Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Sarnyai Tünde Módosítva: 2023.05.22 15:14

Most már lassan magunk mögött hagyhatjuk a hideg hónapokat, az időjárás melegebbre fordul. Ekkor mindenkinek jól esik valamilyen hűsítő ital vagy hideg nassolnivaló. Ilyenkor a cukorbeteg gyermekek szülei kissé bajban érezhetik magukat, hiszen gyakran nem tudják, mit is adjanak gyereküknek. Ehhez kértünk hasznos tanácsokat Sarnyai Tündétől, a Cukorbetegközpont gyermek dietetikusától.  

Ahogy beköszönt a jó idő, egyre több helyen látni fagylaltot nyalogató, jégkását szürcsölgető embereket. Olykor mindenkinek jól esnek az egészségesnek nem mondható hűsítő finomságok, így több-kevesebb alkalommal a legtöbben elcsábulnak. De vajon mi a helyzet a cukorbetegekkel? Pláne akkor, ha gyerekek? Vajon ők hány gombócot ehetnek? Valóban jó megoldás az, ha cukormentes fagylaltot kapnak?  

 

Cukorbetegként is lehet nassolni, csak be kell tartani pár fontos szabályt 

A cukorbeteg gyermeket nevelő szülők dolga sokszor nem könnyű. Amellett, hogy ügyelni kell a gyógyszeres/inzulinos kezelésre, külön gondot kell fordítani a megfelelő diétára is. Ezt ahogy beköszönt a jó idő, gyakran nehéz harcok nélkül betartatni- főleg akkor, ha a gyermek még kicsi, illetve, ha nemrég diagnosztizálták nála a cukorbetegséget, és még szokni kell az új életformát.  

“Szinte nincs is olyan gyerek, aki ne szeretne nassolni. Erről szerencsére akkor sem kell teljes egészében lemondani, ha valaki cukorbeteg, ám pár dolgot figyelembe kell venni, hogy ne emelkedjen meg túlzottan a vércukorszint. Most, ahogy beköszönt a jó idő, egyre többen vesznek fagylaltot, isznak hűsítő italokat- ezeket bátran fogyaszthatják a cukorbeteg gyermekek is, ám nem mindegy, hogy pontosan miből is készültek, ahogy az sem, hogy mikor fogyasztja a beteg”- mondja a gyermek dietetikus. 

Fagylalt cukorbetegen 

Az egyik legnépszerűbb desszert, amit a melegebb idő beköszöntével mindenki szívesen fogyaszt, az a fagylalt. A túl sok egyszerű szénhidrát és a túl sok hozzáadott cukor bevitele senkinek sem egészséges, pláne akkor nem, ha az illető cukorbeteg. Hiszen ezek hirtelen és nagymértékben megemelik a vércukorszintet, így a “sima” fagylaltot lehetőleg mellőzze a cukorbetegséggel küzdő gyermekünk.  A legtöbb helyen már kapni néhány ízt cukormentes változatban, ám azokra különösen figyeljünk, mivel csalókák lehetnek! 

fagyi cukorbetegen“A cukormentes, light termékekkel mindig vigyázzunk, ugyanis sok esetben vagy a szénhidrát-vagy a zsírtartalmuk magasabb, melyek szintén rossz hatással vannak a cukorbetegségre! Ha dobozos fagyit veszünk, mindig nézzük meg, pontosan mit tartalmaz, és azokból mennyit! A legjobb, ha fel van tűntetve, milyen alternatív édesítőszert használtak (stevia, eritrit, xilit), ne elégedjünk meg a cukormentes kifejezéssel! Arra is ügyeljünk, hogy gyermekünk úgy válasszon fagylaltot, hogy az tartalmazzon olyan összetevőket, melyekkel lassítható a felszívódás: ilyen pl. a tejszín vagy az olajos magvak, fehérjeforrások (minél kevésbé vannak őrölve, annál jobb)”- mondja Sarnyai Tünde, a Cukorbetegközpont gyermek dietetikusa. 

Nem csak az a fontos, hogy mit tartalmaz a fagylalt, hanem azt is, hogy mennyit fogyaszt el belőle a gyermekünk. A dietetikus szerint a legjobb, ha fél csészényit (kis gombóc) eszik meg- természetesen tölcsér, öntetek nélkül, így ez 15 gramm szénhidrátnak felel meg. 

Készítse el otthon 

A szakemberek abban egyet értenek, hogy a legjobb, ha mi készítjük el a hűsítő desszertet. Ekkor biztosak lehetünk abban, mit tartalmaz, illetve jobban tudunk figyelni, hogy legyenek benne felszívódást csökkentő hozzávalók is. Még jobb, ha gyermekünket is bevonjuk, hiszen ekkor egyrészt még szívesebben fogyasztja majd a házi készítésű fagyit, másrészt közben lehet neki mondani, mit miért teszünk bele, illetve mit miért hagyunk ki, így remek alkalom arra, hogy őt is jobban megismertethessük a cukorbeteg diéta szabályaival

Téma szakértői

Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Imre Noémi

Imre Noémi

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK