
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?
A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.
Online Bejelentkezés
Dr. Porochnavecz Marietta
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
Élet a koronavírus után
Online Bejelentkezés
Dr. Porochnavecz Marietta
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Az elmúlt években milliók tapasztalhatták meg, hogy a koronavírus-betegség milyen súlyosan befolyásolhatja egészségüket, illetve ronthatja akár meglévő betegségeiket is. Egyre több információ lát napvilágot arról is, hogy a fertőzésen átesett gyermekeknek is számtalan hosszú távú egészségügyi következménnyel (krónikus fáradtság, koncentrációs- és pszichés zavarok, nehézlégzés, szív- és érrendszeri szövődmények) kell megküzdeniük.
2-es típusú cukorbetegség- egy lehetséges új szövődmény?
Egy a Case Western Reserve University kutatói által készített retrospektív tanulmány szerint elképzelhető, hogy a 2-es típusú cukorbetegséget is fel kell vennünk a koronavírus okozta szövődmények hosszú listájára. Amint arra a kutatás rávilágít, a koronavírus-fertőzésen átesett serdülők és fiatal felnőttek esetében ugyanis sokkal nagyobb valószínűsége volt a 2-es típusú cukorbetegség diagnózisának, mint a hasonló életkorú, de más légúti fertőzésen (pl. influenzán) átesett személyek esetében. A 10-19 éves korosztályban a 2-es típusú diabétesz diagnózisa 55 százalékkal bizonyult magasabbnak, és a kockázatnövekedés, három, illetve hat hónapot követően is fennállt – állapította meg a JAMA Network Open orvosi folyóiratban megjelent tanulmány, amely igen nagy számú, több mint 600 000 légúti betegségben szenvedő fiatal páciens egészségügyi adatainak felhasználásával készült. A kutatók feltételezései szerint ennek az lehet az egyik magyarázata, hogy a koronavírus képes lehet szelektíven megfertőzni a hasnyálmirigy inzulintermelő béta-sejtjeit, ami károsan hat a szerv inzulinkiválasztó képességére. Nem ez volt az első alkalom, hogy összefüggést véltek felfedezni a COVID-fertőzés és a fiatalkori cukorbetegség között. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) 2022-ben kiadott jelentésében maga is arra figyelmeztet, hogy a koronavírus-fertőzést követően a gyermekeknél fokozott a cukorbetegség kialakulásának kockázata.
Az elhízás mint rizikófaktor
–A 2-es típusú cukorbetegséget sokáig szinte kizárólag a felnőttek betegségeként tartottuk számon, az utóbbi években azonban mind gyakrabban diagnosztizáljuk a gyermekek körében is. Ennek elsősorban az elhízás és mozgásszegény életmód a magyarázata, de serdülők esetében a hormonális változások is hozzájárulnak az inzulinrezisztencia átmeneti emelkedéséért.
A szakember szerint mindenképpen további kutatásokra van szükség annak megértéséhez, hogy mely faktorok játszanak szerepet a kockázat növekedésében. A jelen retrospektív elemzés is csak arra vállalkozott, hogy a COVID-19 és a vizsgált kohorsz közötti múltbeli összefüggéseket vizsgálja, ok-okozati összefüggéseket azonban nem tudott beazonosítani. Az viszont a kutatásból is világossá vált, hogy az elhízás a kockázati profil egy fontos eleme lehet. A BMI adatai alapján túlsúlyosnak vagy elhízottnak minősülő gyermekeknél ugyanis a koronavírus diagnózist követően kétszer akkora volt a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázata minden egyes utánkövetési időpontban. Ugyanakkor megfigyelhető az is, hogy a kórházban kezelt betegek esetében is megnövekedett a kockázat.
–Ezek az eredmények elsősorban arra hívják fel a figyelmet, hogy a koronavírus fertőzésből felépülő gyermekek egészségi állapotát továbbra is szorosan figyelemmel kell kísérni, különösen akkor, ha a gyermek túlsúlyos vagy a fertőzés szövődményei miatt kórházi kezelésben részesült. Amennyiben tehát a szülők a koronavírusból való kilábalást követően a cukorbetegség jeleit vélik felfedezni gyermeküknél (fokozott szomjúságérzetet, gyakori vizelést vagy megmagyarázhatatlan fogyást), mielőbb forduljanak orvoshoz velük – tanácsolja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Az elmúlt években szinte naponta van hipoglikémia szerű rosszullétem. A terheléses vizsgálatokon az alábbi eredményeket kaptam:
1.
Éhgyomri glükóz: 4,8 mmol/l
120 perces glükóz: 2,7 mmol/l
HgbA1C: 8,3 %
2.
Éhgyomri glükóz: 4,4 mmol/l
30 perces glükóz: 6,4 mmol/l
60 perces glükóz: 4,4 mmol/l
120 perces glükóz: 3,1 mmol/l
Inzulin: < 2 mU/L
Inzulin 30 perc: 14,6 mU/L
Inzulin 60 perc: 22,8 mU/L
Inzulin 120 perc: < 2 mU/L
C-peptid : 0,17 ng/mL
Inzulinoma gyanúja miatt hasi ultrahangot és 72 órás éheztetési tesztet is végeztek (2 éve), ami negatív lett.
legalacsonyabb vércukor 2,5 mmol/l
inzulinszint (végig): < 2 mU/L
C-peptid: 0,2-0,3 között
Próbaképpen Merckformin XR gyógyszert írt az orvosom tavaly majd emelte az adagot, ami pár hónapig csökkentette a rosszullétek számát, de az utóbbi időben újra mindennapossá vált. Érdekelne az ön véleménye, mit javasolna, kihez forduljak vagy milyen vizsgálatot lenne érdemes elvégeztetni, hogy javuljon a helyzet?
Köszönöm a válaszát.
Kérdésére nehéz egyértelmű választ adni. Vércukor terhelés során egy túlzottan reagáló hasnyálmirigyre utal a vizsgálat. Az inzulin terhelés értékei nem utalnak inzulin rezisztenciára. Viszont nem értem a HbA1c: 8,3 % értéket, ami viszont az elmúlt hónapokban mért magas vércukor értékekre utalna. Az alacsony C peptid is is további vizsgálatokat igényelne. Javaslatom hogy diabetológiára szakosodott kórházi/klinikai osztályon történő kivizsgálását indokoltnak tartom. Ehhez kérje háziorvosa segítségét és beutalását kórházba.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta