
Cukorbetegség okozza a legtöbb lábamputációt
Magyarországon végzik a legtöbb lábamputációt az EU-ban, és ennek nagy százaléka cukorbetegség következménye. Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról kérdeztük, hogy miért okozhat végtagvesztést a diabetes, és miként lehet elkerülni.
Magyarország az 1. helyen lábamputációk terén
Nemrégiben közzétett adatok szerint Magyarország ismét vezeti az EU-ban a listát lábamputációk terén. Bár igaz, hogy ez a szám évről évre csökken, ám még így is az a terv, hogy 2030-ra ezt a felére csökkentsék. Ehhez azonban az eddigieknél még nagyobb hangsúlyt kell fektetni a prevencióra, és azon állapotok szakszerű és hatékony kezelésére, melyek lábamputációhoz vezethetnek.
Cukorbetegség a fő ok
Statisztikák szerint a cukorbetegek igen nagy veszélyben vannak, hiszen 3000-4000 diabetes-es beteget érint a lábamputáció. Oka a magas vércukorszint következtében létrejövő ún. perifériás neuropátia, mely a cukorbetegséggel küzdők kb.70 százalékánál alakul ki. Ennek következménye a diabeteszes láb szindróma, mely fokozza a fekélyre való hajlamot.
Ez kezdetekben igen enyhe tüneteket okoz, ám a kezelést már a korai stádiumban el kell kezdeni. Éppen ezért kell minden cukorbetegnek rendszeresen neuropátia vizsgálaton részt vennie, ahol kiderülhetnek a problémák. Ekkor ugyanis csökken az érzékelés, a beteg nem érzi a fájdalmat, így észrevétlenül alakulhatnak ki a lábon sérülések. A magas glükóz szint miatt már eleve nagyobb a fertőzésveszély, így a sérülésekbe könnyen megtelepedhetnek a káros mikroorganizmusok, ráadásul a kialakult ér-és idegkárosodás miatt igen könnyen fekély jöhet létre. Ezt kezelni nehéz és gyakran olyan mértékű a baj, hogy már csak az amputálás segíthet- mondja Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Diabeteszes láb tünetei
- zsibbadás, bizsergés
- bőr kiszáradása
- bőrkeményedés
- gyakori fertőzések
- csökkent fájdalomérzet
A lábamputáció megelőzhető komplex kezeléssel
A diabéteszes láb kezelése komplex feladat, melyben részt vesz diabetológus, dietetikus, sebkezelő , mozgásterapeuta, pedikűrös, angiológus, sebész is. Az első lépés a vércukorszint normalizálása életmódterápiával és/vagy gyógyszerrel/inzulinnal, melyet nagyban segítenek az ún. “okosdiabetológiai” eszközök (pl.telediabetológia, szöveti glükózmonitorozás). Továbbá nagyon fontos, hogy a beteg minden nap vizsgálja meg lábait sebek, elváltozások után kutatva, fordítson kellő időt a megfelelő lábápolásra és higiéniára, illetve válasszon kényelmes, jó minőségű cipőt (szükség esetén speciális, cukorbetegeknek kifejlesztett cipőt is lehet kapni). Amennyiben már kialakult fekély, úgy fontos a sebkezelő mielőbbi felkeresése, a seb folyamatos tisztántartása, valamint lehetőség van olyan kiegészítő terápiák alkalmazására is, mint pl. a mézes sebkezelés vagy a lökéshullám terápia.
A kezelés fő pillérei
- fertőzés megszüntetése
- keringés javítása
- cukorháztartás rendezése
- idegek támogatása
- sebgyógyulási képesség fokozása
Időpont foglalás:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Feleségemmel 2 éve szeretnénk babát, minden vizsgálatot elvégeztettünk értékeink rendben vannak. Cukorterhelésen is voltunk, ennek eredményeit szeretném ellenőriztetni feleségem esetében(33 éves/52kg/164cm):
Éhgyomri glukóz (plazmából) 4,9 mmol/l
60 perces glukóz 3,6 mmol/L
120 perces glukóz 3,4 mmol/L
Inzulin 3,8 mIU/L
Inzulin 60 perc 38,0 mIU/L
Inzulin 120 perc 14,6 mIU/L
Inzulin rezisztencia (HOMA index) 0,83
Ezen értékek megfelelőek, vagy szükséges lenne további vizsgálatot végezni?
Segítségét és válaszát köszönöm,
Tamás
Feleségének sem inzulin rezisztenciája sem cukoranyagcsere zavara nem áll fenn. Alacsonyabb vércukor értékei túl jól reagáló inzulin termelést mutatnak. Emiatt fontos a rendszeres napi 5-6x étkezés 3 óránként, valamint a nagy cukortartalmú ételek kerülése.
Ezek az értékek nem okozzák hogy ne eshessen teherbe.
Üdvözlettel:
Dr . Porochnavecz Marietta
belgyógyász,diabetológus
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
szívből ajánlom mindenkinek
További véleményekA Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!