Kiknek és mikor ajánlott a mézes sebkezelés cukorbetegség okozta fekély esetén?
A cukorbetegség okozta lábszárfekély egy igen nehezen gyógyítható szövődménye a diabetes-nek, így a legjobb az állapotot elkerülni. Ha mégis kialakult, akkor olyan terápiákra van szükség, melyek segítik a sebgyógyulást, a regenerációt, megakadályozzák a seb elfertőződését, valamint megszűntetik a kellemetlen szagokat és a fájdalmat. Ebben segít a mézes sebkezelés. A témáról bővebben dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze beszélt.
Online Bejelentkezés
Dr. Medgyesy Gábor
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
Cukorbetegség okozta lábszárfekély
A cukorbetegség egyik igen gyakori szövődménye a fekély, mely főleg az alsó végtagokon jelentkezik. Oka a diabetes nem megfelelő kezelése, a túl magas vércukorszint, így a keringés romlik, idegkárosodás lép fel, valamint a magas glükózszint miatt jelentősen megnő a fertőzésekre való hajlam is. Mivel ekkor csökken a fájdalomérzet, könnyen észrevétlenül keletkeznek sebek, sérülések, melyeket a beteg nem lát el és fertőtlenít időben- így az egy idő után fekéllyé alakulhat, elfertőződhet.
Igen veszélyes szövődmény, kezelése nehéz, így kialakulását jobb elkerülni a cukorbetegség megfelelő terápiájával! Sajnos a diabétesszel küzdők negyede mégis küzd valamely stádiumban lévő fekéllyel, és még rosszabb, hogy közülük sokaknál amputációra van szükség- pedig ha valaki elővigyázatos, illetve probléma esetén időben cselekszik, akkor ez elkerülhető lenne!
A cukorbetegség okozta lábszárfekély kezelése
A lábszárfekély kezelésének alappillérei a vércukorszint optimális tartományba való szorítása, a nyomás csökkentése az adott területen, a fertőzések megelőzése, az elhalt bőr eltávolítása, valamint a sebkezelés. Nagyon fontos a beteg aktív közreműködése, a gyakori kötéscsere és a seb orvosi utasításoknak megfelelő kezelése.
A cukorbetegség okozta fekély terápiáját kiegészíthetik különböző alternatív módszerek is, melyek a gyógyulási folyamatokat felgyorsítják és megkönnyítik a mindennapokat. Ilyen módszer például a mézes sebkezelés.
Mézes sebkezeléssel a terápia hatékonyságának fokozásáért
A mézes sebkezelés igen hatékony terápiás módszer a cukorbetegség okozta lábszárfekély kezelésében.
A méz fertőtlenítő hatása
Világszerte egyre inkább nő az antibiotikum-rezisztens baktériumok száma, így nem mindegy, a fertőzéseket milyen módszerekkel próbáljuk megakadályozni/kezelni. A mézben található anyagok közvetlenül befolyásolják a baktériumok növekedését és túlélését, ugyanis széles spektrumú baktericid tulajdonságokkal rendelkeznek, emellett pedig segítik a sebfertőzés kezelését, fokozzák a regenerációt és csökkentik a seb körüli ödémát.
A méz antibakteriális tulajdonságai számos tényezőnek köszönhetők, beleértve az alacsony pH-t, a magas cukortartalmat és a hidrogén-peroxid-termelést. Ezek a fertőtlenítő hatású kémiai vegyületek akkor jönnek létre, amikor a méhek enzimet adnak a nektárhoz. A méz ún. defenzins 1-et is tartalmaz, ami a méhek által termelt fehérje, Szerepe, hogy elpusztítja a mézben lévő baktériumokat, így a sebekre is hatékony.
A méz sebgyógyító hatása
A méz tele van tápanyagokkal, értékes vitaminokkal, ásványi anyagokkal, antioxidánsokkal, fruktózzal, szacharózzal, aminosavakkal és más olyan anyagokkal, amelyek igen nagy szerepet játszanak a sebgyógyulásban. Többek között olyan folyamatokat indítanak el, melyek által új erek képződnek a már meglévő edényekből- ez pedig fokozza az oxigén-és a tápanyagszállítást, így elősegítik a sebgyógyulást- magyarázza dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze.
A méz gyulladáscsökkentő hatása
A gyulladás a test védekező mechanizmusának szükségszerű része, ám ha a gyulladás túlságosan elhúzódik/jelentős, az lassíthatja a sebgyógyulást, sőt, akár további károkat is okozhat. A méz flavonoidjai, a benne lévő természetes cukrok és fitotápanyagok mind szerepet játszanak a gyulladás elleni küzdelemben. Ráadásul korábbi tanulmányok szerint a méz csökkentheti a gyulladásos folyamatokban részt vevő ún. COX1 és COX2 aktivitását, így ezzel is hozzájárul a gyulladás csökkentéséhez.
Látható tehát, hogy a mézes sebkezelés igen hatásos kiegészítő módszer a cukorbetegség okozta lábszárfekély kezelésében, ám azt fontos tudni, hogy ez “csupán” a terápia részegysége, mellette több frontos szükséges támadást indítani a probléma ellen! Hiszen a fekély kezelése igen összetett, ráadásul több szakterület összehangolt munkáját kívánja.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Medgyesy Gábor
-
Szakterületek:
- sebész
-
Specialitások:
- lábszárfekély
- nehezen gyógyuló seb ápolása
- mézes sebkezelés alkalmazása
- személyre szabott sebkezelési technikák
Véleményeket a doktor úrról itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Édesanyám 86 éves, a bal lábszár alsó részén (bokától - térdig) nagyobb kiterjedésű fekélyes sebek vannak és 2 éve nem gyógyulnak meg. Két évvel ezelőtt csípte meg bokában feltételezhetően egy pók a temetőben. Édesanyám vérképe jó, nem cukorbeteg. Bőrgyógyász szerint bőr alatti fertőzés, szívató tapaszokkal, kenőcsökkel kötéssel kezeljük. A sebek egyre nagyobbak lesznek.
Vénás pangás esetleg érszűkület miatt is előfordulhatnak ilyen panaszok.
Érsebészeti konzultáció és Doppler vizsgálatot ajánlok Édesanyjának.
Üdvözlettel:
Dr. Arnold Dénes Arnold
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Pozitív
További véleményekNagyon tetszett, hogy mindenki pozitív és jókedvű volt. Időpontra fogadtak, érthetően fogalmazott az orvos, nem sürgettek, nem "túl lenni" akartak rajtam. Időt szánnak a betegre, odafigyelnek a kérdésekre.