Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre
A folyamatos szöveti glükózmonitor használatának elsősorban a glikémiás kontroll javításában van elévülhetetlen érdeme, ami által jelentősen mérsékelheti többek között a diabétesz szövődményei miatti halálozási kockázatot is. Dr. Para Györgyit, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát kérdeztük egy nemrégiben megjelent amerikai vizsgálatról, amely a szöveti glükózmonitorozás cukorbetegek életkilátásaira gyakorolt hatásait is vizsgálta.
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
A szöveti glükózmonitor hosszú távú hatásai
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
A folyamatos szöveti glükózmonitor (CGM- continuous glucose monitor) immár két évtizede támogatja a cukorbetegek vércukorkontrollját, és ad megbízható segítséget az érintetteknek a vércukoringadozás elkerülésében. Hazánkban 2020 óta érhető el támogatott formában is az 1-es típusú cukorbetegek és a cisztás fibrózishoz társuló, inzulinkezelést igénylő cukorbetegek számára. Ennek ellenére egyelőre még igen korlátozott valós adatok és elemzések állnak rendelkezésünkre a diabéteszes páciensek egészségére gyakorolt hosszú távú hatásairól. Egy az Egyesült Államokban nemrégiben közzétett vizsgálat – amely több ezer diabéteszes páciens elektronikus egészségügyi nyilvántartásokban elérhető CGM-mérési adatait követte nyomon öt éven át – arra a következtetésre jutott, hogy a folyamatos szöveti glükózmonitorozás a vércukorszint csökkentésén túlmutató előnyökkel is járhat. Ezek szerint a CGM alkalmazása – a glükózkontroll klinikailag jelentős és tartós javulásával, valamint a hipo- és hiperglikémiás események kockázatának csökkenésével – jelentősen mérsékelheti a sürgősségi vagy kórházi kezelések számát.
Ezért éri meg CGM-re váltani: a TIR jelenetősége
Úgy tűnik, a CGM rendszeres használata mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegek esetében a vércukorszint alacsonyabb emelkedésével járt, különösképpen azok körében, akik a nap több mint 75%-ában viselték a vércukormérő készüléküket. A Diabetes Care -ben közzétett eredmények szerint a CGM-mel ellátott pácienseknél 18 hónapi használatot követően alacsonyabb volt a bármilyen okból történő halálozási kockázat, mint azoknál, akik nem használták az eszközt. A CGM mérőszámai (pl. a becsült vércukorszint, a variációs koefficiens és a tartományon belüli időt) pedig szoros összefüggést mutattak a halálozási kockázattal.
–A diabétesz-menedzsment kulcstényezőjeként számontartott Time In Range (TIR) a glikémiás céltartományban eltöltött időt mutatja meg, a mért időtartam százalékában kifejezve. A glikémiás céltartomány személyenként változó lehet, de a hivatalos álláspont szerint 3,8-10 mmol/l közötti vércukorszintet jelenti – mondja dr. Para Györgyi, majd hozzáteszi, hogy a szakmai ajánlásoknak megfelelően a cél az, hogy mind az 1-es, mind a 2-es típusú diabéteszben érintettek glükózszintje a nap legalább 70 %-ában (azaz 16 óra 48 percen át) ebben a glikémiás céltartományban legyen. Minél magasabb tehát a TIR, annál jobb a diabéteszes páciens glükózkontrollja, és annál kisebb a betegséggel kapcsolatos későbbi szövődmények kialakulásának kockázata.
A kutatás is megerősítette, hogy a TIR monitorozása számos előnnyel kecsegtet: a glikémiás céltartományban eltöltött magasabb idő ugyanis csökkentette az összes okból bekövetkező halálozás kockázatát. A vizsgálat egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy a CGM használatának kifejezetten nagy jelentősége lehet az 1-es típusú cukorbetegséggel járó viszonylag gyakori, de potenciálisan súlyos szövődmények csökkentésében, amelyek növelhetik a költséges sürgősségi és kórházi felvételek szükségességét.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Para Györgyi
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
-
Specialitások:
- Szöveti cukormonitor monitozorás (CGM)
- Terhességi cukorbetegség
- 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
- Inzulinrezisztencia, prediabetes
- Ingadozó vércukorértékek beállítása
- Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
- Életmód terápia
Rendelés típusa:
- személyes rendelői vizit
- Mammut 2: K, Sze, P
- Kolosy tér: H
- Bosnyák tér: Csü
- távkonzultáció (skype, telefon)
- magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)