Az ovuláció hiányát cukorbetegség is okozhatja

Az ovuláció hiányát cukorbetegség is okozhatja

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2020.09.01 12:37

Akár teherbe szeretne valaki esni, akár nem, fontos, hogy ha a normálisnál eltérő a ciklusa, mindenképp vizsgáltassa ki magát, ugyanis akár súlyos betegséget is jelezhet! Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondása szerint meglehet, hogy cukorbetegség áll a hátterében.

Amikor nincs peteérés

Amennyiben valaki családot szeretne alapítani, fontos, hogy megfelelő legyen a peteérése, ugyanis ennek hiányában nincs megtermékenyítésre váró petesejt. Az ovuláció általában a ciklus közepén, a 14. napon történik, ám bizonyos problémák esetén meglehet, hogy a tüszőérés zavart szenved, és nem történik meg a tüszőrepedés. Ennek jele a legtöbb esetben a kimaradt menstruáció, illetve a túl rövid vagy túl hosszú ciklus, ám előfordulhat, hogy semmi jel nem mutat az anovulációra, csupán a terhesség elmaradása. Viszont fontos tudni, hogy megbízható tájékoztatást csak a peteérés ultrahangos nyomon követése adhat! Amennyiben a tüsző nem tud megrepedni, úgy az folyadékkal teli cisztává alakulhat, így PCOS léphet fel. (policisztás ovárium szindróma).

Cukorbetegség is okozhatja

cukorbetegség okozta ovuláció hiányaAnovuláció egészséges nőknél is előfordulhat (pl. stressz hatására), ám jellemzően valamilyen betegség okozza a problémát. Ez jellemzően valamilyen hormonális zavar, és az esetek nagy részében kiderül, hogy a szénhidrát háztartás zavara húzódik a hátterében, pl. valamilyen prediabetes-es állapot (pl. IR, IGT, IFG) vagy cukorbetegség. Mivel ezen állapotok gyakran semmilyen tünettel, panasszal nem járnak, ezért sokáig rejtve marad a beteg előtt, és csak vérvétel után szembesül a problémával.

A szénhidrátháztartás zavarai ugyanis fokozzák a PCOS kialakulásának kockázatát, ráadásul felborítják az LH/FSH egyensúlyát is, valamint megnövelik a tesztoszteron szintjét is. Fontos tudni, hogy a kóros állapotok nem csupán anovulációt, de vetélést, koraszülést is okozhatnak, ezért jobb, ha mielőbb fény derül a problémára- figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Mikor gyanakodjak prediabetes-re, illetve cukorbetegségre?

  • anovuláció, meddőség
  • PCOS
  • gyakori fertőzések
  • gyulladások
  • túlsúly
  • zsíros, pattanásos bőr
  • fokozott szomjúság és gyakori vizelési inger
  • szájszárazság
  • hajhullás

Nincs peteérése? Derítse ki az okát!

Hogy bebizonyosodjon, hogy a peteérés hiányát prediabetes vagy cukorbetegség okozza, ahhoz terheléses vércukor mérésen kell részt vennie (OGTT), melynek során a glükóz értékek mellett az inzulin szintjét is figyelembe veszik. Ha valóban fennáll a szénhidrátháztartás zavara, úgy az eredményektől függően életmódterápiára vagy/és gyógyszeres, illetve inzulinos kezelésre van szükség a vércukorszintek normalizálásához. Amennyiben ez helyreáll, úgy visszatér a normál ciklus, megfelelő tüszőréréssel-és repedéssel.

Téma szakértője

Orvos válaszol

2 es típusú diabéteszem van és neuropatia a lábamban,a talpamon a bőr hámlik és piros pergament szerű bőrrel.semilyen kenőcs nem csillapitja.A cukrom r: 5 este 7 max 8 Th: diéta.szédülök,bizonytalanul járok.Minden tünetem megvan amit az önök közöltek a gyengeség ,fáradság izzadás.Egyik tünetet sem lehet valamiképpen enyhiteni?

Kedves Varga Ottóné!

A periferiás sensoros neuropathia talaján alakulnak ki a talpon az elváltozások. Ez magyarázhatja járás bizonytalanságát is.
Neuropathiás vizsgálatra évenként van lehetőség, mely részletes felvilágositást ad a láb állapotáról. Mivel azt irja hogy van neuropathiája, ennek kezelésére Thiogamma és Milgamma adása javasolt. Igazolt neuropathia esetén van letőség „kimélő cipő felirására és készitésére. Emellett fontos hogy vércukor értékei megfelelőek legyenek.
Helyi kezelésre zsiros, hidratáló krém használata javasolt, ami 5-10 % karbamid tartalmu vazelin lehet.
Szédüléses panaszai miatt vérnyomás rendezése és carotis doppler vizsgálat végzése javasolt.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK