Ezen betegségek esetén ajánlott cukorbetegségre is gondolni

Ezen betegségek esetén ajánlott cukorbetegségre is gondolni

Dr. Bibok György Módosítva: 2019.12.30 20:24

A cukorbetegséggel kapcsolatban a fő rizikónak legtöbbször a helytelen életmódot szokták emlegetni, és sajnos igen kevés szó esik az ún. másodlagos diabéteszről, melyet valamilyen egyéb betegség vagy gyógyszer indukál. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa összeszedte a másodlagos cukorbetegséget előidéző leggyakoribb betegségeket.

A cukorbetegség fajtái

A cukorbetegséget rendszerint két típusba sorolják. Az egyik az 1-es típusú diabetes, ami valójában egy olyan autoimmun betegség, melynek során a szervezet az inzulint termelő Langerhans-szigetek béta -sejtjeit támadja meg, így rövid időn belül megszűnik az inzulin termelése és inzulinhiányos állapot alakul ki. A másik a 2-es típusú cukorbetegség, mely leggyakrabban a helytelen életmód következménye. Erre jellemző az inzulinrezisztens állapot, melynek során a meglévő (sokszor túl sok) inzulin nem képes megfelelő hatást elérni a célszerveken (pl. izom, máj), és nem tudja bejuttatni a cukrot a célszervek sejtjeibe. Ekkor még a szervezet a kelleténél több inzulint termel, hogy a vércukor szintjét ellensúlyozni tudja, ám egy idő után a hasnyálmirigy kifárad és kialakul az emelkedett vércukorszint, a 2-es típusú diabetes. Mindezek mellett érdemes említést tenni a másodlagos cukorbetegségről is, mely bizonyos betegségek, illetve gyógyszerek hatására lép fel.

Ezek a betegségek okozhatnak cukorbetegséget

Hasnyálmirigy gyulladás

betegségek cukorbetegség mellettA másodlagos cukorbetegséget leggyakrabban hasnyálmirigy gyulladás okozza. A betegség során ugyanis elpusztulhat a hasnyálmirigy egy része és vele együtt  az inzulint termelő béta-sejtek többsége is. Ráadásul, ha a betegség miatt műtétre is sor kerül, akkor a hasnyálmirigy megmaradó része csak csökkent mértékben tudja a funkcióját ellátni. Ilyen esetben a beteg inzulin terápiára szorul, ami mellett természetesen fontos a személyre szabott diéta és a rendszeres testmozgás is. Érdemes tudni, hogy nem csak a hasnyálmirigy gyulladása, hanem annak daganata is okozhatnak magas vércukorszintet!

Endokrin betegségekhez társuló cukorbetegség

Cushing kór és szindróma

Ez egy olyan endokrin betegség, melyben a mellékvesekéreg által termelt kortizol hormon szintje nő meg. Ekkor vagy az itt lévő sejtek fokozott működése miatt nő meg a hormon mennyisége, vagy az is lehet, hogy pl. az agyalapi mirigy daganata váltja ki a panaszt (ekkor Cushing kórról beszélünk). Tünetei közt főleg a striák, túlsúly, holdvilágos arc, ödéma, magas vérnyomás áll. Érdemes a betegségben szenvedőknek tudniuk, hogy gyakran jár együtt cukorbetegséggel, így célszerű rendszeresen ellenőriztetni a vércukor szintjüket.

Pajzsmirigy betegségek

betegségek diabetes mellettA pajzsmirigy hormontermelési zavarainak egyik fajtája a pajzsmirigy túlműködés (hyperthyreosis) , ami a T3/T4 hormon magas szintjével jár. Ekkor a beteg normál étkezés mellett veszít súlyából, gyakran ideges, stresszes, hasmenéssel, fokozott verejtékezéssel küzd, valamint pulzusa magas, szívverése szapora. Sokan nem is gondolnak rá – főleg a túlsúly hiánya miatt-, hogy az állapot bizony emelkedett vércukorszinttel, cukorbetegséggel is együtt járhat, mivel a túl sok pajzsmirigy hormon fokozza a glükóz termelését és csökken az inzulinhatás. A hyperthyreosis általában 1-es típusú cukorbetegséghez kapcsolódik gyakrabban az autoimmun eredet miatt.

Fontos megemlíteni, hogy túlműködés mellett a pajzsmirigy alulműködése (hypothyreosis) is járhat együtt vércukorszint emelkedéssel, cukorbetegséggel. Ekkor a lassú anyagcsere miatt a betegre plusz kilók rakódnak, mely szintén kiváló táptalaja lehet a diabétesznek. Ebben az esetben a 2-es típusú cukorbetegség előfordulása a gyakoribb.

Ezen kívül még vannak más ritkább hormonális betegségek is és bizonyos hormon tartalmú gyógyszerek is, melyek a szénhidrát anyagcsere zavarához vezethetnek, így endokrin betegségek esetén érdemes a vércukorszintet ellenőriztetni.

Fontos a rendszeres vércukor ellenőrzés

Az említett betegségek fennállása tehát nagyban megnöveli a diabetes rizikóját, így érdemes ekkor rendszeres vércukor ellenőrzésen részt venni, vagy cukorterheléses vizsgálatot végeztetni, mivel sok esetben a diabetes tüneteit az alap betegségnek tudják be, így nem ritka, amikor már szövődményes esetben derül fény a problémára. Amennyiben bebizonyosodik a cukorbetegség megléte, fontos az alap betegség kezelése mellett a cukorbetegség terápiája is, mely történhet életmódváltással (személyre szabott diéta, mozgás), adott esetekben pedig gyógyszerrel/inzulinnal.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő
Terheléses cukor és inzulin vizsgálaton a következők lettek az eredmények:
Cukor:
0p 4,8
60p 5,9
120p 4,7
inzulin:
0p 8,6
60p 55,5
120p 27,7
homa index 1,83
A vizsgálat pcos miatt történt, valamint ha nem eszek 3 óránként kb rosszul létek jönnek rám. A vizsgálatot rosszul viseltem, végére már nagyon szédültem. Ezek az eredmények kizárják az inzulinrezisztencát, vagy sem? Köszönöm válaszát!

Tisztelt Máténé Békési Vivien !


Ezek az eredmények nem igazolják az inzulin rezisztenciát. Normál glükóz anyagcsere igazolható.

Forduljon hozzánk bizalommal !

Üdvözlettel:

Dr. Bibok György
belgyógyász, diabetológus

Dr. Bibok György
Dr. Bibok György diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Maximálisan segítőkész

Gyors időpontfoglalási lehetőség, nem kellett órák hosszat várakozni a vizsgálathoz, az orvos maximálisan segítőkész és kedves volt, teljeskörű felvilágosítást adott.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK