Cukorbetegként is hódolhat az édes élvezeteknek nyáron

Cukorbetegként is hódolhat az édes élvezeteknek nyáron

Imre Noémi Módosítva: 2024.08.26 09:07

A nyár számtalan finomabbnál finomabb, zamatos és színes gyümölccsel kényezteti ízlelőbimbóinkat. De vajon mennyit és milyen formában fogyaszthatnak ezekből a cukorbetegek? Imre Noémi, a Cukorbetegközpont dietetikusa látja el jótanácsokkal az érintetteket.

Online Bejelentkezés

Imre Noémi

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

Napfény a tányéron – ezért érdemes gyümölcsöket fogyasztani cukorbetegként

A forró nyári napok egyik legkellemesebb élménye, amikor jóízűen beleharaphatunk egy illatos őszibarackba vagy egy szelet görögdinnyébe. A nyári gyümölcsök nagyszerűen hidratálnak, magas rost- és víztartalmuk pedig hozzájárul a teltségérzethez. A cukorbetegeknek azonban nehéz lehet beilleszteni ezeket a finomságokat az étrendjükbe úgy, hogy glükózszintjüket is kordában tartsák.  A diabéteszes betegek esetében is érvényes a WHO iránymutatása, ami napi mintegy 40 dekagrammnyi zöldség és gyümölcs elfogyasztását javasolja. Ugyanakkor a cukorbeteg diétának arányaiban több zöldséget kell tartalmaznia – hangsúlyozza Imre Noémi, aki hozzáteszi, hogy bár általában azt gondoljuk, hogy az édes dolgok nem tesznek jót a cukorbetegeknek, különbséget kell tennünk a gyümölcsök és az édességek között.

-A gyümölcsök magas biológiai értékkel bíró növények, amelyek a fruktóz mellett rostokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és antioxidánsokat is tartalmaznak. A gyümölcsökben található rostok lassítják a szénhidrátok felszívódását, így mérsékelve a vércukoringadozást, tehát másként hatnak a szervezetünkre, mint a hozzáadott cukrokat tartalmazó ultrafeldolgozott élelmiszerek. A gyümölcsök a cukorbetegek kiegyensúlyozott étrendjében is helyet kell, hogy kapjanak. A betegeknek azonban figyelembe kell venniük gyümölcsevéskor az adagok méretét, a gyümölcsök szénhidráttartalmát és glikémiás indexét is. Fontos továbbá, hogy a gyümölcsöket ne önmagukban, hanem más élelmiszerekkel, ételekkel kiegészítve fogyasszák a cukorbetegek.

A gyümölcsök más-más mennyiségben tartalmaznak fruktózt, glükózt és rostot, ezért az elfogyasztott gyümölcs típusától függ, hogy miként befolyásolja a vércukorszintet. Érdemes elsősorban a magasabb rosttartalmú, alacsonyabb glikémiás indexszel rendelkező, friss idénygyümölcsöket a tányérunkra tenni. Ha alacsonyabb cukortartalmú gyümölcsöket (10 g/100 g) szeretnénk enni, válasszuk az almát, a körtét, az epret, a málnát, a ribizlit, a szedret, a mandarint, a citromot vagy az őszibarackot. Ezekből is fogyasszunk azonban mértékkel, kis adagokra elosztva, hogy a vércukorszintünk ne emelkedjék meg túlságosan!

Alacsony glikémiás indexű gyümölcsök az alábbiak:

  • meggy (20)
  • cseresznye (22)
  • ribizli (25)
  • eper (25)
  • áfonya (26)
  • körte (30)
  • őszibarack (35)

Magasabb glikémiás indexe van az alábbi gyümölcsöknek:

  • sárgadinnye (65)
  • ananász (66)
  • görögdinnye (71)

A szakértő tanácsai a cukorbetegek gyümölcsfogyasztásához

  • A gyümölcsöket célszerű rostban, fehérjében, illetve telítetlen zsírokban gazdag ételekkel kombinálni, kiegészíteni (pl. magvakkal, teljes kiőrlésű gabonákkal, görög joghurttal, túróval). Így fogyasztva lassabb lesz a vércukorszint emelkedése, és közben még a szívünk egészségére is odafigyelünk.
  • Ha gyümölcsöt ennénk, érdemes inkább a délutáni órákat választani. Hasznos lehet továbbá az edzések előtti és utáni időzítés is, ugyanis ilyenkor gyorsabban hasznosul a bevitt szénhidrát.
  • A nyári melegben jól esik az otthon elkészített házi gyümölcsjoghurt, -jégkrém vagy gyümölcssaláta. Ízesítsük őket finomra vágott friss mentával, citromverbénával vagy bazsalikommal.
  • A grillezett gyümölcsök a kerti partik és összejövetelek különleges finomságai. A grillezett fahéjas-gyömbéres alma, a pikáns balzsamecettel tálalt grillezett eperszemek és grillezett gyümölcsnyársak nagyszerűen passzolnak is a húsok és sajtok mellé.
  • A gyümölcslevekkel, turmixokkal, smoothie-kal és gyümölcspürékkel bánjunk csínján, mert nem tartalmazzák azokat a hasznos rostokat, amelyek megfékezik a hirtelen vércukorszint-emelkedést. Ezeket elsősorban alkalmanként és kis mennyiségben, vagy hipoglikémia esetén érdemes fogyasztani a vércukorszint gyors rendezése érdekében. Szintén kerülendők a cukrozott vagy szirupban eltett gyümölcsök és az aszalt gyümölcsök is, ezek ugyanis gyorsan megemelik a vércukorszintet.

Téma szakértője

  • Imre Noémi

  • Szakterületek:
    • dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK