Erre figyeljenek a diabéteszes kismamák a nyáron!

Erre figyeljenek a diabéteszes kismamák a nyáron!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.08.16 08:01

A terhességi cukorbetegség sokkal nagyobb kihívást jelent a kánikula idején, amikor csábítóan hívogatnak a cukros frissítők, jégkrémek és fagylaltok, ráadásul a meleg további extra terhet ró a kismamák szervezetére. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa adott megfontolandó tanácsokat az érintetteknek.

Online Bejelentkezés

Dr. Porochnavecz Marietta

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Gyakrabban ellenőrizze vércukorszintjét!

A nyári meleg megváltoztathatja a szervezet inzulinfelhasználását, ezért a kismamáknak érdemes gyakrabban megmérni a vércukorszintjüket, és inzulinhasználat mellett szükség lehet az étrend és az inzulinadag módosítására is. Ha nyaral, és aktív kikapcsolódást (úszást, kirándulást, kocogást, városnézést) végez, fontos a többszöri vércukormérés, és ha szükséges, fogyasszon egy kis extra szénhidrátot is két étkezés között – tanácsolja dr. Porochnavecz Marietta. A biztonság kedvéért mindig legyen önnél pár szem szőlőcukor, gyors felszívódású szénhidrát, amit alacsony vércukorszint (hipoglikémia) esetén gyorsan meg tud enni. Ezt követően egyen 10 g lassú felszívódású szénhidrátot is!

Folyadék, folyadék, folyadék!

A hidratálás kulcsfontosságú a várandósok számára a nyári melegben. A cukorbeteg kismamák esetében azonban még inkább fennáll a veszélye a gyors kiszáradásnak, ami hatással lehet a vércukorszintjükre is:

-A diabéteszes kismamáknál a kiszáradás dominóhatást fejt ki a szervezetre. Ők ugyanis hamarabb kiszáradhatnak a nagy melegben, ami a glükózkoncentráció emelkedéséhez és gyakoribb vizeléshez vezethet. Amikor a vércukorszintünk hosszabb ideig magas, a vesék megpróbálják eltávolítani a felesleges glükózt a vérből, ami a vizelettel távozik a szervezetből, és fokozza a dehidratációt – magyarázza a szakember Fontos, hogy a várandós édesanyák elsősorban vizet fogyasszanak ezekben a hetekben is. Rendkívül frissítőek lehetnek a házi készítésű, gyümölcsökkel (bogyósokkal, citrusfélékkel, dinnyével) uborkával vagy mentalevelekkel ízesített cukormentes ásványvizek is. Értékes tápanyagokban gazdagok, és hozzáadott cukrok nélkül hidratálnak az extrém melegben. A cukros italok (üdítők, gyümölcslevek, jegesteák) azonban jócskán megemelhetik a vércukorszintet, a nagyobb mennyiségben fogyasztott kávé és energiaital viszont vizelethajtó hatású, ezért szintén kerülendők.

Egyen többször kis adagokat!Nyáron gyakrabban mérjenek vércukrot a várandós cukorbetegek.

A forróság módfelett megviseli a szervezetet, és a kismamák étvágyára is rossz hatással lehet. Gesztációs diabétesz esetén (különösen, ha inzulinos kismamáról van szó) azonban rendkívül fontos a jól beállított diéta, amivel a vércukorszintet kordában lehet tartani, és elkerülhetők a vércukor kiugrások. A stabil vércukorszint fenntartásához érdemes a napi hatszori étkezést fenntartani.

Védekezzen a hőkimerülés ellen!

A cukorbetegeknél nagyobb a hőkimerülés kockázata, ami a test kóros reakciója a tartós és intenzív melegre, és a szervezet só- és vízháztartásának felborulásához vezet.

A hőkimerülés tünetei a következők:

  • A szokásosnál intenzívebb izzadás
  • Szédülés, látászavar
  • Fejfájás
  • Izomgörcsök
  • Nyirkos, hideg bőr
  • Gyenge, szapora pulzus
  • Hányinger

-Hogy elkerülhessék a hőség okozta hőártalmat, a kismamák lehetőség szerint a nap legmelegebb óráiban tartózkodjanak hűvös, jól szellőző helyen. Fogyasszanak elegendő folyadékot, és vegyenek nap közben is langyos zuhanyt. Ha a szabadban tartózkodnak, védekezzenek a direkt napfény ellen laza, világos színű ruházattal és magas faktorszámú fényvédő készítményekkel – tanácsolja Dr. Porochnavecz Marietta. Fontos, hogy felhívjuk az inzulinos kismamák figyelmét arra is, hogy nyáron ne tegyék ki közvetlen napfénynek és hőnek diabéteszes gyógyszereiket és felszerelésüket (vércukormérő készülék, tesztcsíkok inzulinpumpa).

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
Ez év januárjában voltam diabetológusnál, ahol rendben találtak mindent, és továbbra is 2*500 mg Meforált javasolt szedni. Azóta nem mértem a cukromat, mivel 6 héten keresztül beteg voltam, influenzás, hörghurut, légcsőhurut és kezdődő arcüreggyulladás. Erre kétszer kaptam antibiotikumot, amitől meggyógyultam. E hét szombattól mérem a cukromat, és meglepően magas értékeket mértem, amit eddig nem. Reggeli 9-10, étkezés után, 9-10-12-14.
Nagyon meglepődtem, és most nem tudom, hogy hová forduljak. Várjak egy kicsit, mégerősebben diétázzak, vagy kérjek időpontot újból a Diabetológustól. Még annyit, hogy az elmúlt két hétben Harkányban, és Ráckevén a Gyógyfürdőben töltöttem 3-3 napot.
Pajzsmirigy alulműködésre szedek Euthyroxot. Arra is gondoltam, hogy a gyógyvíz esetleg megkavarta a pajzsmirigy és cukor értékemet.
Vagy mi okozhatja ezt a magas cukorértékeket. Gyógyüdülésem során nagyon sokat sétáltam, úsztam, de órákat tartózkodtam a vízben is.
Hová menjek, várjak-e még egy kicsit, és figyeljem az értékeket?
Kedves Doktornő! Szíveskedjen tanácsaival segítséget adni.
Üdvözlettel: Marika

Kedves Marika !

Ha valakinek lázas állapota, vagy gyulladásos betegsége van rendszerint megemelkedik a vércukor értéke. Ilyenkor nagyon fontos mérni a vércukrát, és esetleg a gyógyszer adagját is szükséges emelni. Fontos lenne tudni a januári laboratóriumi értékeit is pl vérkép, vesefunkció, májfunkció HbA1c értéket.

Diétázni mindig fontos. Gondolom diabetologusa 150-160 g szénhidrát tartalmú diétát javasolt, napi 5 x étkezéssel, meghatározott szénhidrát mennyiséggel.( Reggeli 30 g tízórai 20 g ebéd 50 g, uzsonna 20 g, vacsora 30 /40 g ) Fontos a lassan és gyorsan felszívodó szénhidrátok aránya is az egyes étkezések során.

A gyógyfürdő nem okoz problémát sem a pajzsmirigy sem a cukorbetegség esetén. Remélem ott is volt lehetőség a szükséges diétára. A mozgás mindig jó hatású a cukorbetegeknek.

Javasolom a laboratoriumi kontroll vizsgálat elvégzését, rendszeres önkontrollt néhány alkalommal ( éhhomi, reggeli vagy ebéd vagy vacsora után másfél órával )

Ezeknek az eredmények birtokában forduljon diabetologushoz a további kezelés megbeszélésére.



Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

minden szempontból nagyon jó volt

A megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.             

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ingadozó vércukorszint: ezért veszélyes a cukorbetegekre

Ingadozó vércukorszint: ezért veszélyes a cukorbetegekre

A cukorbetegek különösen érzékenyek lehetnek a vércukorértékek rövid időközönkénti nagymértékű kiugrásaira, az ingadozó vércukorszint pedig hosszú távon súlyos szövődményeket okozhat. Ezért is fontos megértetni a diabéteszes betegekkel a vércukorszint céltartományban tartásának és ellenőrzésének a jelentőségét – hangsúlyozza Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa.

További részletek
A túlsúly terhességi cukorbetegséget okoz?

A túlsúly terhességi cukorbetegséget okoz?

Az elhízás a modern társadalmak egyre gyakoribb, számtalan egészségügyi kockázattal járó krónikus anyagcsere-betegsége. A családtervezés időszakában a leendő kismamáknak is érdemes testsúlyukat optimalizálni, hiszen az elhízás növelheti a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázatát – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa.

További részletek
Cukorbetegként is hódolhat az édes élvezeteknek nyáron

Cukorbetegként is hódolhat az édes élvezeteknek nyáron

A nyár számtalan finomabbnál finomabb, zamatos és színes gyümölccsel kényezteti ízlelőbimbóinkat. De vajon mennyit és milyen formában fogyaszthatnak ezekből a cukorbetegek? Imre Noémi, a Cukorbetegközpont dietetikusa látja el jótanácsokkal az érintetteket.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK