Cukorbetegként megfázott, influenzás? Ezekre figyeljen

Cukorbetegként megfázott, influenzás? Ezekre figyeljen

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2023.12.18 07:40

A cukorbetegeknek akkor is fokozott figyelmet kell fordítaniuk az alapbetegségükre, ha megfáznak, ha influenzásak lesznek, esetleg koronavírussal fertőződnek. Dr. Porochnavecz Marietta, a CukorbetegKözpont diabetológusa a legfontosabb tudnivalókra, a felkészülés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Online Bejelentkezés

Dr. Porochnavecz Marietta

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A cukorbetegség rizikófaktor koronavírus szempontjából

A jelenlegi tudásunk szerint a cukorbetegek a magas veszélyeztetettségi csoportba tartoznak, akiknél a fertőzés következtében súlyos szövődmények  alakulhatnak  ki. A betegeknek az alábbi tudnivalókkal kell tisztában lenniük:

  • Fertőzés esetén különösen fontos a vércukorszint rendben tartása.Mindenképpen folytatni kell az elrendelt kezelést, gyógyszerek, inzulin adagolását. Vírusfertőzés esetén lehet számítani vércukor emelkedésre is, ennek következtében a diabetológus ajánlása szerint a vércukor értékeknek megfelelően a gyógyszeradagok módosítására lehet szükség. Komoly szerepe van a jelenlegi helyzetben a telemedicinának, mert így személyes találkozás nélkül is kapcsolatot lehet teremteni az orvossal.
  • Rendszeresen ellenőrizni kell a vércukorszintet  és vizeletben a ketontesteket.
  • Biztosítani kell a legalább 30 napra elegendő gyógyszerkészletet, inzulint, mert a vércukorszint akkor is emelkedhet, ha a beteg nem tudja a diétát pontosan tartani.
  • Mindenképpen értesíteni kell a háziorvost és a diabetológust, ha koronavírus fertőződés jeleit észlelik magukon. Nagyon fontos, hogy tünetek esetén NE személyesen keressék fel az orvost, ilyenkor az előírások szerint telefonon kell a háziorvost értesíteni. Bármilyen rendelésen csak tünetmentesen, gyógyultan és/vagy negatív koronavírus teszttel szabad személyesen megjelenni!

A magyar és a nemzetközi ajánlások szerint a cukorbetegség azon állapotok közé tartozik, amelyek esetén különösen javasolt még a tél előtt beadatni az influenza elleni védőoltást. Ha ugyanis a koronavírus és az influenza együttesen jelentkezik, az nagyon komoly szövődményekkel járhat, amelyeket – lehetőség szerint – fontos lenne megelőzni.

Itt a nátha és az influenza szezonja is

Természetesen a változékony, csapadékos, hidegre forduló időben a megfázás, és lassan az influenza időszaka is hajlamosít a betegségre, még ha igyekszünk megelőzni is azokat. Cukorbetegeknek az alapbetegségük miatt is fontos a gondos felkészülés. Mi az, amit előzetesen érdemes beszerezni?

  • Gyógyszerek, kiegészítők: fájdalomcsillapító, lázmérő, „hasfogó” készítmény, savkötő, magnéziumpótlás (diabéteszben viszonylag gyakori a magnéziumhiány).
  • Élelmiszerek: sportitalok, gyümölcslevek, kekszek, instant főtt gabonák, édesítetlen almapüré. (Ha a cukorbeteg az influenza vagy a más betegség miatt nem tud enni, akkor is be kell juttatni, meg kell innia vagy ennie 50 gramm szénhidrátot négyóránként – ami megfelel kb. másfél csésze cukrozatlan almapürének vagy gyümölcslének.)

Ha már megbetegedett a diabéteszes páciens, nehezebbé válhat a vércukorszint rendben tartása, hiszen elképzelhető, hogy nem tud a szokásosnak megfelelően étkezni. Fontos a bő Fertőzés esetén szükség lehet az inzulinadagolás módosítására.folyadékfogyasztás (félóránként kb. 150 ml). Szükséges lehet egyes esetekben cukros üdítők fogyasztása is, ha a táplálék szénhidrát tartalma 50 g-nál kevesebb – hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa. - A betegeknél szükséges a vércukorszint sűrűbb ellenőrzése (általában 4 óránként) és a vércukorszintnek megfelelően az inzulinadag módosítása. Vírusfertőzések esetén a szervezet megnöveli bizonyos hormonok termelését is, hogy harcolhasson a betegség ellen. Ezek a hormonok viszont megemelik a vércukorszintet és így a szükséges inzulinmennyiséget is. Ezt különösen fontos tudniuk az inzulinfüggő 1-es típusú cukorbetegeknek. Az inzulin adását semmiképp ne hagyják abba. Ha ugyanis nincs elég inzulin a szervezetben, az elkezdi a zsírokat üzemanyagként lebontani, ami úgynevezett ketonok megjelenését eredményezi a véráramban, és ez – kezelés nélkül – diabéteszes ketoacidózis kialakulásához vezethet. Ennek tünetei gyakran igen gyorsan, akár 24 óra alatt megjelenhetnek, és feltétlenül orvosi segítséget igényelnek. A tünetek pedig az erős szomjúság érzés, a gyakori vizelés, a hányinger, hányás, a hasfájás, a kimerültség, a légszomj, az aceton szagú lehelet, a zavartság, akár eszméletvesztés.

2 típusú diabétesz beteg esetén, ha tablettás kezelésben részesül: átmenetileg szükséges lehet a Metformin kezelés abbahagyása. Ha a fertőzés súlyos, ha kiszáradás jeleit észleljük, átmenetileg szükség lehet inzulinkezelésre is. Javasolt a rendszeres vércukormérés, általában napi 2 alkalommal. A cél, hogy a vércukor értékek 6-10 mmol/l között mozogjanak. Aki inzulinkezelésben részesül, az rendelkezik vércukormérővel. Amennyiben a vércukorszint tartósan 10 mmol/l feletti, indokolt az inzulinadag emelése. Ekkor gyakoribb vércukor ellenőrzés javasolt. Ha a vizeletben ketontestek jelennek meg és a vércukor szint tartósan 15 mmol/l feletti, vegye fel a kapcsolatot kezelő orvosával – koronavírus esetén azonban csak távkonzultációval, telefonon!

Téma szakértője

Orvos válaszol

2019.03.18-án, az égnyomori vércukor 6,6 volt, a cukorterhelés 120 perc után 11,1.
Ez a határérték már cukorbetegség vagy sem. Gyógyszernékül, kezelhető?

Kedves Balogh Jenőné !

Az elküldött eredményei alapján 2-es típusú cukorbetegségre gondolok. Első lépésben diétát és rendszeres napi 30 perces mozgást javasolok. Emellett szükséges lenne időnkénti vércukor kontroll éhomra vagy étkezés után másfél órával. Amennyiben vércukor értékei éhomra 6,0 mmol/l körül, étkezés után 9,0 mmol/l alatt a diétán és mozgáson kívül mást nem igényel. Amennyiben az értékei ettől magasabbak gyógyszeres kezelésre van szükség. Javasolom hogy először keressen fel dietetikust a diéta megbeszélésére.

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

minden szempontból nagyon jó volt

A megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.             

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK