
Ezért fontos a rendszeres lábápolás!
Sebészeti szempontból a jéghegy csúcsa a diabéteszes láb, ugyanis gyakran már csak a kialakult, sokáig nem kezelt, súlyos szövődményekkel találkozunk – mondja Dr. Arnold Dénes Arnold MSc. sebész, akupunktőr szakorvos (HKO), a Cukorbetegközpont orvosa. Nagyon fontos időben szakorvoshoz fordulni a láb sérülése, sebesedése esetén, nem beszélve a rendszeres lábápolásról!
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc. a diabéteszes láb kezeléséről, a sebkezelés komplex megközelítéséről tartott előadást szeptember 22-én a Prima Medica EgészségHálózat által szervezett Akkreditált Szakmai Napon. Számos példát és fotót mutatott a saját praxisából is a szakmai nap résztvevőinek. Egy Leonardo da Vinci idézettel kezdte témáját a Cukorbetegközpont sebésze: „A láb a legtökéletesebb mérnöki megoldás a világon”. Erről azonban elfeledkezünk, különösen a magassarkút hordó hölgyek. Átlagosan naponta 16 órán át viseljük cipőnket, kb. 240 ml verejtéket termel a két lábunk, és ennek közel fele a cipőben marad. A meleg, dunsztos környezet pedig egyáltalán nem tesz jót a lábnak, különösen, ha cukorbeteg az illető.
Sebek, fekélyek, amputáció
A hazai felnőtt lakosság közel 2 százaléka szenved krónikus lábsebektől, a nyugdíjas korúak 4-5 százaléka megy orvoshoz lábproblémával. Az okok között leggyakrabban a diabéteszes neuropátia kereshető, amely a végtagok érző idegeinek károsodásával jár. A beteg nem veszi észre az apróbb sebeket, ezért nem kezeli időben, nem mutatja meg szakorvosnak. Előrehaladottabb stádiumban lábfekélyesedés jöhet létre, amely akár a végtag elvesztésével járhat.
Sebészeti szempontból a jéghegy csúcsa a diabéteszes láb, ugyanis gyakran már csak a kialakult, sokáig nem kezelt, súlyos szövődményekkel találkozunk – tette hozzá a sebész. Ezért is fontos a vércukorszint beállítása, a cukorbetegség szövődményeinek korai felismerése és kezelése, valamint a rendszeres lábápolás és odafigyelés.
Mit tehet a cukorbeteg?
- Szenteljen időt a lábápolásra, hiszen az idegkárosodás itt a leggyakoribb. Legyen körültekintő az apróbb sérüléseknél is!
- Szükség lehet a cipők lecserélésére, kényelmesebbre, ortopéd cipő felírása is szóba jöhet.
- Pedikűrös helyett gyógypedikűröshöz forduljon, ha a benőtt köröm okoz panaszt.
- Hatékony, gyors kezelési módja a lábszárfekélyek gyógyításának a lökéshullám terápia, amely egy néhány perces, fájdalmas módszer (fokozza a vérkeringést, gyulladáscsökkentő, izomlazító és görcsoldó hatású).
- Használjon intelligens kötszereket a sebek kezelésére. Előnyük, hogy résmentesen kitöltik a sebes felületet, vízzáró réteggel rendelkeznek, ráadásul fájdalomcsökkentő hatásuk is van.
- Bizonyos esetekben a fenti kezelések kiegészítéseként, egyedi mérlegelés alapján szoba jöhet az ún. orvosi méz terápia is. Az orvosi méz rendszeres alkalmazása hozzájárul a fertőzések elkerüléséhez természetes módon. Alacsony víztartalmának köszönhetően folyadékot von el a sebágyból, ezáltal segíti az elhalt szövetek leválását, gátolja a baktériumok szaporodását.
Ezeket a lehetőségeket mindenképpen beszélje meg kezelőorvosával, illetve a sebésszel, mert számos megoldás létezik, és a legfontosabb cél a hatékony, személyre szabott kezelés, amelynek része a rendszeres diabetológiai kontroll a vércukorszint ellenőrzésével – hangsúlyozza Dr. Arnold Dénes Arnold MSc.
Forrás: Cukorbetegközpont
Időpont foglalás:
Téma szakértői
Orvos válaszol
Érdeklődöm férjem cukorbeteg inzulin injekciós le ütötte a lábszárát és nem akar begyógyulni a seb sebkötözésre Hydrosort lapot kaptunk , de sajnos már két hete ezzel kezeljük 2 naponta kell átkötni vele de nagyon nincs változás, jó e ez a kötszer vagy esetleg mást kellene használni, ezt szíveskedjék már megválaszolni ha lehetséges baleseti sebészeten írták fel.
Olvastam a manuka mézről ez jó lehet?
Várom szíves visszajelzését. Üdvözlettel: Mihály Ferencné
A férjének az Őt kezelő szakorvostól kell érdeklődni az általa használt kötszerekről. Az orvosi méznek jó hatása van az általunk használt kötszerekkel. Mi a Medihoney típusú mézet használjuk amivel jó eredményeket érünk el pácienseinknél. Pontos diagnózis felállítása nélkül és fizikális vizsgálat nélkül nem tudunk korrekt válasszal szolgálni.
Forduljon hozzánk bizalommal !
Üdvözlettel :
Dr. Arnold Dénes
sebész, fájdalom specialista