Ha nem figyel a vércukorra és az inzulinadásra, súlyos komplikáció is kialakulhat

Ha nem figyel a vércukorra és az inzulinadásra, súlyos komplikáció is kialakulhat

Dr. Bibok György Módosítva: 2022.07.11 16:00

Nincs olyan élethelyzet, amelyben a cukorbetegek elhanyagolhatnák a kezelésüket, hiszen ez veszélyes lehet. A diabéteszes ketoacidózis például egy igen súlyos, életet veszélyeztető komplikáció lehet, amelyet az inzulin relatív vagy abszolút hiánya okozhat. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint emögött azonban nem csak bizonyos betegségek állhatnak, de az inzulinadagolás véletlenszerű kihagyása vagy többszöri elhagyása is.

Milyen tünetekkel jelentkezik a diabéteszes ketoacidózis?

Amikor a szervezet nem termel elég inzulint és nem is jut hozzá kívülről, kénytelen elkezdeni a zsírok lebontását, hiszen glükóz híján valahonnan „üzemanyaghoz” kell jutnia. Ez a folyamat úgynevezett ketonok megjelenését eredményezi a véráramban, ami – kezelés nélkül – diabéteszes ketoacidózis kialakulásához vezethet. Ennek tünetei gyakran igen gyorsan, akár 24 óra alatt megjelenhetnek, és feltétlenül orvosi segítséget igényelnek az ilyen tüneteket mutató betegek. Az is előfordulhat, hogy ilyen tünetek kapcsán diagnosztizálják először a cukorbetegséget. Mivel kell orvoshoz fordulni?

  • Erőteljes szomjúság érzés.
  • Gyakori vizelés.
  • Hányinger, hányás.
  • Hasfájás.
  • Gyengeség, kimerültség.
  • Légszomj.
  • Acetonszagú, esetleg gyümölcsös illatú lehelet.
  • Zavartság, akár eszméletvesztés.

A helytelen inzulin adagolás a ketoacidózist kockáztatja.A tünetek mellett magas vércukorszint és a magas ketonszint észlelhető a vizeletben, ami laboratóriumi vizsgálatokkal mutatható ki, de tesztcsíkkal is szűrhető. 
- Aki diagnosztizált cukorbeteg, annak tudnia kell, hogy bármely lázas betegség, sérülés vagy tartós stressz esetén gyakrabban érdemes mérnie a vércukorszintjét, és kapcsolatba kell lépnie az orvosával, ha az magasabb, mint a számára megadott célérték és nem reagál a szokásos kezelésre. Erre jelen helyzetben megfelelő megoldás lehet a távkonzultáció is– ismerteti Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa. - Ha a tünetek közül több is jelen van, illetve ha a vércukorszint tartósan magasabb, mint 16.7 mmol/l orvossal kell konzultálni, vagy felkeresni a sürgősségi betegellátó osztályt, hiszen a kezeletlen diabéteszes ketoacidózis akár végzetes is lehet. 

Okok és rizikófaktorok

A diabéteszes ketoacidózis szempontjából veszélyeztetettebbek az 1-es típusú cukorbetegek (bár ez nem jelenti azt, hogy a 2-es típusban nem fordulhat elő), és azok, akik gyakran megfeledkeznek az inzulinadagolásról. Vannak azonban konkrét okok is, amelyek kiválthatják ezt az állapotot: 

Egyes betegségek

A fertőzések és bizonyos más betegségek (jellegzetesen ilyen a tüdőgyulladás és a húgyúti fertőzések, bélrendszeri megbetegedések) fokozott inzulin szükségletet eredményezhetnek és így abszolút vagy relatív inzulin hiány alakulhat ki, mely diabéteszes ketoacidózishoz vezethet.

Az inzulinterápia problémái

Ha nem megfelelően van beállítva az inzulinterápia, vagy ha a beteg nem elég pontosan adagolja magának, vagy kihagy egyes adagokat, túl kevés inzulin juthat a szervezetbe, ami szintén a veszélyhelyzet kialakulásához vezethet.

A megelőzés lépései

Egy ilyen súlyos állapot esetében mindenképpen a megelőzésre kell törekedni, hiszen ellátás nélkül a kialakult krízis akár végzetes is lehet. A következő lépéseket kell betartani:

  • Fontos, hogy a beteg kövesse a diabetológussal, dietetikussal egyeztetett szabályokat az étkezés és inzulin adagolás tekintetében.

A gondosan megtervezett étkezési és mozgási terveket minden körülmény közt tartani kell, ahogyan a szájon át szedhető gyógyszereket vagy az inzulint is fontos megfelelően (időben, megfelelő időközökkel) adagolni.

  • Rendszeresen mérni kell a vércukorszintet.

A rendszeres diabetológiai ellenőrzés elengedhetetlen.Inzulinnal kezelt cukorbetegeknek legalább naponta háromszor-négyszer mérniük kell a vércukorszintjüket, tartós stresszhelyzetben vagy betegség esetén akár ennél gyakrabban is. A vércukormérés elsősorban a főétkezéseket megelőzősen és lefekvési időben történjen, de néha étkezés után egy vagy másfél órával is érdemes ellenőrizni a vércukrot, hogy az étkezés milyen vércukorszint emelkedést provokált. Modern eszközök segítségével lehetséges a szöveti cukorszint folyamatos ellenőrzése is, hogy így még pontosabb képet kaphasson a beteg és a kezelő orvos a cukorháztartás állapotáról. Az eredményeket akár online, telediabetológiai konzultációk révén is meg lehet beszélni. A szöveti glükóz méréséhez az érzékelő elektródát, a szenzort a has bőr alatti szövetébe helyezik be egy egyszerű eszköz segítségével, mely 5 percenkénti átlagolt glükóz szintről küld adatot a fogadóegységhez. A szenzor általában 7 napig működik, utána történik az adatok kiértékelése számítógépes program segítségével – hangsúlyozza Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

  • Igénynek megfelelően kell adagolni az inzulint.

A cukorbeteg gondozás egyik legfontosabb pontja, hogy felkészítse a beteget, hogyan igazítsa az inzulin adagját a körülményekhez, az állapotot befolyásoló tényezőkhöz, mint például az étkezés, a fizikai aktivitás, a betegségek, és más tényezők. Ha a vércukorszint emelkedni kezd, követni kell a kezelési tervet vagy kérdés esetén konzultálni kell a diabetológussal a célértékekhez való visszatérés érdekében.

  • Ketonszint mérése

Gyorstesztek segítségével otthon is meghatározható a vizelet ketonszintje. Ha az érték magasabb a normálisnál, szükség lehet plusz inzulinra, illetve ha ehhez kiugró vércukorszint is társul, azonnal segítséget lehet hívni.

Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

tisztelt doktor ur.nagyfiam gondnoka vagyok 2014.03.14.óta 2sz cukorbetegség mindig magas a vércukorszitje ált.14-és16 a vércukorérték miért betartjuk a diétát négyszeri napi inzulinos érdeklődni szeretnék állitólag van olyan eszköz amit bőr alá beültetnek a cukorbetegséget figyeli adagolja az inzulint tanácsként kaptam ezt ezért kéremhollehet ezt igénybe venni magyarországon van e ilyen lehetőség válaszukat köszönöm. tisztelettel mária

Tisztelt Benei Lászlóné!

Ön feltehetően az inzulin pumpa kezelési lehetőségre kérdez rá, melyhez használható az úgynevezett szöveti cukormérő eszköz is.

Ezt Magyarországon jelenleg csak 1-es típusú cukorbetegek és gyermekek kaphatják támogatással, és az Ön leírása szerint a gondozott fiának 2-es típusú a betegsége, így nem tud támogatással hozzájutni a készülékekhez.

Részletesebb felvilágosítást a diabetológus gondozó orvosától kaphat.

Üdvözlettel:

Dr. Bibok György
Dr. Bibok György
Dr. Bibok György diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Mindent elmond

első belépés ebben a közösségben megbeszélés volt tanácsadás 3 hónap múlva kontroll elmondott mindent az orvos amire kíváncsi voltam nekem minden megfelelt

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK