A végtagzsibbadás ártalmatlannak tűnik, de cukorbetegség is állhat a hátterében!

A végtagzsibbadás ártalmatlannak tűnik, de cukorbetegség is állhat a hátterében!

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2019.12.30 20:13

A cukorbetegség jellegzetes tüneteit az emberek többsége ismeri, és szemmel is tartja önmagát, hogy találkozik-e velük. Azonban vannak olyan figyelmeztető jelek is, melyekről nem is gondolnánk, hogy erre a súlyos problémára hívják fel a figyelmet, hiszen a legtöbb esetben csak legyintünk a meglétükre. A cukorbetegségről, a tünetekről és a kezelési lehetőségekről dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa beszél.

A cukorbetegség

A cukorbetegség egy anyagcserezavar, mely jelenleg a világ egyik vezető betegsége. Két formáját különíthetjük el, az 1-es, és a 2-es típust. Az 1-es típusnál több tényez?re vezethet? vissza a kialakulása, míg a második létrejöttében az öröklésé az elsődleges szerep, de a betegek is erősen közreműködnek a nem megfelelő táplálkozással, és a mozgásszegény életmóddal.

A szervezet hajtóanyaga a cukor, pontosabban a glükóz. A sejtek a glükózt inzulin jelenlétében képesek felvenni, majd abból energiát előállítva biztosítják a szervezet működését. Abban az esetben, ha a vérben jelen lévő cukor mennyisége folyamatosan magas, úgy extra terhelés éri a hasnyálmirigyet, melynek speciális sejtjei felelnek az inzulintermelésért. A folyamatosan magas cukorszint folyamatosan magas inzulintermelést tesz szükségessé, aminek következtében a szerv elfárad, akár teljesen le is áll.

A 2-es típusú cukorbetegség esetében a hasnyálmirigy inzulintermelése nem kielégítő, adott esetben részlegesen, illetve ritkán teljesen leáll, emellett a glükózt felvevő sejtek inzulinérzékenysége is csökken (vagyis nagyobb mennyiségű inzulinra van szükségük ugyanakkora mennyiségű cukor felvételéhez).

Zsibbadó végtagok – a gyakran elnézett tünet

végtag zsibbadás - cukorbetegközpontA cukorbetegség a szokásos, ismert tünetei mellett jellemző, bár legtöbbször figyelmen kívül hagyott jele végtagok zsibbadása. A zsibbadás olyannyira fontos tünet, hogy a diagnosztizált cukorbetegek között az esetek 10%-ban ez az, mely az orvost elvezeti a helyes diagnózisig így a meglétét mindenképpen komolyan kell venni, hiszen a kezeletlen cukorbetegség súlyos, visszafordíthatatlan egészségkárosodáshoz vezethet.

Abban az esetben, ha a zsibbadás fennáll diabéteszes neuropáthiáról beszélhetünk. Dr. Polyák Annamária, a CukorbetegKözpont diabetológusa elmondta, hogy a magas vércukorszint kárt tesz az erekben is, valamint az idegrostok anyagcseréjére is rossz hatással van. Ebben az esetben a perifériás idegrostok a veszélyeztetettek, vagyis azok a területek, melyek messzebb helyezkednek el a központi (agy és gerincvelő) idegektől. Itt is 3 különböző feladatú idegrosttal találkozhatunk: a motoros funkciókért felelősekkel, az érző működésért felelősekkel, valamint a vegetatív, vagyis a szívműködést, légzést, stb. befolyásolókkal. A cukorbetegség hatására mindegyik fajta idegrost károsodást szenved, aminek következtében legtöbbször a végtagokban jelentkezik érzéskiesés, zsibbadás, akár szúró, fájó, égő érzés.

Kezelése

A zsibbadó végtagokkal érdemes felkeresni a diabetológus orvost is, aki elsősorban a klinikai tünetekre támaszkodva állíthatja fel a diagnózist. Ehhez természetesen a vércukorszint ellenőrzése, neuropathia vizsgálat is társul.

Az elsődleges kezelés a vércukorszint megfelelő beállításával történik, mely megállítja az állapot további romlását, illetve kis mértékben javíthat is a helyzeten. A diabetes neuropathia oki kezelését súlyosabb esetekben tüneti terápiával egészítjük ki. A károkat sajnos teljesen nem lehet helyrehozni, de megfelelő kezeléssel a fájdalom megszűntethető.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
Olyan kérdéssel fordulok önhöz, hogy gyakran érzem gyöngének magamat futás, biciklizés után. Háziorvosom szerint a cukor értékem jó, de nem hagy nyugodni mert az édesapám és édesanyám is cukorbeteg.

Válaszát előre is köszönöm: Pintér Sára

Tisztelt Pintér Sára!

Gyöngeségének hátterében állhat cukorbetegség vagy prediabéteszes állapot is különös tekintettel a családi anamnézisében előforduló szénhidrát anyagcsere problémákra. Mozgásnak van vércukorszint csökkentő hatása mely okozhatta a problémáját. Javasolt vércukor és inzulinszint ellenőrzése éhhomi és terheléses vérvétellel. A kapott eredményeket érdemes diabetológussal kiértékeltetni.

Örömmel várom rendelésemen, hogy kiderítsük mi állhat a problémája hátterében.

Tisztelettel:
dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász, diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértő

Kedves, szimpatikus volt Polyák Doktornő.Azonnal bizalmat ébresztett. Első vizit után nehéz eredményről beszámolni, de úgy tűnik szakértő. Örülök,hogy Őt választottam.

További vélemények

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK