Cukorbetegeknek! Ezekre a vizsgálatokra készüljön!

Cukorbetegeknek! Ezekre a vizsgálatokra készüljön!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 20:11

Időszakosan pontos képet kell kapnia a diabetológusnak a cukorbeteg szénhidrát-anyagcsere állapotáról. Ennek érdekében végeznek vércukorszint méréseket. Mit takar az OGTT? Miért fontos a HbA1c-teszt? Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa mondja el a részleteket.

A vér glükóz koncentrációját éhomi állapotban, azaz 8-10 órás éhezés után véletlenszerűen, étkezések előtt és/vagy után, valamint a terheléses vércukorszint ellenőrzés OGTT részeként mérhetik. A Diabetes Társaság a cukorbetegség diagnosztizálására az éhomi glükóz értéket vagy az OGTT-t javasolja - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa.

cukorbeteg, vércukor, vércukor mérés, diagnosztika, diabetológia, cukorbetegközpontAmennyiben az éhomi vércukor érték két alkalommal 6,0-7.0 mmol/l közötti, a diagnózis megerősítésére kell elvégezni az OGTT-t. A vércukor terhelés előtt ujjbegyes vércukor mérés ajánlott (amennyiben a vizsgálat során a vércukor 7,0 mmol/l felett van, nincs szükség erre a mérésre).

Terheléses vércukorszint ellenőrzés (OGTT)

Az OGTT a vércukorszint meghatározásának sorozata, a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására használják. A vizsgálat során megmérik az éhomi vércukorszintet, majd 75 gramm cukros oldat elfogyasztása után előre meghatározott időközönként megismétlik a vizsgálatot (60-120 perc). A vizsgálat célja, hogy megállapítsuk, hogy a szénhidrát anyagcsere milyen típusa áll fent. Kiegészíthetik az OGTT-t inzulinszint meghatározással: a vérből megnézik a vércukor mellett az inzulin szintet is (0.-60.-120. percben.)

HbA1c: hosszútávú vércukorszint jelző

A HbA1c a hemoglobin egyik alegysége, mely képes a glükóz megkötésére. Mivel a vörösvértest 100-120 napig életképes, ezért a vérmintában a vörösvértestek átlagos életkora 60 nap, azaz két hónap. Ezért a HbA1c érték csakis erre az időtartamra ad felvilágosítást. Segítheti a beteget, illetve kezelőorvosát annak eldöntésében, hogy megfelelő-e a terápia, de az önkontroll emellett is szükséges – hangsúlyozza a Cukorbetegközpont főorvosa.

Terheseknél, illetve bizonyos esetekben amikor az HbA1c értéke nem ad megbízható információkat a vércukor szintjéről, helyette a fruktózamin mérést alkalmazunk, mely fehérjékhez kötődik, 2-3 hétre visszamenőleg ad felvilágosítást a vércukor értékekről.

A HbA1c meghatározást általában háromhavonta végzik el!

  • Évente négyszer 2-es típusú cukorbetegségben akkor, ha inzulinkezelésben részesül.

  • Évente kétszer 2-es típusú cukorbetegségben, amennyiben nem kap inzulinkezelést.

A normál HbA1c tartomány 6,0 százalék alatt van, míg 6,5 százalék felett diabéteszt jelez.

A diabétesz terápia célja, hogy a vér glükózszintje minél közelebb legyen a normál tartományhoz, az egyéni célértékek meghatározásával, csökkentve az emelkedett vércukorszinttel járó, különböző szerveket érintő szövődményeket: a vese (pl. veseműködés zavara), szem (látásromlás, vakság), szív- és érrendszer (bénulások, szívinfarktus, stb.), valamint az idegrendszer (idegi fájdalmak, diabéteszes láb, stb.) fokozatos károsodását.

Forrás: Cukorbetegközpont

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Cukorbetegközpont 

+36 70 409 3141

online bejelentkezés cukorbetegközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Gyermekkori diabetesem 14 éve fenn àll. Sajnos a nagyon hanyag fiatalkori cukorbetegséget mostanàban kezdem kiszenvedni. Az életembe nagyon erősen szerepet játszik a sport lassan 1 éve, elég intenzíven. Szemfenékvizsgàlat soràn kiderült a napokban, hogy elkezdődött némi szövődmény! Az intenzív sportolàst semmi esetre sem szeretném abbahagyni, viszont nem talàlom az arany középutat a diabétesz és a sport között. Àtlagban 5-9 közöttiek az értékeim. Sport utàn viszont van, hogy 22-es értékeket is mérek,melyek megijesztenek. Reggelre pedig 2-4 közöttiek az értékek. A módszer amivel próbàlkoztam, hogy sportolàs előtt 2-3 óràval étkeztem és inzulint is adtam, hogy ne sport közben érje el a csúcshatàst az inzulin. Eleinte úgy tűnt bevàlik a módszer, de ismét elkezdődött a 20-asok hada... Tanàcsot szeretnék kérni esetlegesen kihez tudnék fordulni ezzel a problémàval.

Köszönettel
Andrea

Kedves Andrea !



Csak általánosságban tudok válaszolni a kérdéseire. mivel nem tudom, hogy ilyen és mennyi inzulint ad. A sportolás milyen időszakban történik. A magas vércukor értékeinek hátterében a sportolás alatti rejtett hypoglykaemia játszhat szerepet. Amennyiben este sportol, ennek a hatása elhúzódik éjszakára is és ez okozhatja az éjszakai alacsony vércukor értékei. Küldök egy sport és étkezés közötti összefüggést és a javasolt étkezéseket.

Mozgás időtartama vércukorszint Étkezés szénhidráttartalma

25-30 perc 4,5 alatt 15 g cukortartalmú folyadék, gyümölcslé

4,5-8,3 15 g gyümölcs vagy 12 g müzliszelet

8,3 felett semmi

30-120 perc 4,5 alatt 15 -20 g mozgás előtt és 15 -20 mozgás közben (folyadék+szendvics)

4,5-8,3 15 g mozgás előtt és 15+20 g mozgás közben folyadék+szendvics )

8,3 felett 15 g mozgás előtt (szendvics )

120 percnél több 4,5 alatt 4-5 dl gyümölcslé+szendvics

4,5-8,3 30 g- nál kevesebb (gyümölcs+szendvics)

8,3 felett 30 g -nál kevesebb (szendvics)

Tanácsom az hogy vegye fel a kapcsolatot Dvorák Márton mozgásterapeutával, aki mozgás és a cukorbetegség tekintetében hasznos tanácsokat tud adni. Bejelentkezés: 0670 4093120 telefonszámon

Üdvözlettel. dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász - diabetológus

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK