LADA típusú diabétesz- a cukorbetegség kevésbé ismert formája

LADA típusú diabétesz- a cukorbetegség kevésbé ismert formája

Dr. Bibok György Módosítva: 2019.12.30 20:31

A cukorbetegségnek több típusa is ismert, ám a MODY (monogénes diabétesz) és a LADA diabéteszről már kevés szó esik. Dr. Bibok Györgytől, a Cukorbetegközpont diabetológusától ez utóbbiról megtudhatjuk, hogyan keletkezik, miben más a többi cukorbetegségtől, és hogy miként lehet kezelni.

LADA diabétesz

A LADA egy mozaikszó, mely a Latens Autoimmun Diabetes in Adults kezdőbetűiből származik. Ahogy az elnevezése is mutatja, felnőtteknél jelentkező látens (lappangó) autoimmun cukorbetegséget takar. Hogy mi is ez pontosan?

cukorbetegség, LADAA LADA diabétesz az 1-es és a  2-es típusú cukorbetegség közt helyezkedik el, pontosabban mindkettő néhány jellegzetességeivel rendelkezik (sokan 1.5 típusú cukorbetegségnek is nevezik). Az 1-es típusúhoz hasonlóan ez is autoimmun eredetű, melynek során szigetsejt elleni antitestek vannak jelen (ebben az esetben főleg a GAD [glutaminsav dekarboxylase] antitest) melyek károsítják a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjeit. Viszont lényeges különbség, hogy ez lassan megy végbe, így minden esetben felnőtt korban alakul ki az inzulinhiány, míg az 1-es típusú diabétesz gyermekeknél is jelentkezhet (sőt, akkor gyakoribb). Sajnos pont azért, mert felnőttkorban lép fel (általában 30-40 éves kor körül), gyakran 2-es típusú cukorbetegségnek diagnosztizálják, és úgy is kezelik.

A LADA típusú diabétesz tünetei

Ahogy a neve is mutatja lappangó (látens) betegségforma, nem könnyű észrevenni, rendszerint véletlenül fedezik fel (pl. vér/vizeletvizsgálat során). A beteg általában normál súlyú, és ami panasz jelentkezik, az igen általános, pl. fáradtság, rossz közérzet stb., vagy ha már jelentősebb hyperglykaemia van, akkor a diabétesz szokásos tünetei lépnek fel.

Honnan lehet tudni, milyen típusú cukorbetegségem van?

A LADA típusú diabéteszt nehéz diagnosztizálni, és mint már említettük, gyakran 2-es típusú cukorbetegségként kezelik, mivel nehéz különbséget tenni a kettő között. Viszont a GAD antitestek jelenléte és az alacsony inzulin termelést mutató C-peptid érték bizonyítja az állapotot, így, ha felmerül a LADA gyanúja, érdemes erre irányuló vérvizsgálatot végeztetni. 

Főbb különbségek a LADA és a 2-es típusú cukorbetegség között

  • Túlsúly hiánya
  • C-peptid alacsonyabb szintje
  • GAD antitest jelenléte
  • Hamar inzulinkezelésre szorul a beteg

Előbb-utóbb inzulinra van szükség

LADA diabéteszMivel a LADA diabétesz egészen lassan alakul ki, ezért eleinte –pontos diagnózis hiányában- 2-es típusú diabéteszként kezelik: vagyis életmód terápiával (személyre szabott diéta és rendszeres mozgás), valamint cukorbetegség elleni tablettás vagy injekciós gyógyszerekkel. Viszont mivel autoimmun eredetű a probléma, és az inzulin elválasztás mértéke csökkent, egy idő után ez nem elégséges, és inzulinterápia válik szükségessé. Ma úgy gondoljuk, hogy a LADA típusú diabéteszt elsősorban életmód terápiával és kis dózisban adott inzulinnal kell kezelni a jellemző részleges inzulinhiány miatt- mondja dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa. A legoptimálisabb az, ha már a cukorbetegség felismerésekor kiderülne, hogy nem 2-es típusú diabétesz áll fenn, hanem LADA típusú kórforma, így már egyből alacsony dózisú inzulinnal  lehetne kezdeni a kezelést, ha nem elégséges az  életmód terápia.

Téma szakértői

Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő
Terheléses cukor és inzulin vizsgálaton a következők lettek az eredmények:
Cukor:
0p 4,8
60p 5,9
120p 4,7
inzulin:
0p 8,6
60p 55,5
120p 27,7
homa index 1,83
A vizsgálat pcos miatt történt, valamint ha nem eszek 3 óránként kb rosszul létek jönnek rám. A vizsgálatot rosszul viseltem, végére már nagyon szédültem. Ezek az eredmények kizárják az inzulinrezisztencát, vagy sem? Köszönöm válaszát!

Tisztelt Máténé Békési Vivien !


Ezek az eredmények nem igazolják az inzulin rezisztenciát. Normál glükóz anyagcsere igazolható.

Forduljon hozzánk bizalommal !

Üdvözlettel:

Dr. Bibok György
belgyógyász, diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK