Keton a vizeletben terhesség során- aggódjak?

Keton a vizeletben terhesség során- aggódjak?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2021.02.17 10:52

Várandósság során több, kötelező vizsgálaton esik át az édesanya. Ilyen például a vizeletvizsgálat, melyből több betegség és kóros állapot is kiszűrhető. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondta, mit jelent az, ha keton található a vizeletben.

 

Jelentkezzen be cukorbetegség kivizsgálására!

+36 70 409 3141

bejelentkezés, cukorbetegközpont, szöveti cukor monitorozás

 

Mik azok a ketonok?

A ketonok olyan szerves vegyületek, melyek képesek energiát szolgáltatni a szervezetnek. A zsíranyagcsere melléktermékei, és egyfajta alternatív üzemanyagként funkcionálnak, amikor a sejtek nem képesek valamilyen okból hasznosítani a glükózt (normál esetben ebből nyeri a szervezet az energiát). Ennek oka két dolog lehet: egyik, hogy az illető nem fogyaszt elegendő szénhidrátot , vagy ha nem áll rendelkezésre elegendő inzulin (vagy a sejtek rezisztensek rá).

Ketonok a vizeletben

Normál esetben ketonok nincsenek a vizeletben, vagy időszakosan csak nagyon kis mennyiségben. Amennyiben megnő a ketonok mennyisége a vizeletben, azt ketonuriának nevezzük. Leggyakrabban 1-es típusú diabétesz, illetve kezeletlen 2-es típusú diabétesz esetén fordul elő, de megfigyelhető olykor tartós stressz, illetve bizonyos akut betegségek, terhesség esetén is.

Nagyon fontos, hogy az érintett megkapja mihamarabb a megfelelő kezelést, ugyanis a szervezetet savassá teszi a túl nagy mennyiségű keton, sőt, akár ketoacidózissá is fajulhat a probléma, mely életveszélyes állapot, és diabéteszes kómához is vezethet.

keton a vizeletbenAz alábbi tünetek jelezhetik a problémát

  • Száraz ajkak
  • Fokozott szomjúság és vizelési inger
  • Fáradtság
  • Dekoncentráltság
  • Hányás, hasmenés
  • Gyümölcsszagú lehelet

Keton a vizeletben terhesség alatt

A terhesség során egy bizonyos mértékben megnő a ketonszint a vizeletben, ám ha túl nagy mennyiségben mutatható ki, akkor az már problémát jelez. Ennek oka ritkábban a kismama helytelen táplálkozása, éhezése, gyakrabban pedig kezeletlen vagy rosszul kezelt terhességi cukorbetegség- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

cukorbetegség, ketonA keton szintjéről legkönnyebben vizelet tesztcsík segítségével lehet megbizonyosodni. Amennyiben azt látja, hogy megemelkedett az aceton szintje (az aceton is egy keton), úgy az gesztációs diabéteszre utalhat. Hogy ez pontosan milyen mértékű, arról OGTT (terheléses vércukormérés) vizsgálattal lehet megbizonyosodni. Az eredmények tükrében a diabetológus a kismamát életmódterápiára (személyre szabott diéta, mozgás), valamint szükség esetén inzulinterápiára kötelezi. A megfelelő kezelés a baba és a kismama egészségét is szolgálja, hiszen kellő terápia nélkül olyan szövődmények alakulhatnak ki, mint a méhlepény elégtelenség, nagy születési súly (és az ebből adódó komplikációk), a baba születési hipoglikémiája, megnő a koraszülés esélye, továbbá az anya hajlamosabbá válik különböző fertőzésekre is.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Hölgyem/Uram!
terheléses vércukormérés során kapott eredményeim a következők:
0 perec glükóz 4,7
60 perces : 6,3
120 perces. 4,9

0 perces inzulin: 10
60: 76,6
120: 49,9
HOMA: 2,09

Ezek az értékek utalhatnak valamilyen problémára,

Köszönöm

Kedves Ágnes !

Elküldött értékei nem utalnak cukorbetegségre, viszont enyhe inzulin rezisztencia fennáll. Emiatt életmód váltást javasolok, rendszeres mozgást és diétát.

Üdvözlettel: Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK