Át a felnőtt életkorba, cukorbetegséggel

Át a felnőtt életkorba, cukorbetegséggel

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2019.12.30 20:26

A 1-es típusú diabéteszt gyakran gyermekkorban diagnosztizálják, mely során a beteg élete végéig inzulinterápiában részesül, ami mellet pedig szigorú életvitelt kell követni. Ezért is lehetnek bajban azok, akik a 18. életévüket betöltve a felnőttkorba lépnek, hiszen ekkor amellett, hogy búcsút inthetnek a gyermek diabetológiának, a betegek sokszor merőben már életvitelt is kezdenek folytatni, mint korábban. Hogy ez hogy hat a fiatal felnőtt cukorbetegek mindennapjaira, és hogy mikre kell figyelni, azt Prof. Dr. Barkai Lászlótól, a Cukorbetegközpont diabetológusától tudtuk meg.

Gyermek rendelésről a felnőtt diabetológiára

Az egyik legnagyobb változás az, hogy a beteg ekkor kikerül egy számára jól ismert, elfogadott személy kezei közül, akiben hosszú évekig megbízott. A felnőtt diabetológiára váltás ezért aggodalommal töltheti el a betegeket, hiszen egy számára ismeretlen orvossal kell kialakítani egy bizalmi kapcsolatot.

Vége a gimnazista évek rendszerének

felnőtt diabetológiaA cukorbetegek - főleg, az inzulinnal kezeltek- szigorú napirend szerint élik az életüket, mellyel az aktuális terápia szoros összhangban van. Míg a gimnazista évek a legtöbbször lényegében ugyanolyan rendszer szerint zajlanak (pl. 6-kor kelés, 8-tól iskola, 1-kor ebéd, 10-kor alvás stb.), addig az egyetemi/főiskolás években sokan rendszertelenül élnek, akár naponta más időpontban kezdődnek az előadások, máskor étkeznek, máskor fekszenek a fiatalok. Ez azonban kihathat a kezelésre is, így nem ritka, amikor más dózisra, esetleg más készítményre van szükség.

Haverok, buli, éjszakázás

cukorbeteg gyerek felnőttkéntA gimnazista évek után a fiatalok gyakran éjszakáznak, akár baráti összejövetelek, akár vizsgára való felkészülés, vagy esetleg éjszakai műszakban való munka miatt. Viszont az éjszakai megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés elengedhetetlen a szervezet regenerálódása miatt, és ez a cukorbetegekre hatványozottan érvényes, mivel a gyakori éjszakázás rossz hatással van az anyagcserehelyzetre. 1-1 ilyen alkalom természetesen nem okoz nagy gondokat, ám fontos, hogy ne legyen belőle rendszer- figyelmeztet Prof. Dr. Barkai Lászlótól, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Gyakorlati szempontból az éjszakázás külön odafigyelést igényel: az éjszakai bázisinzulin adagja ugyanis úgy van meghatározva, hogy éjjel a beteg pihen, alszik. Ha esetleg mulatni megy a páciens, akkor számoljon azzal, hogy a fokozott fizikai igénybevétel (pl.tánc) miatt könnyebben kialakulhat hipoglikémia, ezért csökkenteni kell az éjszakai inzulin adagot, és lehetőleg mérje meg 2- óránként a vércukorszintjét, valamint mindig legyen kéznél extra adag szénhidrát!

Téma szakértői

Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!

41 éves vagyok, férjemmel babát szeretnénk, el kellett kezdenünk a meddőségi kivizsgálást. Inzulinrezisztencia kizárása miatt 4 pontos vércukor és inzulin vérvételen voltam, az eredmények a következők:
Éhgyomri vércukor 4,7
30perces 6,2
60 perces 4,7
120 perces 5

Éhgyomri inzulin 4,3mIU/L
30 perces 85,9
60 perces 42,4
120 perces 24,3
Homa index: 0,7

165 cm, 63 kg vagyok, oda szoktam figyelni az étkezésekre, igyekszem egészségen enni. A kérdésem, hogy a terheléses eredményem jónak számít-e? Vagy IR betegség?

Segítségét előre is köszönöm.
Tisztelettel
Filó Brigitta

Kedves Filó Brigitta!

Az inzulin rezisztencia egy olyan állapot, melynek diagnózisához laboratóriumi és klinikai vizsgálatokra van szükség. Az Ön által rendelkezésre bocsátott eredmények elhízást nem igazolnak, terheléses vércukor eredményei élettaniak. Inzulinválasza egy gyors, reaktív inzulinszekréciót követően a normális tartományon belül maradtak. Mindezek nem szólnak inzulinrezisztencia mellett, azonban a pontos kórelőzmény megismerésére és klinikai vizsgálat elvégzésére lenne szükség a végső állásfoglalás kialakításához.

Tisztelettel:

Prof. Dr. Barkai László
diabetológus, gyermekgyógyász, gyermek tüdőgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK