Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is
A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.
Online Bejelentkezés
Prof. Dr. Somogyi Anikó
Kolosy tér - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet
Halálos négyes: a metabolikus szindróma
Online Bejelentkezés
Prof. Dr. Somogyi Anikó
Kolosy tér - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet
Több évtizede ismert, hogy az elhízás, a magas vérnyomás, a kóros koleszterin- vagy trigliceridszint és az emelkedett vércukorszint kéz a kézben járnak, együttes előfordulásuk pedig olyan gyakori, hogy önálló tünetegyüttest (az ún. metabolikus szindrómát) alkotnak. Bár a szakemberek számára a kóros laborértékekből egyértelműen kirajzolódik a metabolikus szindróma képe, az érintettek figyelmét elsősorban az abdominális típusú elhízás hívhatja fel a problémára – mondja Prof. Dr. Somogyi Anikó. Ez az ún. alma típusú elhízás önmagában még nem predesztinál metabolikus szindrómára, ám a felsorolt eltérésekkel társulva már fokozott kockázatot jelentenek a szív- és érrendszeri betegségek és a diabétesz kialakulása szempontjából. A metabolikus szindróma okai összetettek, ám vitán felül áll, hogy a halálos négyesként is emlegetett tünetegyüttes elválaszthatatlan 21. századi elkényelmesedett, mozgásszegény életmódtól, az egészségtelen táplálkozástól és emberi gyarlóságainktól (különösen a dohányzástól és alkoholfogyasztástól). Mindezek mellett a genetikai hajlam és a hormonális változások is beleszólhatnak abba, hogy az elhízott egyénnél cukorbetegség vagy szív- és érrendszeri betegségek alakuljanak ki.
A bajok forrása: az inzulinrezisztencia
A metabolikus szindróma oka az inzulinrezisztencia, ami ugródeszkaként szolgál a cukorbetegséghez (metabolikus szindrómában szenvedő egyéneknél ötször nagyobb a valószínűsége a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának). A fogalom arra az állapotra utal, amikor a sejtek nem reagálnak normálisan az inzulinra, és emiatt a glükóz nehezen jut a célsejtekbe. A hasnyálmirigynek ezért a szokásosnál több inzulint kell termelnie a normál vércukorszint fenntartásához, ám végül a kompenzáló mechanizmusok kimerülésével a vércukorszint megemelkedik. A magas vércukor és inzulinszint hatására beindul a hízás, magas vérzsírszint, nátrium-, kálium- és kalcium-anyagcsere változás következik be, és a vérnyomás is megemelkedhet. A viscerális zsír ráadásul az úgynevezett proinflammatorikus citokinek felszabadítása révén beleszól a szervezet anyagcsere-állapotába is, és az inzulin működését is tompítja. Látható tehát, hogy egyfajta ördögi kör alakul ki, amelyben egymást erősítve vezethetnek súlyos végkifejlethez a tünetek.
Szív- és érrendszeri rizikó – a cukorbetegség vonzásában
Mint Prof. Dr. Somogyi Anikó hangsúlyozza, a cukorbetegeknek tisztában kell lenniük azzal is, hogy esetükben a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélye is számottevően megnövekszik. A diabétesz egyik legsúlyosabb szövődményeként azonosított érrendszeri elváltozások szintúgy az emelkedett vércukorszint következményei. Az érfalak rugalmasságának csökkenésével az erekben hajszálrepedések jöhetnek létre, ahol könnyebben rakódnak le a zsírsejtek, és plakkok kialakulásához vezet, ami az erek átmérőjét szűkítve akadályozza a véráramlást. Ezek a plakkok azonban rendkívüli sérülékenységük okán könnyedén leszakadhatnak, és a véráramba jutva trombózishoz vagy szív- és érrendszeri katasztrófákhoz vezethetnek. Sajnos igen szomorú statisztika ebből a szempontból, hiszen például a 2-es típusú cukorbetegek 3-5-ször nagyobb arányban számíthatnak szívinfarktusra vagy sztrókra, és 30-40-szer nagyobb az esélyük a végtagi amputációra is. Ha valakinél a cukorbetegség mellé további rizikótényezők is felsorakoznak, akkor pengeélen táncol az egészsége. Mint említettük korábban, a 2-es típusú cukorbetegség mellett igen gyakran alakul ki kórós vérzsírszint is. A „hasznos” HDL-koleszterinszint csökkenése és az „káros” LDL-koleszterinszint emelkedésének következtében érelmeszesedés is kialakul, ami tovább csökkenti az érrendszer rugalmasságát, és a meglévő magasvérnyomás betegség is súlyosbodik. Ha mindezek mellett a beteg elhízott, az nemcsak tovább rontja ezt az állapotot, de a vérnyomás kezelését is jócskán megnehezíti.
–Az életminőséget súlyosan rontó kardiovaszkuláris szövődmények és a további életkilátások miatt is fontos, hogy a cukorbetegek komplex kezelésben részesüljenek. A tünetegyüttes értékeinek normalizálása (a testsúly csökkentése, a koleszterin- és vércukorszint kontrollálása, valamint a vérnyomás beállítása) életmódterápia és szükség esetén gyógyszeres kezeléssel érhető el – hangsúlyozza Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Prof. Dr. Somogyi Anikó
-
Szakterületek:
- diabetológus, endokrinológus, belgyógyász
-
Specialitások:
-
1-es és 2-es típusú cukorbetegség (diabetes mellitus)
-
Lipidológia
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)