Ezek befolyásolják a vércukorszintet a nyáron

Ezek befolyásolják a vércukorszintet a nyáron

Dr. Borus Hajnal Módosítva: 2022.08.24 09:27

A vércukorszint optimális tartományban való tartása olykor nehézségekbe ütközhet, hát még a nagy kánikulában! Ilyenkor gyakrabban fordulnak elő hipo-és hiperglikémiás időszakok is, így érdemes tisztában lenni a vércukorszintet befolyásoló tényezőkkel. Hogy melyek ezek, azt Dr. Borus Hajnaltól, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.

Hőség, dehidratáció

Ha a hőmérséklet és valamilyen fizikai tevékenység miatt a cukorbeteg sokat izzad, könnyen dehidratált állapotba kerülhet, ami a glükózszint emelkedéséhez vezethet- ez pedig gyakoribb vizelést okoz, ami tovább rontja az állapotot, és kezdetét veszi egyfajta ördögi kör. A dehidratáció ráadásul csökkenti a bőr vérellátását, így inzulinnal kezelt cukorbetegek esetén a beadott inzulin rosszabbul hasznosul.

Folyadékfogyasztás

vércukorszint nyáron - CukorbetegközpontA nyári hőségben mindenkinek nagyobb mennyiségű folyadékpótlásra van szüksége, mivel a fokozott izzadás miatt nagyobb a szervezet folyadékvesztesége. Ez különösen igaz a cukorbetegekre, hiszen -ahogy már említettük- számukra a dehidratált állapot kifejezetten veszélyes. Éppen ezért mindig legyen náluk víz, és akkor is kortyoljon bele, ha esetleg nem érzi, hogy szomjas!

Mozgás

A fizikai aktivitás általában a vércukorszint csökkenését okozza, mérsékelve így az inzulin iránti igényt. Fontos azonban, hogy ne a legnagyobb melegben kezdjen neki új edzésformának, illetve az intenzitás növelésének, mivel az fokozott kockázatot jelenthet az alacsony vércukorszint fellépésére. Viszont –akkor is, ha már évek óta rendszeresen edz- sportolás előtt, alatt és után vércukormérő készülékkel mérje meg vércukrát a kánikulában, hogy elkerülhesse a komplikációkat. Fontos továbbá, hogy mozgás során is ügyeljen a kellő mennyiségű folyadékpótlásra! Nagyobb folyadékvesztés esetén ennek egy kisebb részét érdemes izotóniás itallal pótolni. A szakemberek azt tanácsolják, bármilyen edzettségi szinten van, a mozgást nyáron lehetőleg a kora reggeli, illetve esti órákra időzítse!

Rosszul tárolja az inzulint és egyéb kellékeit

A szélsőséges hőmérsékletek befolyásolhatják vércukorszint-mérő és tesztcsíkok minőségét, megbízhatóságát. Ha ilyeneket használ, tartsa ezeket lehető legközelebb a normál szobahőmérséklethez és óvja közvetlen napfénytől. Ugyanez igaz az inzulinra, valamint az antidiabetikum gyógyszerekre, valamint a glukagon injekcióra is, hiszen a nagy melegben egyes alkotórészek sérülhetnek, és a készítmények veszítenek hatásukból.

Leégés

A leégés egyfajta stressz a szervezetnek, így ekkor megnő a glükózszint, ami a cukorbetegeknek komoly problémát jelenthet. Ha teheti, 11-15 óra között lehetőleg ne tartózkodjon napon – ill. csak minimális mennyiséget (15 perc elegendő), hogy D-vitamint tankolhasson. Kevesen tudják, hogy a D-vitamin termelődéséhez kellően intenzív UVB-  sugárzásra van szükség, ami akkor valósul meg ha a napsugár meredekebb szögben esik be, mint 42 - 45 fok - mondja Dr. Borus Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözlöm!
Érdeklődnék, hogy az alábbi eredmények tekintetében fennáll-e inzulin rezisztencia, illetve szükséges-e 160-as szénhidrát diéta alkalmazása?
Glükóz :
0 - 5,3 MOL / L
60 - 7,0
120 - 5,3

Inzulin:
0 - 7,2 mIU/L
60 - 55,2
120 - 38,5

HOMA-IR: 1,7

Köszönettel, Mónika

Kedves Mónika !


Ezek a számok önmagukban nem igazolnak inzulin rezisztenciát. De az egészséges élet,ód megelőzésnek soha se árt.

Üdvözlettel:

Dr. Borus Hajnal

diabetológus, belgyógyász
Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Megnyugtató és kedves

Dr. Borus Hajnal doktornő nagyon megértő, kedves és türelmes, szavai ebben az időben nagyon megnyugtatóak voltak, emellett rengeteg tanáccsal ellátott.

További vélemények

Hírek

Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre

Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre

A folyamatos szöveti glükózmonitor használatának elsősorban a glikémiás kontroll javításában van elévülhetetlen érdeme, ami által jelentősen mérsékelheti többek között a diabétesz szövődményei miatti halálozási kockázatot is. Dr. Para Györgyit, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát kérdeztük egy nemrégiben megjelent amerikai vizsgálatról, amely a szöveti glükózmonitorozás cukorbetegek életkilátásaira gyakorolt hatásait is vizsgálta.

További részletek
Szakmai Nap - A diabetes mellitus korszerű terápiája

Szakmai Nap - A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája címmel rendezi meg januári szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a Cukorbetegközpont. 

További részletek
A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer

A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer

Az elhízás a kardiovaszkuláris megbetegedések fő rizikófaktora, és a cukorbetegek jelentős része is túlsúlyos. A GLP-1-receptor-agonisták csoportjába tartozó egyik korszerű antidiabetikum jótékony hatású a szívbetegségek szempontjából is. Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint protektív hatása lehet a vénás trombózis ellen is. Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistáját kérdeztük a GLP-1 kardiovaszkuláris előnyeiről.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK