Hasznos kezelési módszerek a cukorbetegség terápiájában

Hasznos kezelési módszerek a cukorbetegség terápiájában

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.12.02 21:15

A cukorbetegség hagyományos kezelése 3 fázisból áll: személyre szabott diéta, rendszeres testmozgás, valamint szükség esetén gyógyszeres/inzulinos terápia. Azonban ma már rengeteg újítás, innováció látott napvilágot, melyek egyrészt támogatják a kezelést, másrészt megkönnyítik a betegek mindennapjait. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa ezeket ismerteti.

Telediabetológia

kiegészítő cukorbeteg terápia, telediabetológiaA technika rohamosan fejlődik, és ez az orvostudományban is tükröződik. Igazán nagy könnyebbséget és szabadságot jelent pl. a cukorbetegek számára a telediabetológia, melyet külföldön már régóta alkalmaznak. Magyarországon csupán az utóbbi pár évben kezdett el terjedni. Ekkor az otthoni vércukormérővel mért adatokat a páciens felviszi egy központi informatikai rendszerbe, majd az különböző kimutatásokat, adatokat készít. Ezeket a beteg megoszthatja kezelőorvosával, dietetikusával is, így ők naprakész információk birtokában lehetnek, megkönnyítve ezzel a cukorbetegség terápiájának beállítását. Előnye, hogy így gyorsan lehet a terápiát módosítani  (természetesen orvosi javallatra), csökken a vizitek száma (illetve 2 vizit közt is megmarad az orvos-beteg kapcsolat), ennek következtében a beteg szabadabban mozoghat.

Kiknek ajánlják: újonnan felfedezett cukorbetegek, kismamák részére, külföldi tartózkodás során, valamint ha a beteg minél gyorsabb visszajelzést szeretne kapni, így hamar el tudja sajátítani a terápiát.

Szöveti glükózmonitorozás

Már régebben megjelentek, a bőr (hasfal) alá helyezhető glükóz szenzorok, melyek folyamatosan monitorozzák viselőjük glükóz szintjét. A glükóz szenzor egy apró elektróda, ami a cukorszintet méri. Az elektróda a bőr alatt, a szövetközi folyadékban helyezkedik el.  A folyamatos glükóz monitorozással teljes képet kapunk az alacsony és magas vércukorszintekről, a vércukor ingadozásáról, melyeket a HbA1c és az ujjbegyes vércukormérés nem képesek pontosan megmutatni. A szenzor elektronikus jeleket küld egy vevő egységbe, így pontos képet kaphatunk a szénhidrátháztartás állapotáról. Az eredmények birtokában fény derülhet a kilengésekre és ezzel még jobb, eredményesebb terápia beállítását teszi lehetővé. Alkalmazásával a szöveti cukorszint aktuális értéke mellett a vércukorszint változásának dinamikája, iránya és tendenciája is előre jelezhető a beteg, illetve kezelőorvosa számára.

Kiknek ajánlják: diabéteszes gyermekeknek és felnőtteknek, akiknél a kezelőorvos éjszakai hypoglykaemiát, hajnali jelenséget, postprandialis hyperglykaemiát gyanít; akiknél károsodott a hypoglykaemia megérzési képessége és azoknál, akiknél a kezelési rezsim beállításában jelentős változások történtek (pl. inzulinváltás, hagyományos intenzív kezelésről inzulinpumpa-kezelésre való átállás). Labilis 1-es típusú diabetesben szenvedő beteg terhessége során is javasolt lehet az alkalmazása 

Lökéshullám terápia

cukorbeteg kiegészítő terápiaA cukorbetegség egyik gyakori szövődménye a lábszárfekély, melynek kezelése igen nehézkes és időigényes (főleg előrehaladott állapotban, ha ehhez gyulladás, csontelváltozás is járul, lábamputációra is szükség lehet.) A fekély kezelésének egy igen hatásos kiegészítő terápiája az ún. lökéshullám terápia, melynek során a nagy erejű hanghullámok vérbőséget hoznak létre a kezelt területen, így aktivizálódnak az öngyógyító folyamatok, felgyorsul a sejtképződés, a sebgyógyulás, csökken a gyulladás és a fájdalom. Jó oldala, hogy már 2-3 kezelés után látványos javulás érhető el.

Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a probléma megoldásában a helyi kezelés mellett elengedhetetlen a glükóz szint normalizálása!

Kiknek ajánlják: lábszárfekély, diabeteszes láb szindróma, nehezen gyógyuló sebek

Otthoni alvásdiagnosztika

A cukorbetegek közt igen gyakori problémának számítanak a különböző alvászavarok, ugyanis a diabétesz megnöveli az alvási apnoe kialakulásának kockázatát. Ez nemcsak a közérzetükre nyomja rá a bélyegét, de a rossz alvás vércukorszint-emelő hatással is rendelkezik- éppen ezért  ezt kezelni szükséges.  Az alvás vizsgálatában egy ún. Poliszomnográfiás készülék van segítségünkre, melyet otthoni körülmények közt is lehet viselni. Az eszköz méri az oxigén-ellátottságot, a szívfrekvenciát, valamint a ki/belélegzett levegő áramlását. Az adatokat a készülék rögzíti, melynek segítségével a szakember pontos képet kaphat az illető alvásáról, így a megfelelő terápiában részesítheti a beteget.

Kiknek ajánlják: alvászavarral, horkolással küzdők

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jó napot!

Augusztusban diagnosztizáltak 1-es típusú cukorbetegséggel. Nagyjából január óta jelentkezik az a problémám, hogy délutánonként, a vércukor szintem szinte minden egyes nap, folyamatosan felszökik. Ebéd utáni méréskor még normális tartományban van, mikor pedig vacsora előtt megmérem, 10 feletti értékeket mérek, nem ritkán 15 körül, de volt már ettől is több. Nagyjából attól függ, ebéd után milyen értéket kaptam. Mikor a délután folyamán megmérem, úgy tapasztalom, ekkor növekszik folyamatosan a vércukorszint.

Láthatólag minden ok nélkül, délután nem fogyasztok semmit, csak vizet iszok, a diétát tartom, de bármit is teszek, ez a helyzet nem változik.

Néhány eredmény az ebéd utáni és vacsora előtti mérésekről:

5.0 - 20.0
4.8-15.1
8.8 - 18.0
3.3-15.2
7.2 - 13.0
8.7 - 13.7

Korábban 15-8-11 Actrapid és este 8 egység Insulatard adagra voltam beállítva. Egy hete átállítottak este 20 Lemevir és 12-6-8 egység Novo Rapidra, de a helyzet most is ugyanaz.

Előre is köszönöm válaszát!

Kedves Tamás !

Valószínű hogy 1-es típusú diabetese miatt sem az Inzulatard, sem a Levemir nem hat elég hosszan. Van ennél már hosszabb hatástartamú inzulin is, amivel jobb eredményeket érhetünk el.

Fontos lenne ilyen típusú tartós inzulinra történő beállítása.

Üdvüzlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

minden szempontból nagyon jó volt

A megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.             

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK