
Ingadozó vércukorszint: ezért veszélyes a cukorbetegekre
A cukorbetegek különösen érzékenyek lehetnek a vércukorértékek rövid időközönkénti nagymértékű kiugrásaira, az ingadozó vércukorszint pedig hosszú távon súlyos szövődményeket okozhat. Ezért is fontos megértetni a diabéteszes betegekkel a vércukorszint céltartományban tartásának és ellenőrzésének a jelentőségét – hangsúlyozza Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa.
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
Alacsony? Magas? Egyik sem ideális!
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Az ingadozó vércukorszint jelentős hatással lehet az egészségi állapotra, az általános közérzetre, a hangulatra és az energiaszintre is. Mint dr. Para Györgyi mondja, a cukorbetegek számára is jól ismert jelenség a vércukor-ingadozás, vagyis az az állapot, amikor a vércukor értékek a normál tartományon kívül esnek. Arról is sok szó esik a diabetológiai kontrollok során, hogy a cukorbetegek esetében rendkívül kockázatosak lehetnek mind a magas (hiperglikémia), mind az alacsony vércukorszint (hipoglikémia) epizódok különösen, ha a beteg gyakran produkál kórosan ingadozó értékeket. De mi minden idézheti elő a vércukorszint ingadozását?
A vércukorszintet számos tényező befolyásolhatja, így többek között az alábbiak is:
- diéta (különös tekintettel a bevitt szénhidrát mennyiségére és minőségére)
- testmozgás és fizikai aktivitás (a mozgástevékenység időzítése és típusa is befolyásolja a vércukorszintet)
- kiszáradás (a vércukor koncentrációjának emelkedését okozza, ami ingadozást okozhat)
- inzulin, orális antidiabetikumok (a gyógyszerek beadási időpontjának és dózisnak is jelentősége van)
- gyógyszerkölcsönhatások (a szteroidok, vízhajtók és antidepresszánsok, orális fogamzásgátlók is befolyásolhatják a vércukorszintet)
- egészségi állapot (a fertőzések, lázas állapotok is hatnak a vércukorszintre)
- stressz
- alvás
- hormonok (menstruáció, terhesség, menopauza)
- eszközhibák (az inzulinpumpa vagy a vércukormérő hibája miatti nem megfelelő inzulinadagolás)
-A cukorbetegek kezelése során a vércukor megfelelő értékeinek elérését gyógyszeres és életmódterápiával érjük el. A terápia sikerességének nyomon követésében pedig nélkülözhetetlen a rendszeres és korrekten elvégzett vércukor önkontroll, illetve az eredmények rögzítése. A vércukormérés segítségével hatékonyabb lehet a gyógyszeradagok optimalizálása, a beteg támpontokat kap ahhoz, hogy milyen okok vezethettek a vércukorértékeink megváltozásához, és lehetősége lesz a kóros értékek időben történő felismerésére és kezelésére is. Az új technológiák (pl. a folyamatos vércukorszint-ellenőrző rendszerek) fejlődésével immár lehetővé vált a vércukor-ingadozások egyre pontosabb mérése is. Ennek azért van óriási jelentősége, mert a mért értékek függvényében a diabéteszesek azonnali döntéseket hozhatnak az étkezéssel, fizikai aktivitással és az inzulin adagolásukkal kapcsolatban.
A kezeletlen vércukor-ingadozás kockázatai
Klinikai vizsgálatok igazolták, hogy a vércukor ingadozásai fontos kockázati tényezőt jelentenek a cukorbetegeknek és súlyos szövődményekhez vezethetnek. A szövődmények közül a „hipózás” (vagyis a vércukorszint kritikus csökkenése) az egyik legismertebb, ami azonnali beavatkozást igényel, és akár kómához vagy halálhoz is vezethet. A vércukorértékek ingadozása krónikus vesebetegséget okozhat, megnöveli a diabéteszes retinopátia kialakulásának kockázatát, emellett fontos rizikótényező a diabéteszes neuropátia kialakulásában is. A vércukor-ingadozás károsíthatja az érfalat is, így azoknál a cukorbetegeknél, akiknél gyakoriak a vércukorérték kiugrások, bizonyítottan megnő a szívelégtelenség, az aritmia, a szívkoszorúér-betegség és az agyi infarktus kockázata. Megfigyelték azt is, hogy az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők glikémiás kontrolljával javulásával jelentősen csökkenthető a szemet, az idegeket és a veséket érintő szövődmények kialakulása és progressziója.
-Az ingadozó vércukorszint kontrollálása, a cukorbetegség súlyos szövődményeinek megelőzése vagy késleltetése legfőképp következetességgel, a vércukorszint rendszeres ellenőrzésével, a megfelelő gyógyszeres és életmódterápiával (diétával és rendszeres testmozgással) érhető el. Sajnos ennek ellenére is vannak olyan nagymértékű glükózvariabilitást mutató betegek, akiket nehezen, vagy nem tudunk ideális anyagcsere állapotba hozni – mondja dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont szakembere.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Para Györgyi
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
-
Specialitások:
- Szöveti cukor monitorozás(CGM)
- Inzulinrezisztencia, prediabetes
- 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
- Terhességi cukorbetegség
- Ingadozó vércukorértékek beállítása
- Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
- Életmód terápia
Rendelés típusa:
- személyes rendelői vizit
- Mammut 2: K, Sze, P
- Kolosy tér: H
- Bosnyák tér: Csü
- távkonzultáció (skype, telefon)
- magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Vércukor szint: 0: 4.3; '60: 3.5; 120': 3.7;
Inzulin: 0': 3.8; 60': 14.4; 120': 3.0
Ez normális, hogy terhelés után ennyire visszesik a vércukorszint? Sajnos vannak panaszaim; erős szivdobogás, magas pulzus ( 90 felett), alacsony vérnyomás 85/70) fáradékonyság, aluszékonyság leginkább ebéd után, voltam EEG vizsgálaton ott enyhe epilepszia jele látszódott. Milyen orvost kellene felkeresnem ez ügyben, mármint ha szükséges? Köszönettel: Eszter
A cukorterheléses vizsgálat eredménye un. lapos görbét adott, melyben valóban van két olyan alacsony vércukorérték (4.0mmol/l alatti), mely miatt érdemes felkeresnie endokrinológus szakorvost. A tünetei is utalhatnak hypoglykaemiára (kórosan alacsony vércukorszintre). Az inzulin szintje nem magas, de lehet más olyan hormon is amely okozhat alacsony vércukorszintet. Ezt kellene megbeszélnie a szakorvossal.
Üdvözlettel
Dr. Bibok György
diabetológus
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Szakértelem és rugalmasság
További véleményekPara Doktornő nagyon kedves és nagy szakértelemmel rendelkezik. Szöveti cukor szenzor miatt kerestem fel, és meglepődtem, hogy személyre szabottan választhattam többféle szköz közül, mindegyikről elmondta a tudnivalókat és megnyugatató volt, hogy tényleg az életvitelemhez passzoló került felhelyezésre.