Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.11.18 07:34

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

Online Bejelentkezés

Dr. Porochnavecz Marietta

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Élet a koronavírus után

Az elmúlt években milliók tapasztalhatták meg, hogy a koronavírus-betegség milyen súlyosan befolyásolhatja egészségüket, illetve ronthatja akár meglévő betegségeiket is. Egyre több információ lát napvilágot arról is, hogy a fertőzésen átesett gyermekeknek is számtalan hosszú távú egészségügyi következménnyel (krónikus fáradtság, koncentrációs- és pszichés zavarok, nehézlégzés, szív- és érrendszeri szövődmények) kell megküzdeniük.  

2-es típusú cukorbetegség- egy lehetséges új szövődmény?

Egy a Case Western Reserve University kutatói által készített retrospektív tanulmány szerint elképzelhető, hogy a 2-es típusú cukorbetegséget is fel kell vennünk a koronavírus okozta szövődmények hosszú listájára. Amint arra a kutatás rávilágít, a koronavírus-fertőzésen átesett serdülők és fiatal felnőttek esetében ugyanis sokkal nagyobb valószínűsége volt a 2-es típusú cukorbetegség diagnózisának, mint a hasonló életkorú, de más légúti fertőzésen (pl. influenzán) átesett személyek esetében. A 10-19 éves korosztályban a 2-es típusú diabétesz diagnózisa 55 százalékkal bizonyult magasabbnak, és a kockázatnövekedés, három, illetve hat hónapot követően is fennállt – állapította meg a  JAMA Network Open orvosi folyóiratban megjelent tanulmány, amely igen nagy számú, több mint 600 000 légúti betegségben szenvedő fiatal páciens egészségügyi adatainak felhasználásával készült. A kutatók feltételezései szerint ennek az lehet az egyik magyarázata, hogy a koronavírus képes lehet szelektíven megfertőzni a hasnyálmirigy inzulintermelő béta-sejtjeit, ami károsan hat a szerv inzulinkiválasztó képességére. Nem ez volt az első alkalom, hogy összefüggést véltek felfedezni a COVID-fertőzés és a fiatalkori cukorbetegség között. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) 2022-ben kiadott jelentésében maga is arra figyelmeztet, hogy a koronavírus-fertőzést követően a gyermekeknél fokozott a cukorbetegség kialakulásának kockázata.

Az elhízás mint rizikófaktor

–A 2-es típusú cukorbetegséget sokáig szinte kizárólag a felnőttek betegségeként tartottuk számon, az utóbbi években azonban mind gyakrabban diagnosztizáljuk a gyermekek körében is. Ennek elsősorban az elhízás és mozgásszegény életmód a magyarázata, de serdülők esetében a hormonális változások is hozzájárulnak az inzulinrezisztencia átmeneti emelkedéséért.  

A szakember szerint mindenképpen további kutatásokra van szükség annak megértéséhez, hogy mely faktorok játszanak szerepet a kockázat növekedésében. A jelen retrospektív elemzés is csak arra vállalkozott, hogy a COVID-19 és a vizsgált kohorsz közötti múltbeli összefüggéseket vizsgálja, ok-okozati összefüggéseket azonban nem tudott beazonosítani. Az viszont a kutatásból is világossá vált, hogy az elhízás a kockázati profil egy fontos eleme lehet. A BMI adatai alapján túlsúlyosnak vagy elhízottnak minősülő gyermekeknél ugyanis a koronavírus diagnózist követően kétszer akkora volt a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázata minden egyes utánkövetési időpontban. Ugyanakkor megfigyelhető az is, hogy a kórházban kezelt betegek esetében is megnövekedett a kockázat.

–Ezek az eredmények elsősorban arra hívják fel a figyelmet, hogy a koronavírus fertőzésből felépülő gyermekek egészségi állapotát továbbra is szorosan figyelemmel kell kísérni, különösen akkor, ha a gyermek túlsúlyos vagy a fertőzés szövődményei miatt kórházi kezelésben részesült. Amennyiben tehát a szülők a koronavírusból való kilábalást követően a cukorbetegség jeleit vélik felfedezni gyermeküknél (fokozott szomjúságérzetet, gyakori vizelést vagy megmagyarázhatatlan fogyást), mielőbb forduljanak orvoshoz velük – tanácsolja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr!

Az elmúlt években szinte naponta van hipoglikémia szerű rosszullétem. A terheléses vizsgálatokon az alábbi eredményeket kaptam:
1.
Éhgyomri glükóz: 4,8 mmol/l
120 perces glükóz: 2,7 mmol/l
HgbA1C: 8,3 %

2.
Éhgyomri glükóz: 4,4 mmol/l
30 perces glükóz: 6,4 mmol/l
60 perces glükóz: 4,4 mmol/l
120 perces glükóz: 3,1 mmol/l

Inzulin: < 2 mU/L
Inzulin 30 perc: 14,6 mU/L
Inzulin 60 perc: 22,8 mU/L
Inzulin 120 perc: < 2 mU/L

C-peptid : 0,17 ng/mL

Inzulinoma gyanúja miatt hasi ultrahangot és 72 órás éheztetési tesztet is végeztek (2 éve), ami negatív lett.

legalacsonyabb vércukor 2,5 mmol/l
inzulinszint (végig): < 2 mU/L
C-peptid: 0,2-0,3 között

Próbaképpen Merckformin XR gyógyszert írt az orvosom tavaly majd emelte az adagot, ami pár hónapig csökkentette a rosszullétek számát, de az utóbbi időben újra mindennapossá vált. Érdekelne az ön véleménye, mit javasolna, kihez forduljak vagy milyen vizsgálatot lenne érdemes elvégeztetni, hogy javuljon a helyzet?

Köszönöm a válaszát.

Kedves Tóth Krisztina !



Kérdésére nehéz egyértelmű választ adni. Vércukor terhelés során egy túlzottan reagáló hasnyálmirigyre utal a vizsgálat. Az inzulin terhelés értékei nem utalnak inzulin rezisztenciára. Viszont nem értem a HbA1c: 8,3 % értéket, ami viszont az elmúlt hónapokban mért magas vércukor értékekre utalna. Az alacsony C peptid is is további vizsgálatokat igényelne. Javaslatom hogy diabetológiára szakosodott kórházi/klinikai osztályon történő kivizsgálását indokoltnak tartom. Ehhez kérje háziorvosa segítségét és beutalását kórházba.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK