Erre figyeljenek a diabéteszes kismamák a nyáron!

Erre figyeljenek a diabéteszes kismamák a nyáron!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.08.16 08:01

A terhességi cukorbetegség sokkal nagyobb kihívást jelent a kánikula idején, amikor csábítóan hívogatnak a cukros frissítők, jégkrémek és fagylaltok, ráadásul a meleg további extra terhet ró a kismamák szervezetére. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa adott megfontolandó tanácsokat az érintetteknek.

Online Bejelentkezés

Dr. Porochnavecz Marietta

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Gyakrabban ellenőrizze vércukorszintjét!

A nyári meleg megváltoztathatja a szervezet inzulinfelhasználását, ezért a kismamáknak érdemes gyakrabban megmérni a vércukorszintjüket, és inzulinhasználat mellett szükség lehet az étrend és az inzulinadag módosítására is. Ha nyaral, és aktív kikapcsolódást (úszást, kirándulást, kocogást, városnézést) végez, fontos a többszöri vércukormérés, és ha szükséges, fogyasszon egy kis extra szénhidrátot is két étkezés között – tanácsolja dr. Porochnavecz Marietta. A biztonság kedvéért mindig legyen önnél pár szem szőlőcukor, gyors felszívódású szénhidrát, amit alacsony vércukorszint (hipoglikémia) esetén gyorsan meg tud enni. Ezt követően egyen 10 g lassú felszívódású szénhidrátot is!

Folyadék, folyadék, folyadék!

A hidratálás kulcsfontosságú a várandósok számára a nyári melegben. A cukorbeteg kismamák esetében azonban még inkább fennáll a veszélye a gyors kiszáradásnak, ami hatással lehet a vércukorszintjükre is:

-A diabéteszes kismamáknál a kiszáradás dominóhatást fejt ki a szervezetre. Ők ugyanis hamarabb kiszáradhatnak a nagy melegben, ami a glükózkoncentráció emelkedéséhez és gyakoribb vizeléshez vezethet. Amikor a vércukorszintünk hosszabb ideig magas, a vesék megpróbálják eltávolítani a felesleges glükózt a vérből, ami a vizelettel távozik a szervezetből, és fokozza a dehidratációt – magyarázza a szakember Fontos, hogy a várandós édesanyák elsősorban vizet fogyasszanak ezekben a hetekben is. Rendkívül frissítőek lehetnek a házi készítésű, gyümölcsökkel (bogyósokkal, citrusfélékkel, dinnyével) uborkával vagy mentalevelekkel ízesített cukormentes ásványvizek is. Értékes tápanyagokban gazdagok, és hozzáadott cukrok nélkül hidratálnak az extrém melegben. A cukros italok (üdítők, gyümölcslevek, jegesteák) azonban jócskán megemelhetik a vércukorszintet, a nagyobb mennyiségben fogyasztott kávé és energiaital viszont vizelethajtó hatású, ezért szintén kerülendők.

Egyen többször kis adagokat!Nyáron gyakrabban mérjenek vércukrot a várandós cukorbetegek.

A forróság módfelett megviseli a szervezetet, és a kismamák étvágyára is rossz hatással lehet. Gesztációs diabétesz esetén (különösen, ha inzulinos kismamáról van szó) azonban rendkívül fontos a jól beállított diéta, amivel a vércukorszintet kordában lehet tartani, és elkerülhetők a vércukor kiugrások. A stabil vércukorszint fenntartásához érdemes a napi hatszori étkezést fenntartani.

Védekezzen a hőkimerülés ellen!

A cukorbetegeknél nagyobb a hőkimerülés kockázata, ami a test kóros reakciója a tartós és intenzív melegre, és a szervezet só- és vízháztartásának felborulásához vezet.

A hőkimerülés tünetei a következők:

  • A szokásosnál intenzívebb izzadás
  • Szédülés, látászavar
  • Fejfájás
  • Izomgörcsök
  • Nyirkos, hideg bőr
  • Gyenge, szapora pulzus
  • Hányinger

-Hogy elkerülhessék a hőség okozta hőártalmat, a kismamák lehetőség szerint a nap legmelegebb óráiban tartózkodjanak hűvös, jól szellőző helyen. Fogyasszanak elegendő folyadékot, és vegyenek nap közben is langyos zuhanyt. Ha a szabadban tartózkodnak, védekezzenek a direkt napfény ellen laza, világos színű ruházattal és magas faktorszámú fényvédő készítményekkel – tanácsolja Dr. Porochnavecz Marietta. Fontos, hogy felhívjuk az inzulinos kismamák figyelmét arra is, hogy nyáron ne tegyék ki közvetlen napfénynek és hőnek diabéteszes gyógyszereiket és felszerelésüket (vércukormérő készülék, tesztcsíkok inzulinpumpa).

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jó napot!

2 hónapja szültem, igt-m van. Állapotomat szeretném felmérni. Az ogtt szeretném kikerülni, ha lehetséges, így hba1c értéket nézettem. Sajnos szülés után vért kellett, hogy kapjak. Később olvastam, hogy az eredmény (4,7%) sajnos így nem értékelhető. Így van ez? Illetve lenne valamilyen alternatíva állapotom felmérésére az ogtt kívül? Előre is köszönöm a válaszát!

Kedves Andrea!

A HbA1c érték alapján nem lehet véleményt mondani a szénhidrátanyagcsere zavarról.
Az OGTT ( terheléses vércukor vizsgálat) az egyetlen reális vizsgálat.

Javaslom, hogy otthon mérje a vércukrát éhomra és reggeli,ebéd vagy vacsora után 1,5 órával.
Ha ezek az értékek megfelelőek ( 5-7,5 mol/l között) akkor csak diéta szükséges.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász-diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK