Lehet 1-es típusú cukorbeteg felnőttként is

Lehet 1-es típusú cukorbeteg felnőttként is

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 19:41

Az 1-es típus cukorbetegséget gyakran gyerekkori diabetes-nek is hívják, ám az elnevezés megtévesztő, ugyanis felnőttként is ugyanúgy diagnosztizálásra kerülhet. Hogy milyen tünetek utalhatnak rá, és hogy miként lehet kezelni, arról dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa adott felvilágosítást.

Inzulinhiány a szervezetben

Az 1-es típusú cukorbetegség másik neve az inzulin-függő diabetes, melyet általában gyermek-és fiatal felnőttkorban diagnosztizálnak, ám nem ritka, amikor felnőtteknél derül rá fény.  Hátterében kóros autoimmun folyamat húzódik, melynek során a szervezet (autoantitestek) megtámadja a hasnyálmirigy inzulint termelő béta sejtjeit. Ez lehet genetikai hajlam is, de előfordulhat, hogy külső tényező (pl. bizonyos vírusfertőzések) provokálja a kóros folyamatot. Mivel ekkor nem, vagy csak igen kevés inzulin termelődik, így nincs, ami normalizálná a vércukor szintjét, így annak mennyisége megugrik.

Az 1-es típusú cukorbetegség fázisai

  • Megjelenik az első autoantitest: ekkor stagnálhat a folyamat, nem feltételen alakul ki a diabetes
  • Több autoantitest található a vérben
  • Csökkenő inzulin-elválasztás figyelhető meg
  • Kialakul az 1-es típusú diabetes

Csakis inzulinnal kezelhető

1-es típusú cukorbetegségMíg 2-es típusú cukorbetegség esetén gyakran elegendő a gyógyszeres kezelés, addig az 1-es típusú betegeknél egyedül az inzulinterápia jöhet számításba, mivel csakis így lehet pótolni a hiányzó inzulin mennyiséget. Sajnos a betegség a tudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható, így élethosszig tartó kezelésre szorul a beteg, ám a vércukorszint megfelelő szinten tartásával a betegek teljes értékű életet élhetnek. Szerencsére ma már igen sok fajta inzulin van forgalomban, így az adott beteghez lehet igazítani a terápiát, ügyelve vércukorszintjére, általános állapotára, hipoglikémiára való hajlamára stb.

Honnan lehet tudni, hogy 1-es típusú cukorbeteg egy felnőtt?

Amikor valakinél fény derül a cukorbetegségre, fontos eldönteni, hogy 1-es vagy 2-es típussal áll-e szemben. Bár ránézésre is felmerülhet a gyanú (pl. nincs az illetőn súlyfelesleg), ám biztosat csakis laboratóriumi vizsgálattal lehet mondani (C-peptid, ICA, IA, GADA vizsgálata). A pontos diagnózisnak nagy jelentősége van a kezelésre nézve, ugyanis 1-es típusú diabetes esetén csakis inzulinkezelés jöhet számításba- hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Milyen tünetek utalhatnak rá?

  • testsúlycsökkenés normál/nagyfokú étvágy mellett
  • fáradtság
  • acetonos lehelet
  • sok folyadékfogyasztás/gyakori vizelési inger
  • ketoacidosis (életveszélyes állapot)
  • tudatzavar
  • cukor a vizeletben
  •  száraz bőr, cserepes ajkak

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztel dr Porochnavec Marietta!
Ma kaptam meg a labor eredményeim, aminek kiértékelésében szeretném segítségét kérni.
Éhgyomri vérvétel alapján.
glükóz: 9,1 mmol/L
Hemoglobin A1c: 7,8% ill. 62 mmol/mol
Úgy látom, hogy minden érték magas. mivel tudom ezeket hatékonyan csökkenteni?
Ez már cukorbetegség? ha még nem, akkor mindenképpen szeretném "elcsípni" mielőtt diabéteszes lennék.
Köszönettel, szép napot kívánok!

Kedves Asszonyom / Uram !

Az elküldött értékei alapján Önnek már kialakult a 2-es típusú diabetese. Erre utal a magas éhomi vércukor értéke és az elmúlt 2-3 hónap vércukor átlagát mutató HbA1c értéke is. Most már csak diéta és gyógyszeres kezelés kerülhet szóba. Mivel nem ír arról hogy hány éves, milyen a testsúlya, vannak –e egyéb betegségei így csak általánosságokat tudok válaszolni. Mindenképpen javasolom hogy keressen fel minél előbb diabetológust, mert részletes tanácsadásra van szüksége.

Üdvözlettel dr Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK