
Ezeket a tüneteket tapasztalja gyerekénél? Lehet,hogy cukorbeteg
Minden szülő a legjobbat akarja a gyermekének, ezért fontos, hogy ha felmerül egy-egy betegség gyanúja, akkor mihamarabb vizsgáltassa ki, hogy minél előbb a megfelelő terápiához jusson. Ez különösen igaz akkor, ha cukorbetegségre utaló tünetek jelentkeznek, hiszen óriási gondokat okozhat az, ha nem kap idejében kezelést a beteg. Prof.dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa megosztotta a szülőkkel azokat a jellemző panaszokat, melyek a gyermekeknél fennálló magas vércukorszintre utalhatnak.
1-es és 2-es típusú cukorbetegség is lehet
Azt szinte minden ember tudja, hogy a cukorbetegségnek létezik 1-es és 2-es típusa is, attól függően, hogy van-e elegendő inzulin (ha nincs, akkor 1-es típus) vagy bár termelődik kellő mennyiségű, de valamiért nem képes a glükózt a sejtekbe juttatni (2-es típus). Sokan úgy gondolják, hogy míg az 1-es típus a gyermekeknél jelentkezik, a 2-es az a felnőtteknél, ám az igazság az, hogy mindkét korosztálynál bármelyik típus felléphet. Fontos, hogy el lehessen különíteni a 2 állapotot, ugyanis míg az előbbi esetén csakis az inzulinterápia jöhet szóba, addig 2-es típus esetén az aktuális állapottól függően lehet életmódterápia, gyógyszeres vagy/és inzulinos kezelés.
Tünetek, melyek diabetes-re utalhatnak gyermekeknél
Folyamatos szomjúság, gyakori vizelési inger
Talán, ami a legszembetűnőbb a szülőknek az, hogy a gyermekük gyakran szomjas, időjárástól, mozgástól függetlenül. Ennek oka, hogy a vizeletbe a cukor kiválasztódik, ami nagy mennyiségű vizeletürítéshez és folyadékvesztéshez vezet, így a beteg gyakori vizelési ingert érez. Ezzel egyidejűleg fokozott szomjúság is jelentkezik, hiszen a dehidratáció elkerülése miatt a szervezet jelez, hogy a hiányzó folyadékot pótolni kell. Emiatt a beteg gyakran és sokat iszik, ami miatt újra vizelnie kell és kialakul egy ördögi kör. Gyermekeknél igen figyelemfelhívó tünet lehet az is, ha a már korábban szobatiszta gyermek ismét bepisil, kisebbeknél pedig az, ha gyakrabban szopizik.
Testsúly változások
A testsúly változások is utalhatnak diabetes-re, ezért fontos, hogy szenteljünk nagy figyelmet mind a fogyásnak, mind a hízásnak. Amennyiben rövid időn belül nagyobb súlyt veszít a gyermek, úgy az jellemzően 1-es típusú cukorbetegségre, míg a hízás 2-es típusúra utal. Gyanúra adhat okot, ha -bár nem indul meg fogyás-, de a súlygyarapodás megáll, és erre a védőnő és a gyermekorvos is felfigyel.
A diabetes egyik tünete lehet a fokozott éhségérzet is. Az inzulin hiányában a sejtek éheznek, mivel a glükóz nem tud energiát szolgáltatni. A szervezet ezért fokozott táplálékfelvételre kényszerül így folyamatos éhségérzet jelentkezik. Az energiaszolgáltatást a zsírok lebontása és elégetése szolgáltatja, ami a testsúlycsökkenést fokozza- mondja a diabetológus.
Száraz, viszkető bőr, gombás hüvelygyulladás
A száraz, viszkető bőr hátterében több minden is jelentkezhet, ám ha huzamosabb ideje fennáll és hidratálókrémekkel sem lehet javítani a helyzeten, úgy lehet, hogy cukorbetegség okozza a tünetet. Ennek oka a kialakuló dehidratáció, hiszen a fokozott vizeletvesztés miatt a bőr is veszít hidratáltságából.
Serdülő lányoknál – a gyakori, nagy mennyiségű cukortartalmú vizeletürítés eredményeként - nem ritkán előfordul, a külső nemi szervek viszketése és gombás gyulladása, hüvelyi folyás.
Fáradt, sokat alszik, romlik a teljesítménye
A cukorbeteg gyermek sokszor fáradt, nehezen kel ki az ágyból, motiválatlan, romlik az iskolai teljesítménye. Amennyiben az óvónő vagy a tanár felhívja a figyelmünket arra, hogy a gyermek viselkedésében, mozgékonyságában, teljesítményében változás állt be, úgy felvetődhet a diabetes gyanúja, főleg, ha egyéb tünetek is jelen vannak- mondja prof. dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetes specialistája.
Acetonszagú lehelet
Mivel a glükóz nem tud beépülni a sejtekbe, így testünk energiaellátója a zsírszövet lesz, melynek következtében keton termelődik, szájunk szaga pedig acetonossá válik (az aceton is egyfajta keton). Mennyisége éhezés, illetve elegendő inzulin hiányában emelkedhet meg, mivel ezt használja a szervet egyfajta alternatív üzemanyagként, amikor nem áll rendelkezésre elegendő glükóz.
Mivel a sejtek éheznek, valahonnan pótolniuk kell az energiát, méghozzá a szabad zsírsavakból, viszont ez a ketontestek (pl. aceton) felszaporodásával jár, ami „elsavasítja” a szervezetet. Súlyos esetben ún. ketoacidózis lép fel, mely igen veszélyes, ugyanis keringési-és idegrendszeri zavarok, egyes esetekben kóma, illetve halál is bekövetkezhet.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be hozzánk és vizsgáltassa ki gyermekét
Téma szakértői
Orvos válaszol
Mivel a diabetes kizárható, ezért egyéb irányú (általános, esetleg bőrgyógyászati, allergológiai) kivizsgálás szükséges.
Üdvözlettel:
Prof. Dr. Barkai László
diabetológus, gyermekgyógyász, gyermek tüdőgyógyász