
Diabéteszes láb nyáron: ne várja meg, amíg súlyosabb lesz a betegsége!
A cukorbetegekre, főként a 2-es típusú cukorbetegekre lehet veszéllyel a diabéteszes láb, amely az erek elváltozásai és a perifériás neuropátia következtében alakul ki. A nyári sérüléseket is vegye komolyan és forduljon szakorvoshoz, hogy kiderítse a háttérben lévő okokat. Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.
A cukorbetegeknél a gyakori neuropáthia miatt romlik az érzékelés, csökken a fájdalomérzet, így észrevétlenül alakulhatnak ki sérülések, akár nyáron a strandon vagy a vízparton. Bőrük sérülékenyebb, és a gombás fertőzések is gyakrabban társulnak ehhez. A hosszabb időtartamú fürdőzéskor a fellazult bőr fokozott rizikót, fertőzés-kaput jelent, a kiszáradt bőr repedezetté válhat, ezáltal még sérülékenyebb lehet – nyilatkozta Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki azt tanácsolja: amennyiben észleli magán a betegség tüneteit - egyebek mellett csökkent fájdalomérzet és csökkent hőérzet, láb kiszáradása, hámlása, valamint nehezen gyógyuló sebek - keresse fel orvosát!
A legnagyobb veszélye ugyanis a diabéteszes láb kialakulásának, hogy akár lábamputációhoz is vezethet.
Korai felismerés és kezelés
A diabéteszes láb komplex szövődmények (érinti az erek és az idegrendszer károsodását) miatt alakul ki, ezért komplex kezelést igényel: részt vesz benne diabetológus, sebész, ortopédorvos, gyógytornász, dietetikus.
A szövődmények megjelenésekor a háttérben álló okokat kell kiderítenie a szakorvosnak, ezért első körben a diabetológussal találkozik a páciens. Fontos a cukorbetegség szövődményeinek korai felismerése és kezelése, a személyre szabott terápia, a vércukorszint beállítása, valamint az évenkénti lábvizsgálat. Nyáron pedig fokozottan figyelnie kell a sérülések elkerülésére.
Tanácsok Dr. Porochnavecz Marietta a Cukorbetegközpont diabetológusától:
-
Fordítsunk gondot a lábhigiénére.
-
Kerüljük a mezítláb járást.
- Túrázáshoz, gyalogláshoz kényelemes, lábat nem törő cipőt viseljünk, természetes anyagból készült zoknival.
Időpont foglalás:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
16 hetes kismama vagyok. Előző terhességem alatt előjött a terhesség cukor, végig a 180g szénhidrát diétát tartottam, nem volt semmi gond. Emiatt most korábban meg kellett csináltatnom a cukorterhelést. Az értékek a következőek: Éhomi: 5,9mmol/l
60 perces: 11,6mmol/l
120 perces: 5,5mmol/l
A kérdésem az lenne, hogy ezek az adatok indokolják, hogy ismét diétát tarsak a szülésig?
Köszönöm válaszát!
Minden kismama akinél terhességi cukorbetegséget állapitottak meg, a következő terhességnél már eleve úgy kell kezelni és diétát tartani. A vércukor terhelés során az éhhomi és 60 perces értéke magasabb. Fontos a diéta ismét elkezdése, a rendszeres otthoni vércukor mérés. Aemnnyiben értékei 1 órával a reggeli ebéd vagy vacsora után meghaladják több alkalommal a 7,0 mmol/l értéket, feltétlenül forduljon diabetologushoz.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
minden szempontból nagyon jó volt
További véleményekA megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.