Az életmódterápia hatásai cukorbetegekre

Az életmódterápia hatásai cukorbetegekre

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2022.12.02 21:23

Nagyon fontos az életmódterápia – beleértve a mozgás- és táplálkozásterápiát – a cukorbetegség kezelésében, személyre szabott edzéstervekkel, folyamatos vércukormérésekkel, kontrollvizsgálatokkal. Dvorák Márton mozgásterapeuta, a Cukorbetegközpont munkatársa számolt be tapasztalatairól.

 

Írországban tartották az egyik legnagyobb európai sporttudományi konferenciát (Congress of European College of Sport Science), ahová először látogatott el Dvorák Márton.
„Több mint 2200 előadást, bemutatót szerveztek, és megdöbbentő volt az is, hogy néhány napba sűrítve párhuzamosan akár 10 szekcióban is zajlottak előadások a legkülönfélébb témákban” – nyilatkozta a mozgásterapeuta.

Mennyire volt kiemelt téma a cukorbetegek életmódja a rendezvényen?

A cukorbetegség nagyon gyakran kapcsolódik az elhízáshoz, magas vérnyomáshoz, metabolikus szindrómához és az inaktív életmódhoz, és ezek fontosságát többször is kiemelték a konferencia során.
Külön volt cukorbetegség/elhízás, és cukorbetegség/inzulinrezisztencia szekció, de a kérdéskör gyakran megjelent nem csak az idősekkel foglalkozó szekciókban, hanem a gyerekekkel foglalkozó témáknál is.

Természetesen itt, egy sporttudományi kongresszuson elsősorban a mozgás szempontjából közelítették meg a cukorbetegséget a kutatók: például milyen fajta aktivitások milyen mértékű javulást okoznak, de a legtöbb előadáson azt tapasztaltam, hogy nagy hangsúlyt kapott a cukorbetegség mozgásterápiájának fontossága, ahogy ezt mi is tapasztaljuk a saját pácienseinknél a Cukorbetegközpontban, ahol pl. folyamatos mozgással, személyre szabott edzéstervekkel érjük el a vércukorszint csökkentését, figyelve a páciens állapotára, fittségére, és arra is, hogy rendszeresek legyenek a vércukormérések.

A konferencián belül melyik előadást emelné ki?

Talán az egyik legérdekesebb előadást említeném, ami egy dán vizsgálatból készült: a rendszeres mozgásos alkalmak, táplálkozási és orvosi konzultációkat követően azt eredményezték egy év után, hogy a résztvevőknek jelentősen nőtt az inzulinérzékenysége, csökkentek a gyulladásos markerek, nem beszélve arról, hogy testsúlyuk is csökkent.

A mozgás „csodaszer” lehet a cukorbetegek kezelésében, amennyiben megfelelő kontroll alatt végzik. Milyen esetekben alkalmazható a mozgás, mint terápia?

Nem győzzük hangsúlyozni, milyen fontos az életmódterápia (beleértve a mozgás- és táplálkozásterápiát) ezen betegségek kezelésében. Az életmódterápia során nagyon fontos a háziorvosok és szakorvosok részvétele, hiszen ők azok, akik – mint a gyógyszert – javasolhatják, felírhatják a mozgást. Amennyiben más kontraindikáció nincs (pl. kezeletlen betegség), elkezdhető a mozgásterápia. Már csak a részleteket kell megbeszélni, lehetőleg egy szakember, mozgásterapeuta közreműködésével.

Miben segít, mikor kapcsolódik be a munkába a mozgásterapeuta?

Hozzám már orvosi diagnózissal jönnek a páciensek, tehát szakemberhez irányítják a beteget az orvosok. Fontosnak tartom a reális célok kitűzését, az oda vezető út megtervezését már az elején, illetve megtanítani a betegeket arra, hogyan kezdjenek hozzá, mire figyeljenek, ha edzenek.
Betegségüktől függően fontosak az edzés előtti, utáni mérések (pl. vércukor, vérnyomás), közben pedig a folyamatos pulzusmérés, alkalmazva az ún. okosdiabetológia lehetőségeit.

Téma szakértői

Drégely Anikó

Drégely Anikó

sportdietetikus
Varga Dóra

Varga Dóra

vezető dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember MSC
Nagy Abonyi András

Nagy Abonyi András

gyógytornász, mozgásterapeuta

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK