Keton a vizeletben terhesség során- aggódjak?

Keton a vizeletben terhesség során- aggódjak?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2021.02.17 10:52

Várandósság során több, kötelező vizsgálaton esik át az édesanya. Ilyen például a vizeletvizsgálat, melyből több betegség és kóros állapot is kiszűrhető. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondta, mit jelent az, ha keton található a vizeletben.

 

Jelentkezzen be cukorbetegség kivizsgálására!

+36 70 409 3141

bejelentkezés, cukorbetegközpont, szöveti cukor monitorozás

 

Mik azok a ketonok?

A ketonok olyan szerves vegyületek, melyek képesek energiát szolgáltatni a szervezetnek. A zsíranyagcsere melléktermékei, és egyfajta alternatív üzemanyagként funkcionálnak, amikor a sejtek nem képesek valamilyen okból hasznosítani a glükózt (normál esetben ebből nyeri a szervezet az energiát). Ennek oka két dolog lehet: egyik, hogy az illető nem fogyaszt elegendő szénhidrátot , vagy ha nem áll rendelkezésre elegendő inzulin (vagy a sejtek rezisztensek rá).

Ketonok a vizeletben

Normál esetben ketonok nincsenek a vizeletben, vagy időszakosan csak nagyon kis mennyiségben. Amennyiben megnő a ketonok mennyisége a vizeletben, azt ketonuriának nevezzük. Leggyakrabban 1-es típusú diabétesz, illetve kezeletlen 2-es típusú diabétesz esetén fordul elő, de megfigyelhető olykor tartós stressz, illetve bizonyos akut betegségek, terhesség esetén is.

Nagyon fontos, hogy az érintett megkapja mihamarabb a megfelelő kezelést, ugyanis a szervezetet savassá teszi a túl nagy mennyiségű keton, sőt, akár ketoacidózissá is fajulhat a probléma, mely életveszélyes állapot, és diabéteszes kómához is vezethet.

keton a vizeletbenAz alábbi tünetek jelezhetik a problémát

  • Száraz ajkak
  • Fokozott szomjúság és vizelési inger
  • Fáradtság
  • Dekoncentráltság
  • Hányás, hasmenés
  • Gyümölcsszagú lehelet

Keton a vizeletben terhesség alatt

A terhesség során egy bizonyos mértékben megnő a ketonszint a vizeletben, ám ha túl nagy mennyiségben mutatható ki, akkor az már problémát jelez. Ennek oka ritkábban a kismama helytelen táplálkozása, éhezése, gyakrabban pedig kezeletlen vagy rosszul kezelt terhességi cukorbetegség- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

cukorbetegség, ketonA keton szintjéről legkönnyebben vizelet tesztcsík segítségével lehet megbizonyosodni. Amennyiben azt látja, hogy megemelkedett az aceton szintje (az aceton is egy keton), úgy az gesztációs diabéteszre utalhat. Hogy ez pontosan milyen mértékű, arról OGTT (terheléses vércukormérés) vizsgálattal lehet megbizonyosodni. Az eredmények tükrében a diabetológus a kismamát életmódterápiára (személyre szabott diéta, mozgás), valamint szükség esetén inzulinterápiára kötelezi. A megfelelő kezelés a baba és a kismama egészségét is szolgálja, hiszen kellő terápia nélkül olyan szövődmények alakulhatnak ki, mint a méhlepény elégtelenség, nagy születési súly (és az ebből adódó komplikációk), a baba születési hipoglikémiája, megnő a koraszülés esélye, továbbá az anya hajlamosabbá válik különböző fertőzésekre is.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!

Több éve már, hogy babát szeretnénk - sajnos eddig sikertelenül -, ezért szerettük volna kideríteni, hogy nem-e inzulinrezisztencia áll a sikertelenség hátterében. A cukorterheléses vizsgálat eredményem az alábbi lett:

Glükóz 0. perc: 4,75 mmol/l
Glükóz 60. perc: 3,43 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,09 mmol/l

Inzulin profil 0. perc: 33,8 pmol/l
Inzulin profil 60. perc: 104,0 pmol/l
Inzulin profil 120. perc: 105,7 pmol/l

Egy évvel ezelőtti értékeim még így néztek ki:

Glükóz 0. perc: 4,8 mmol/l
Glükóz 60. perc: 6,1 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,9 mmol/l

Inzulin profil 0. perc: 3,2 mIU/L
Inzulin profil 60. perc: 47,1 mIU/L
Inzulin profil 120. perc: 23,1 mIU/L

Sajnos a kezelőorvosaim eltérő véleményen vannak, ezért hálás lennék ha megírná a fenti értékek utalhatnak-e inzulinrezisztenciára vagy más betegségre.
Amennyiben igen, melyik érték ami az árulkodó jel?

Vékony testalkatú vagyok, körülbelül fél éve étkezésemből elhagytam a cukrozott és fehér lisztes termékeket illetve egyes tejtermékeket. Ez idő alatt laktózérzékenységet is diagnosztizáltak nálam valamint régóta pajzsmirigy alulműködésre valamint magas prolaktinszintre szedek gyógyszert.
Reggelente különösen is érzem az édesebb ételek hiányát, de néha napközben is azt érzem, hogy leesett a vércukrom, amit sosem tapasztaltam míg cukrozott termékeket is fogyasztottam. Ennek mi lehet az oka? Jelenlegi cukorterheléses eredményem romlott az egy évvel ezelőtti értékeimhez képest?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Kedves Réka !

A jelenlegi vizsgálat inzulin rezisztenciára utal.
Ez magyarázza a vércukor terhelés során észlelt alacsonyabb értékei.
Fontos a rendszeres diéta, a cukor elhagyása, a napi 5xi étkezés, emellett legalább napi 30 perces mozgás.
Tekintettel arra, hogy babát szeretne Mercformin x 500 mg adását javasolnám.
Fontos, hogy rendszeres diabetológiai kontroll alatt álljon.

Üdvözlettel:

Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus - belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK