiziológiás inzulinrezisztens állapot (vagyis amikor a sejtek inzulinra adott válasza jelentősen lecsökken), ami által több glükózt tud biztosítani a fejlődő magzat számára. Túlsúlyos vagy elhízott nők esetében azonban az eleve jelentős súlytöbblet csökkent inzulinérzékenységgel jár, ami nagyobb feladatot ró a hasnyálmirigyre is. Ha a várandósság idején a hasnyálmirigy nem képes az inzulinrezisztenciát kompenzálni, és elegendő inzulint termelni, az magas vércukorszintet eredményezhet, és terhességi cukorbetegség alakulhat ki. Mint dr. Para Györgyi mondja, a cukoranyagcserével egyetemben a zsírok anyagcseréje is megváltozik a babavárás hónapjaiban, ami a zsírsavszintek növekedésével és fokozott zsírfelszívódással jár. Ezek az adaptív folyamatok szintén a magzat növekedését és fejlődését szolgálják, valamint biztosítják az anya számára szükséges energiát. Elhízás vagy a várandósság alatti nagyobb súlygyarapodás esetén viszont a kismamánál felhalmozódnak a viscerális (zsigeri) zsírok, a bennük termelődő gyulladásos faktorok (pl. citokinek) pedig szintén hozzájárulhatnak a metabolikus szövődmények, az inzulinrezisztencia és a gesztációs diabétesz kialakulásához.

Milyen szövődményekkel kell számolni a terhességi cukorbetegségben?

A terhességi cukorbetegség kezelése és a megfelelő vércukorszint fenntartása nagyon fontos mind az anya, mind a magzat egészsége szempontjából, hiszen az a terhesség és a szülés kimenetelét, a kismama és a magzat egészségi állapotát is jelentősen befolyásolhatja. A kezeletlen vagy rosszul kontrollált terhességi cukorbetegség az alábbi kockázatokkal jár:

  • terhességi magasvérnyomás
  • preeklampszia
  • nagy magzati születési súly
  • szüléskor jelentkező komplikációk (pl. váll elakadása)
  • halvaszületés
  • az újszülött adaptációs zavara
  • újszülöttkori alacsony vércukorszint

A terhességi cukorbetegség hosszú távon is befolyásolhatja a gyermekek életminőségét, és egészségi állapotát, hiszen esetükben megnövekedett metabolikus kockázattal kell számolni, míg a GDM-es anyáknál jelentősen megnő a kockázat a 2-es típusú cukorbetegségre.

-Ideális esetben már a családtervezéskor fontos lenne gondosan nyomon követni és tanácsokkal ellátni (diabetológus szakorvos, dietetikus, valamint mozgásterapeuta bevonásával) azokat a leendő édesanyákat, akik túlsúllyal küzdenek vagy elhízottak. Azoknál, akiknél a várandósság 24-28. hetében elvégzett szűrővizsgálat igazolja a terhességi cukorbetegséget, enyhébb esetben elegendő a megfelelő diéta és a mozgásterápia a vércukorszint normalizálásához. Súlyosabb esetben inzulinpótlásra is szükség lehet.

Téma szakértője

  • Dr. Para Györgyi

  • Szakterületek:
    • diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
  • Specialitások:
    • Szöveti cukor monitorozás(CGM)
    • Inzulinrezisztencia, prediabetes
    • 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
    • Terhességi cukorbetegség
    • Ingadozó vércukorértékek beállítása
    • Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
    • Életmód terápia

    Rendelés típusa:

    • személyes rendelői vizit
      • Mammut 2: K, Sze, P
      • Kolosy tér: H
      • Bosnyák tér: Csü
    • távkonzultáció (skype, telefon)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedvesség és törődés

A Doktornō maximálisan felkészült, alapos, rendkívül empatikus és kedves személyiség. Valamennyi kérdésemre választ kaptam és ellátott hasznos tanácsokkal is. A legprecízebb orvos akinél valaha voltam. 

További vélemények

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK