
Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?
A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Mi az a metabolikus szindróma?
A metabolikus szindróma egy anyagcserével összefüggő tünetegyüttes, amelynek legfőbb veszélye abban áll, hogy minél több eleme megtalálható egy személynél, annál nagyobb az esély egy későbbi szív-érrendszeri, és/vagy más típusú betegség kialakulására. Ezek a szindróma elemei:
- Hasi elhízás
Akkor beszélhetünk hasi (vagy köznapi néven alma típusú) elhízásról, ha férfiaknál 94, nőknél 80 centiméter feletti haskörfogat értéket mérünk.
- Emelkedett vérzsírszintek
A trigliceridek (neutrális zsírok) a táplálkozás során bevitt zsírok legfőbb alkotóelemei, illetve a szervezet zsírraktárai is főként ezekből épülnek fel. Optimális esetben a vérben csak minimális mennyiségű triglicerid van jelen, emelkedettnek számít a 1.7 mmol/L fölötti érték.
A koleszterin szintén a vérzsírok közé tartozik. Az összkoleszterin-szintet a különböző koleszterin frakciók együttesen adják. Ezek közül az LDL koleszterin az úgynevezett káros, a HDL koleszterin pedig az úgynevezett hasznos. Ha az összkoleszterin 5 mmol / L fölött van, az LDL koleszterin 3 mmol / L, a HDL koleszterin pedig 1.1 mmol / L fölött, emelkedett értékekről beszélhetünk.
- Magas vérnyomás
A magas vérnyomásnak különböző fokozatai vannak, magas normális vérnyomásnak számít a 130-139 vagy 85-89 Hgmm közti érték. I. fokozatú (enyhe) hypertoniáról beszélünk 140-159 vagy 90-99, II. fokozatú (középsúlyos) hypertoniáról 160-179 vagy 100-109, III. fokozatú (súlyos) hypertoniáról >=180 vagy >=110 Hgmm-es értékeknél.
- Emelkedett vércukorszint
A prediabétesz egyik típusa az emelkedett éhomi vércukorszint, mely során bár még nem áll fenn cukorbetegség, de az éhgyomorra mért vércukorszint már meghaladja a normál értéket és 5.5 mmol/l érték fölé emelkedik, de még nem lépi át a 7 mmol/l-t. A magas inzulinszint egyik mellékhatása, hogy fokozza a vesékben a nátrium-visszatartást, ez megemeli a folyadék mennyiségét az érpályákban, ami tovább súlyosbítja a magas vérnyomást.
Kardiorenális metabolikus szindróma: minden mindennel összefügg
A metabolikus szindróma egyik leggyakoribb következménye a szív-érrendszer károsodása, végső soron az érelmeszesedés, a szívinfarktus, az agyi érelzáródás kockázatának növekedése. Ha pedig a szív-érrendszer károsodik, az bizonyosan kihat a vesék működésére is. Ugyanis a szív-érrendszeri betegségek amellett, hogy elősegítik a vesebetegség kialakulását, a vesebetegeknél sokszorosára emelik az olyan betegségek kockázatát, mint a szívelégtelenség, a szívinfarktus és a stroke. De ez az összefüggés fordítva is igaz: a krónikus vesebetegség ugyanolyan komoly rizikófaktora a kardiovaszkuláris betegségeknek, mint például a magas vérnyomás és a cukorbetegség. Ezt hívják kardiorenális szindrómának.
A metabolikus - és a kardiorenális szindróma pedig olyan sokban fedi egymást, hogy a kutatók elkezdték keresni a közös gyökerüket, és elsősorban a zsigeri elhízást találták annak, valamint a mellette meglévő magas vérnyomást, diszlipidémiát, dohányzást és gyulladásos jelenségeket. Vagyis az ördögi kör megtöréséhez több ponton is be kell avatkozni a folyamatba, amelyben az elhízás csökkentése, a kardiológiai és diabetológiai kezelés alapvető jelentőségű!
Így segíthet a diabetológus
- Ha valaki túlsúlyos, elhízott, esetleg a metabolikus szindróma más elemeit is diagnosztizálták nála, mindenképpen orvoshoz kell fordulnia, hogy megelőzhetők legyenek a súlyos következmények – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa. – A tünetegyüttes értékei, és ezen belül a zsíranyagcsere-zavarok is kettős kezeléssel normalizálhatók: életmóddal és szükség esetén gyógyszerrel. Cukorbetegeknél különösen fontos, hogy komplex kezelésben részesüljenek, hiszen a testsúlycsökkentéssel, a koleszterin- és vércukorszint normalizálásával és a vérnyomás beállításával nem csak az egészség védelmében lehet rengeteget tenni, de a várható életkilátások javításában is.
Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés diabetológiai vizsgálatra
Téma szakértője
-
Dr. Para Györgyi
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
-
Specialitások:
- Szöveti cukor monitorozás(CGM)
- Inzulinrezisztencia, prediabetes
- 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
- Terhességi cukorbetegség
- Ingadozó vércukorértékek beállítása
- Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
- Életmód terápia
Rendelés típusa:
- személyes rendelői vizit
- Mammut 2: K, Sze, P
- Kolosy tér: H
- Bosnyák tér: Csü
- távkonzultáció (skype, telefon)
- magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Alapos és kedves
További véleményekA Doktornő nagyon kedves és alapos volt. Mindenről részletesen beszélt, figyelmesen meghallgatott és gyakorlati tanácsokat is adott. Mindenkinek ajánlom, ha egy kedves és alapos orvost szeretne, aki nem csak kiírja a laborokat, hanem személyre szabottan foglalkozik veled.