Cukorbetegeknél a magas vérnyomás kezelése is elengedhetetlen

Cukorbetegeknél a magas vérnyomás kezelése is elengedhetetlen

Dr. Fövényi József PhD Módosítva: 2024.09.29 20:35

A magas vérnyomás fokozottan veszélyezteti a cukorbetegeket, a két betegség együttes jelenléte pedig megsokszorozza többek közt a vesebetegség és a szívinfarktus rizikóját is. Dr. Fövényi József PhD, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus az összefüggésekre és a komplex kezelés döntő szerepére hívta fel a figyelmet.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A cukorbetegség és a magas vérnyomás együtt veszélyes kombináció

A cukorbetegség és a magas vérnyomás kezelése összetett feladat.A cukorbetegség több ok miatt is képes megemelni vérnyomást. Egyrészt csökkenti az erek rugalmasságát, másrészt növeli a testben lévő folyadékmennyiséget. Egyes felmérések szerint a 2-es típusú cukorbetegek közel 90%-a küzd magas vérnyomással is. Kialakulásuk gyakran azért is jár együtt, mert ugyanazon rizikófaktorok segítik elő a megjelenést, mint például elhízás, mozgáshiány, egészségtelen életvitel. A két betegség együttes jelenléte pedig igen veszélyes lehet: megsokszorozza olyan súlyos szövődmények kialakulásának esélyét, mint a vesebetegség, a szem ereinek károsodása, a szívinfarktus és a stroke. Mindemellett az alsó végtagi szűkület kialakulására is nagyobb az esély, ami akár amputációhoz vezethet.

Az elhízás és a magas vérzsírszint is gyakori társbetegségek

A szakemberek szerint a cukorbetegség és a magas vérnyomás mellé igen gyakran társul elhízás és magas vérzsírszint is. A  tünetegyüttest metabolikus szindrómának nevezik, melynek többnyire feltűnő külső jegyei is vannak, amelyek valószínűsítik a kórkép jelenlétét.
A veszélyeztetett típus tagjai főleg törzsre, hasra híznak, tehát náluk alma-típusú elhízásról beszélhetünk. A túlsúly mértéke azonban nem feltétlenül egyenesen arányos az anyagcsere-eltérések súlyosságával. Sokszor egészen kisfokú túlsúly is kifejezett anyagcsere változással járhat együtt. A metabolikus szindróma legsúlyosabb szövődményei az érszűkület talaján kialakuló szívinfarktus és a stroke, de ez lehet az oka például a zsírmáj és a potenciazavar kialakulásának is.
A folyamatok tehát összefüggenek és szerteágaznak, vagyis valahol mindenképpen közbe kell lépni, hogy elkerülhetőek legyenek a súlyos következmények. A metabolikus szindróma azért is jelent kiemelt veszélyt, mert minden egyes eleme nem egyszerűen megemeli, hanem mintegy megháromszorozza a szív- és érrendszeri katasztrófák esélyét. Így akinél a tünetegyüttes valamennyi tagja már jelen van, az 14-15-ször nagyobb eséllyel számíthat az egyre súlyosabb szövődményekre.

Az életmód megváltoztatása kulcs a megelőzésben

A cukorbetegség és a magas vérnyomás kezelése gyógyszeres és életmódbeli is.Az életmódbeli változtatások nem csak a vérnyomásértékeket vihetik lejjebb, de a vércukorszint is közelebb kerülhet a normálishoz, sőt idővel akár még a gyógyszer- és inzulinigény is csökkenhet. Az egészséges életmód alapjai:

  • Testsúlycsökkentés: már 5 kiló leadása is lejjebb viheti a vérnyomást és a vércukorszintet.
  • Mozgás: legalább heti 5x30 perces fizikai aktivitás jelentősen javítja az értékeket.
  • Kiegyensúlyozott étrend: kevesebb só, vörös hús, zsír, és alkohol, valamint több zöldség, gyümölcs, rost, fehér hús és halfogyasztás (optimális lehet a DASH-diéta vagy a mediterrán étrend) a vérnyomásra és a vércukorszintre is kedvezően hat. 
  • A dohányzás elhagyása: a nikotin nem csak az agyvérzés, a szívinfarktus és a retinopátia miatti vakság esélyét növeli, de az alsó végtag ereinek szűkítése révén akár végtag-amputációhoz is vezethet, főként a cukorbetegeknél. Éppen ezért ajánlatos mielőbb felhagyni ezzel az önpusztító szokással!

A cukorbetegség kezelésével a vérnyomás is csökkenhet

- A cukorbetegség kezelésében szerencsére egyre több vércukorcsökkentő gyógyszerkészítmény áll rendelkezésünkre – ismerteti Dr. Fövényi József PhD, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus. – Ebből a célból elrendelhetünk tablettákat, de a betegeket gyakran inzulinnal, vagy újabban nem inzulin természetű, de injekciós készítménnyel is kezelhetjük. Több klinikai vizsgálatban megfigyelték már, hogy egyes antidiabetikumok alkalmazásakor a vércukorszint mellett, szinte mellékhatásként a vérnyomás is csökkenhet. Ez feltétlenül előnyös, de a már kialakult magasvérnyomás betegségnél semmiképp sem elegendő kezelés, nem váltja ki a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek használatát. Különösen azért nem, mert azoknál a betegeknél, ahol a cukorbetegség és a magas vérnyomás együttesen van jelen, jellemzően nem egyetlen gyógyszerrel, inkább gyógyszer kombinációkkal lehet elérni a kívánt célértékeket. Összefoglalva tehát körültekintő és komplex kezeléssel, valamint egészséges életmód kialakításával jelentősen csökkenthetők a szövődmények kockázatai.

Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
Olyan kérdéssel fordulok önhöz, hogy gyakran érzem gyöngének magamat futás, biciklizés után. Háziorvosom szerint a cukor értékem jó, de nem hagy nyugodni mert az édesapám és édesanyám is cukorbeteg.

Válaszát előre is köszönöm: Pintér Sára

Tisztelt Pintér Sára!

Gyöngeségének hátterében állhat cukorbetegség vagy prediabéteszes állapot is különös tekintettel a családi anamnézisében előforduló szénhidrát anyagcsere problémákra. Mozgásnak van vércukorszint csökkentő hatása mely okozhatta a problémáját. Javasolt vércukor és inzulinszint ellenőrzése éhhomi és terheléses vérvétellel. A kapott eredményeket érdemes diabetológussal kiértékeltetni.

Örömmel várom rendelésemen, hogy kiderítsük mi állhat a problémája hátterében.

Tisztelettel:
dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász, diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK