Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Dr. Markotics Attila Módosítva: 2024.10.08 07:23

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

Online Bejelentkezés

Dr. Markotics Attila

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

Fekélyes sebek - életveszélyes szövődmények

A diabéteszes betegek végtagjain kialakuló krónikus sebek gyógyítása rendkívül időigényes és költséges feladat, ami nagy kihívást jelent a szakemberek és a betegek számára. A probléma súlyosságát jelzi, hogy a cukorbetegek negyede élete során legalább egyszer szembesül ezzel a szövődménnyel, ami a diabéteszes amputációk döntő többségéért felelős. Ezért is kiemelt fontosságú a prevenció – mondja dr. Markotics Attila, aki a cukorbetegség esetén elsősorban a vércukor optimalizálását, a lábak napi alapos átvizsgálását, valamint a sebek és sérülések szakszerű ellátását hangsúlyozza. A szakember rámutat arra is, hogy a kezeletlen vagy nem megfelelően ellátott seb miatt a beteg életminősége romlik (munkaképessége csökken vagy elvész, szociális kapcsolatai károsodhatnak), a végtag elvesztésének kockázatát növelő, sőt életveszélyes szövődmények is kialakulhatnak.

A korszerű sebkezelés szinte elképzelhetetlen az intelligens kötszerek nélkül

Mint dr. Markotics Attila mondja, a krónikus sebek kezelése a a következő elemekből áll:

  • T-TISSUE (szövet): Az elhalt, károsodott szövet eltávolítása.
  • I-INFECTION (fertőzés): A helyi fertőzés, gyulladás kezelése, gyógyítása.
  • M-MOISTURE BALANCE (nedvesség): Nedves környezetet biztosító kötszer alkalmazása, tiszta sebágy fenntartása.
  • E-EDGE OF WOUND (sebszél): A hámosodás elősegítése, a sebszélek és a környezet ápolása.

A korszerű sebkezelés célja egy kedvező, nedves mikroklíma biztosítása, ami elősegíti a sebgyógyulás folyamatát. A sebváladék mennyiségének és minőségének optimalizálásához használatosak a seb állapotának megfelelően kiválasztott, megválasztott intelligens kötszerek.

Ezek számtalan előnyös tulajdonsággal bírnak a hagyományos kötszerekkel szemben:

  • Nedves sebkörnyezetet teremtenek (védik a sebet a kiszáradástól).
  • Optimális sav-bázis egyensúlyt és hőmérsékleti viszonyokat biztosítanak a sebben és környezetében.
  • A sebkezelést egyszerűbbé és fájdalommentessé teszik.
  • Segítik a váladék eltávolítását.
  • Minimális szövetkárosító hatásuk van.
  • Csillapítják, illetve nem provokálnak fájdalmat.
  • Elősegítik a szövetek regenerációját.
  • Megakadályozzák a seb fertőződését.

Az intelligens kötszerek családjában számtalan kötszertípust találunk, attól függően, hogy milyen célt szolgálnak:

  • Erősen váladékozó sebek és fekélyek esetén alkalmazhatunk alginátokat, amelyek nagy nedvszívó és nedvtartó képességűek, és a felszívott váladékkal gélt képeznek.
  • Közepesen erősen váladékozó sebek sebkezelésében a légáteresztő, akár kompressziós pólya alá is felhelyezhető habkötszerek nyújthatnak hatékony segítséget. Nagy nedvszívó kapacitással rendelkeznek, egyes esetekben vízhatlan film védőréteg található rajtuk.
  • A hidrokolloidok a sebfelülettel érintkezve gélt képeznek, közepesen és enyhén váladékozó sebek kezelésekor alkalmazandók, és kiválóak krónikus sebek, fekélyek kezelésénél.
  • A szívó-öblítő hatású sebfedők az erősen szennyezett biofilm-képződéssel bíró sebkötözésében is nagy jelentőséggel bírnak. Működésük: a kötszerben lévő oldat a sebbe kerülve a váladékot hígítja, majd a kötszer az így keletkezett folyadékot köti meg.
  • Az impregnált kötszerek előnye, hogy aktív szén- vagy ezüstion tartalmuknak köszönhetően antimikrobális tulajdonságokkal rendelkeznek, és képesek a seb tisztítása révén annak szagát is csökkenteni.
  • Nagy hámhiányos sebek kíméletes kezelésére alkalmasak a parafinnal vagy kenőcsökkel impregnált tüllkötszerek.
  • A hidrogélek rendkívül hatékonyak a krónikus sebek kezelésében, különösen jól alkalmazhatók a száraz sebeknél.

–Az intelligens kötszerek higiénikusak, diszkrétek és könnyen használhatók. Jelentősen javítják a beteg komfortérzetét, és akár több napig is fennmaradhatnak – hangsúlyozza dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont orvosa. Fontos azonban, hogy a kezelés módja mindig személyre szabott legyen. A megfelelő, speciális kötszertípus kiválasztása mellett elengedhetetlen a pontos alkalmazás is.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Cím!
Édesanyám 86 éves, a bal lábszár alsó részén (bokától - térdig) nagyobb kiterjedésű fekélyes sebek vannak és 2 éve nem gyógyulnak meg. Két évvel ezelőtt csípte meg bokában feltételezhetően egy pók a temetőben. Édesanyám vérképe jó, nem cukorbeteg. Bőrgyógyász szerint bőr alatti fertőzés, szívató tapaszokkal, kenőcsökkel kötéssel kezeljük. A sebek egyre nagyobbak lesznek.

Tisztelt Tóth Judit !

Vénás pangás esetleg érszűkület miatt is előfordulhatnak ilyen panaszok.
Érsebészeti konzultáció és Doppler vizsgálatot ajánlok Édesanyjának.

Üdvözlettel:
Dr. Arnold Dénes Arnold

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Eredményes

Nagyon elégedett vagyok a doktor úrral, mióta hozzá járok sokkal jobban gyógyul a sebem. Előtte nagyon sok orvosnál jártam, sajnos velük nem értünk el eremdényeket.

További vélemények

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK