Ezért lehet veszélyes a mezítlábazás nyáron cukorbetegként

Ezért lehet veszélyes a mezítlábazás nyáron cukorbetegként

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2024.08.14 09:31

Tombol a nyár és a hőmérő higanyszála mind gyakrabban kúszik 40 fok közelébe. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra figyelmezteti a cukorbetegeket, hogy a kánikulában szenteljenek különösen nagy figyelmet lábaik egészségének, és bármilyen csábító is, ne járjanak mezítláb.

Online Bejelentkezés

Dr. Markotics Attila

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

A nyár fokozott figyelmet igényel a diabétesszel élők számára a láb izzadása és a nyitott lábbelik használata miatt, ami a gombás megbetegedések, a bőrszárazság és a váratlan sérülések kockázatát is megnöveli.

Mezítlábazás? Ne kockáztasson, ha cukorbeteg!

Bár a hőségben jól esik ledobni a papucsokat és szandálokat, hogy mezítláb sétálhassunk otthon, a lakásban vagy a strandon, a cukorbetegek esetében azonban ez rendkívül veszélyes lehet. Mivel a cukorbetegség által előidézett idegrendszeri károsodás (neuropátia) miatt csökken a láb érzékelése, így egy apró kavics, kagyló, pár másodpercnyi séta a medence körül vagy a homokos parton is sérüléseket okozhat a talpon és a lábujjakon. Ezeket viszont nem feltétlenül veszi észre maga a beteg sem.

- Rendkívül fontos, hogy az érintett minden nap alaposan átvizsgálja a lábát, a talpát, a sarkát és a lábujjak közti területeket is, hogy az esetleges sebeket, hólyagokat időben elkezdhesse kezelni, és a továbbiakban is nyomon követhesse a sérülések gyógyulását. Ha a beteg nehezen tudja felemelni a lábát, akkor tükör segítségével kell átnézni a talpat. Itt jegyezném meg, hogy a cukorbetegek utazáskor is gondoljanak a sérülések, hólyagok kialakulásának lehetőségére, és ne feledkezzenek meg az ellátásukhoz szükséges eszközökről sem (sebtapasz, kötszerek, fertőtlenítő spray) - mondja dr. Polyák Annamária.

A cukorbeteg láb védelme nyáron

-Nem javaslom a rosszul illeszkedő, nyitott orrú, kéreg- és saroknélküli cipők, szandálok, flip-flop papucsok és lábbelik használatát, amelyek nem biztosítják a láb védelmét, és rosszabb esetben nyomást vagy súrlódást okoznak a beteg lábfején. A cukorbeteg láb védekezőképessége csökken, ezért a kis sérülések, horzsolások is lassabban, nehezebben gyógyulnak, könnyebben fertőződhetnek, és alakulhatnak ki belőlük fekélyek vagy gangréna – hangsúlyozza a szakember, aki hozzáteszi, hogy a megfelelő tartást biztosító, jól szellőző, kényelmes és zárt lábbeli nem csak a kültéri tevékenységek esetében létfontosságú a nyáron is. A diabéteszes páciens otthon is használjon benti cipőt és zoknit! Sokan nem gondolnak arra, hogy sajnos akár egy szőnyeggel borított felületen is megsérülhetnek. Pedig előfordult pácienseink körében, hogy egy elejtett fogpiszkáló, gémkapocs, tű vagy a szőnyeg bolyhai közt megbújó üvegszilánk miatt alakul ki seb a lábukon. Érdemes varrás nélküli fehér zoknit húzni, hogy a beteg könnyebben észrevehesse a sebeket.

Dr. Polyák Annamária arra is felhívja a figyelmet, hogy a cukorbeteg láb csökkent védekezőképessége miatt eleve hajlamos a kiszáradásra. Mivel melegebb időben a bőr még inkább kiszáradhat, emiatt a cukorbeteg láb is fokozottan sérülékennyé válik. Ezért azt tanácsoljuk, hogy a diabétesszel élők nyáron se feledkezzenek meg a hidratáló krémek használatáról!  Amennyiben nehezen gyógyuló bőrpírt, sérülést vagy bőrelváltozást fedeznek fel a lábukon, haladéktalanul forduljanak orvoshoz vagy a cukorbeteg láb gondozásában nagy tapasztalattal rendelkező gyógypedikűröshöz!

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Medgyesi doktor úr!
Édesanyám miatt írok, aki majdnem 4 hétig volt kórházban. Mélyvénás trombózissal került be a kórházba, de közben lábszárán fekélyes sebek voltak, amelyet szakápolóval kezeltettünk. Antibiotikumos infúziós kezelést és vérhigítót kapott , amit azóta is szúrunk a hasába. Sajnos azt közölték a kórházban hogy amputálni kellene a jobb lábát , melybe édesanyám nem egyezett bele. A kórházba úgy került be hogy már szépen gyógyultak a fekélyes sebek. Sajnos nem tudjuk mi történt a kórházban, de teljes döbbenettel hallgattam amit a kezelő orvosa közölt. (Zárójelentésen ez áll: jobb alsó végtagon körkörös fekély, lábháton nekrózis, lábujjak nedves gangrénája ) Amit még megemlítenék, hogy édesanyám nem cukorbeteg, hanem régóta fennálló vénás keringési rendellenessége van. Nagyon szeretnénk segíteni édesanyámnak, hátha mégis van remény a lába megmentésére. Amennyiben úgy látja a doktor úr hogy érdemes elvinni Őt egy vizsgálatra Önökhöz,akkor mi ezt szívesen megtennénk. Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Várhelyi Éva

Kedves Éva!

Azt javasolnám, hogy a teljes korábbi dokumentációval mihamarabb jöjjön el egy konzultációra, hogy mielőbb orvosoljuk a problémát.

Üdvözlettel:
Dr. Marktoics Attila
Dr. Markotics Attila
Dr. Markotics Attila traumatológus, rehabilitációs szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Lábmentő

Már sok helyen jártam a problémámmal, de sajnos sehol sem tudták a megoldást. Markotics doktor igazi lábmentő, hálás vagyok neki!

További vélemények

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK