
Így lehet hatékony és biztonságos az inzulin beadása terhességi cukorbetegség esetén
Ha önnél terhességi cukorbetegséget diagnosztizált kezelőorvosa, elképzelhető, hogy inzulinkezelésre lesz szüksége. A gyógyszer adagolása ma már elsősorban előre töltött tollal (ún. pennel) történik, ami nagyban megkönnyíti az inzulin beadását és pontos dozírozását. Mire érdemes figyelni a készítmény bejuttatásakor? – erről kérdeztük dr. Para Györgyit, a Cukorbetegközpont diabetológus-belgyógyászát.
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
Hogy fogjunk hozzá?
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A patronos inzulinok használatakor minden esetben a gyártó cégek által javasolt pen készülékeket kell alkalmazni, és ügyelni kell arra, hogy ne cseréljük fel a készülékeket és a patronokat. Az inzulin beadásának első lépése tehát ennek ellenőrzése legyen – ismerteti dr. Para Györgyi. A gyógyszer szervezetbe juttatásának kulcsfontosságú eleme, hogy a kismamáknak a készítményt közvetlenül a bőr alatti zsírrétegbe kell befecskendezni. Ha ugyanis az inzulin a kötőszövet alatti izomba jut, az nem csak rendkívül fájdalmas lehet, de a gyors felszívódás miatt hipoglikémiát válthat ki. Ezért van jelentősége a helyes beadási technikának és a megfelelő tűméret kiválasztásának. Általánosságban elmondható, hogy a tű méretének kiválasztását a zsírszövet mennyisége és a beadandó dózis is befolyásolja, a beadás technikája (bőrredőképzés, a beadás dőlésszöge) pedig a tű méretének függvényében változik. Ezzel kapcsolatban egyéni mérlegelés szükséges a kezelőorvos útmutatásainak megfelelően. Mivel az inzulintollakban található steril tű rendkívül vékony, ezért érdemes minden alkalommal kicserélni, mert az újrafelhasználás során a finom hegy könnyen deformálódhat, és fájdalmat okozhat. A tű cseréjével egyúttal biztosítható az inzulin higiénikus beadása is.
Hová érdemes szúrni az inzulint?
A gyors hatású inzulin beadásának legideálisabb helye a has két oldala, a hosszú hatású inzulin a combba adható be. A karba és a farpofákba azonban tilos beszúrni a gyógyszert. A szakértő javaslata alapján a hasba történő szúráskor tartsunk 5 cm távolságot a köldöktől minden irányba, és ne injektáljuk a készítményt a derékvonalba sem. Minden egyes injekció beadása előtt gondosan ellenőrizzük a beadás helyét: kerüljük az irritált, sebes vagy heges felületeket, az anyajegyeket és striákat. Mivel a 3. trimeszterben a bőr a has középső részén feszessé válik, a has két oldalán célszerű az injektálást elvégezni. Amint arra Para doktornő felhívja a figyelmet, a betegeknek tisztában kell lenniük azzal is, hogy a beadáshoz minél nagyobb területet célszerű használniuk, az injekció beadási helyét, valamint a jobb-bal oldalt is következetesen váltogatni kell, hogy ne alakuljanak ki szöveti elváltozások, amelyek kiszámíthatatlanná teszik az inzulin hatását. A legegyszerűbb módszer, ha a beadás helyére egy órát képzelünk, és az óramutató járásának megfelelően váltogatjuk a beszúrási pontot, melyek között legalább egy ujjnyi távolságot tartunk.
–Minél gyorsabban végezzük el az inzulin beadását, annál kevésbé lesz fájdalmas, de a beadást követően hagyjuk a tűt a bőrben 10 másodpercig, mielőtt kihúznánk. Arra is felhívnám a figyelmet, hogy a pen használata után a betegek távolítsák el a tűt az injekciós tollról, mert ha fennhagyják, az szivárgást okozhat, levegő kerülhet a patronba, ami az inzulint sterilitását és hatását is befolyásolhatja.
Az inzulin hőmérséklete is befolyásolhatja a felszívódást
Az inzulint hűtőben kell tárolni, a használatban lévő patronokat azonban tartsuk szobahőmérsékleten, mert a közvetlenül a hűtőszekrényből kivett hideg inzulin beadása csípő-égő érzést válthat ki, és a felszívódást is lassíthatja. Beadás előtt a tollat/patront a tenyerünkbe véve egy kissé meglangyosíthatjuk a gyógyszert, de soha ne tegyük mikrohullámú sütőbe, mert elveszíti hatását.
–Azt, hogy mely készítményre, milyen dózisban és milyen időközönként lesz szükségünk, a diabetológus szakorvos állítja be. Fontos, hogy a kismama az elmondottaknak megfelelően alkalmazza az inzulint, ha mégis bizonytalanságai adódnának az alkalmazást illetően, konzultáljon kezelőorvosával! – tanácsolja dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont orvosa.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Para Györgyi
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
-
Specialitások:
- Szöveti cukor monitorozás(CGM)
- Inzulinrezisztencia, prediabetes
- 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
- Terhességi cukorbetegség
- Ingadozó vércukorértékek beállítása
- Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
- Életmód terápia
Rendelés típusa:
- személyes rendelői vizit
- Mammut 2: K, Sze, P
- Kolosy tér: H
- Bosnyák tér: Csü
- távkonzultáció (skype, telefon)
- magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Alapos és kedves
További véleményekA Doktornő nagyon kedves és alapos volt. Mindenről részletesen beszélt, figyelmesen meghallgatott és gyakorlati tanácsokat is adott. Mindenkinek ajánlom, ha egy kedves és alapos orvost szeretne, aki nem csak kiírja a laborokat, hanem személyre szabottan foglalkozik veled.