Gyors vs. lassú felszívódású szénhidrátok – Kisokos a cukorbeteg diétához

Gyors vs. lassú felszívódású szénhidrátok – Kisokos a cukorbeteg diétához

Szkladányi - Szabó Lucia Módosítva: 2021.10.13 14:42

Gyors, és lassú felszívódású szénhidrátok a diétában. Gyakran halljuk ezeket a kifejezéseket, legyen szó cukorbeteg-, vagy IR diétáról. Szabó Lucia, a Cukorbetegközpont dietetikusa hasznos tanácsokkal lát el, aminek köszönhetően könnyebben átláthatóvá válik minden!

Jelentkezzen be dietetikushoz!

+36 70 409 3141

bejelentkezés, cukorbetegközpont, szöveti cukor monitorozás

 

Cukorbetegség, de inzulinrezisztencia fennállása esetén is elengedhetetlen a személyre szabott étrend összeállítása, amit minden esetben a kezelőorvossal és dietetikussal kell egyeztetni. Fontos a napi szénhidrát bevitel megfelelő elosztása az egyes étkezések között, valamint a lassú-, és gyors felszívódású szénhidrátok elosztása egy-egy étkezés során.

Miért gyors a tej, és lassú a tejföl?

Gabonafélékből gyorsan felszívódó szénhidrátok vannak jelen a finomított pékárukban, a fehérlisztben. Ezek nem túl előnyösek egy cukorbeteg, vagy IR-diétában. Lassú felszívódású szénhidrátot tartalmaznak viszont a teljes kiőrlésű gabonák, a barnarizs, a kuszkusz, a bulgur, a korpás és a teljes kiőrlésű pékáruk.

Gyors? Lassú? Nem mindegy, hogy mi kerül a tányérra!A tejtermékek közül gyors felszívódású szénhidrátot találunk a tejben, a joghurtban és a kefírben is, míg a túró, a sajt és a tejföl – a magasabb zsír-, és a fehérjetartalma miatt - a lassú felszívódású szénhidrátot tartalmazó ételek csoportjába tartozik

Kevés cukorbeteg van, aki nem tudja, hogy a burgonya a gyorsan felszívódó szénhidrátok csoportját erősíti, mivel magas a keményítőtartalma, míg a rost kevés benne. A saláták, tökfélék, vagy a gyökérzöldségek ellenben lassan felszívódó szénhidrátot tartalmaznak.  Cukorbeteg diétában engedélyezett a gyümölcs, ugyan meghatározott mennyiségben, mivel a cukortartalmuk miatt a gyümölcsök gyorsan felszívódó szénhidrátok.

Nem mindegy, hogyan készült az étel

Vannak olyan konyhatechnológiai eljárások, amelyek bizony befolyásolják a szénhidrát felszívódásának sebességét, mivel sejtroncsolással járnak. Ilyen például zöldségek esetében a turmixolás, pürésítés, vagy gabonák esetében a pelyhesítés, extrudálás. Így a diétában divatos extrudált kenyérfélék, az eljárás miatt gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaznak.

Lassítani lehet a szénhidrát felszívódást, ha főzés során zsiradékot, fehérjét, vagy rostot adunk az ételhez. Rakott krumpli sütésénél a burgonyában lévő keményítőt, és így a gyorsan felszívódó szénhidrátot, lassítani lehet, ha egy nagy tál zöldsalátát fogyasztunk mellé. De a rakott krumpli esetében a tojás a fehérjetartalmával, míg a kolbász a zsírral járul hozzá ahhoz, hogy kicsit belassuljon a szénhidrát felszívódása.

Téma szakértői

Varga Dóra

Varga Dóra

vezető dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember MSC
Imre Noémi

Imre Noémi

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus

Orvos válaszol

Üdvözlöm.
48éves ff vagyok,kb 86kg.5 gyermek apukája.Nagyon meg vagyok ijedve,mert jo ideje mérem otthon a cukrom,és néha ijesztő értékeket látok.Az éhgy álltalában 4,2-6.3 ig szokott alakulni de inkabb 6 alatt,,az étkezés után 2 oras érték pedig nagyon változó! Van hogy egy bableves utan 120percel 6.9mmol...van hogy 3szelet rozs kenyer,kis vaj,3 szelet csirke sonka,utan az eddig leg magasabb 10.1 volt!
Tegnap 12.11 én pl 3 szelet rozskenyer,100gr tonhalkrém,full mentes,1deci tej...es 120 perc mulva 8.3mmol..még 3 ora mulva is 7.3 volt! Szoval úgy látszik megy lefele,de lassabban mint kéne..
A tegnapi evés elött pl 4.6 volt éhgy...eves után 120 percel volt 8.3..és alltalaban az a jellemzö hogy alacsonyabb éhgy érték után,evés......120 perc várakozás...magasabb érték jön ki!

De! Előfordult és legtöbbször igy van,hogy ha kevesebbet eszem,nem megy fel 6.5 fölé! Kiugro 7 feletti érték összesen 3x volt..a keves étel bevitel jobb eredményt hoz,ha véletlen kicsit többet eszem akkor felszalad,és nagyon lassan megy le! Milyen segitséget kaphatok? És mekkora leheta baj?
Köszönöm..

Kedves Nagy Géza !

A szénhidrát anyagcserét amennyiben felmerül ennek zavara vércukor terhelés során lehet megállapítani. A mért értékei alapján ezt nem szabad kimondani. Javaslatom vércukor terhelés és inzulin szint elvégzése és ennek eredménye alapján lehet csak véleményt alkotni.

Üdvözlettel:

dr Porochanevcz Marietta
diabetológs, belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK